UWAGA!

Ciepła propozycja przed wyborami

 
Elbląg, Stefan Rembelski z EKO
Stefan Rembelski z EKO (fot. AD)

Sprawdziło się w Koninie, realizuje to Poznań, a zabiega Olsztyn. Chodzi o inwestycję, dzięki której można w ekologiczny sposób pozbyć się odpadów i uzyskać ciepło. - Elbląg również powinien skorzystać z dofinansowania unijnego i wybudować spalarnię śmieci – przekonują członkowie Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej.  Będzie ciepło, będą miejsca pracy, a na inwestycję nie wydamy ani grosza z miejskiej kasy. Brzmi jak bajka?

Kampania wyborcza nabiera tempa. Partie, stowarzyszenia, komitety, które zabiegają o miejsca w Radzie Miejskiej (mają też swoich kandydatów na fotel prezydenta) prezentują swoje propozycje, jak ulepszyć miasto, by wszystkim żyło się bezpieczniej, zdrowiej i ... cieplej. Pod ostatnią propozycją podpisuje się Elbląska Koalicja Obywatelska.
       - Wielkim wyzwaniem, ale też szansą na uporządkowanie na lata gospodarki odpadami komunalnymi, są regulacje prawne wymuszające wielkie inwestycje, które będą sfinansowane ze środków Unii Europejskiej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach planów inwestycyjnych województwa. Naszym elblążan zadaniem jest dopilnować, by te inwestycje znalazły się również w Elblągu – przekonuje Stefan Rembelski, który kandyduje na miejskiego radnego z KWW EKO. - Proponujemy coś, co można zrealizować bez wkładu własnego, bo budżet miasta i tak nie jest w najlepszej kondycji.
       Dzisiaj gospodarkę odpadami reguluje Uchwała Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z 2012 r. - plan gospodarki odpadami dla województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2011-2016 na podstawie ustawy z 2001r. o odpadach. Uchwała dzieli województwo na pięć regionów, w których funkcjonują regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) – Elbląg, powiat elbląski i braniewski funkcjonują w ramach regionu północnego.
       Nowelizacja Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach wprowadza do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi nowy element – „spalarnie” działające w skali ponadregionalnej. Ponadto, ustawodawca w omawianym projekcie nadał nowe uprawnienia wybranym organom władzy publicznej, m.in. do tworzenia planów inwestycyjnych i wskazywania inwestycji, które dofinansowane będą ze środków Unii Europejskiej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
       I tu EKO upatruje szansy dla Elbląga. Zdaniem członków koalicji, takie spalarnie powinny powstać w dwóch największych ośrodkach województwa, czyli w Olsztynie (tam władze miasta już pół roku temu rozpoczęły starania o inwestycję) i w Elblągu.
       - Szacuje się, że średnia ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańca regionu będzie rosła do poziomu 332 kg/M/rok w 2013 roku i 386 kg/M/rok w 2022 roku. Globalnie w 2013 - wytworzyliśmy 470 tys. ton odpadów komunalnych, a w roku 2022 ilość wytwarzanych odpadów wzrośnie do 538 tys. ton - wyliczyli. - Znaczącej części tych odpadów nie da się odzyskać do ponownego użycia metodą recyklingu więc będą musiały zostać przetworzone metodą termicznej utylizacji odpadów. Pozyskana w tym procesie energia cieplna zapewni mieszkańcom Elbląga relatywnie tanie ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę, a miastu zyski ze sprzedaży do sieci energii elektrycznej wytwarzanej instalacji. Pozyskane ze sprzedaży środki zasilą budżet miasta. Oznacza to również nowe miejsca pracy w liczbie nie mniejszej niż 50 bezpośrednio w zakładzie, plus firmy kooperujące.
       Koszt takiej inwestycji kształtuje się w granicach 300 do 350 milionów złotych i w połowie jest finansowany ze środków UE, a w połowie ze środków wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.
       Elbląska Koalicja Obywatelska stawia sobie za zadanie przekonać do tej inwestycji elbląskie komitety, wystawiające kandydatów do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. - To inwestycja kluczowa dla Elbląga i elbląskiego obszaru funkcjonalnego i nie powinniśmy się w tej sprawi różnić - przekonują członkowie .
       Inwestorem w imieniu miasta - zdaniem EKO - powinno być Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, jako spółka komunalna.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Zgarbiona siwa Szynszyla " prawdę Wam powie :)
 • eko-spam
 • Śmieci się sortuje, albo spala. Dwie koncepcje w jednym miejscu chyba nie mają sensu. Moim zdaniem lepiej przetworzyć i ponownie wykorzystać niż spalać i emitować syf do atmosfery choćby najbardziej "ekologiczny". Budowa spalarni stworzy w niej jakieś miejsca pracy, a w sortowni odpadów pewnie trzeba będzie zwalniać ludzi, bo zabraknie towaru do posortowania. Uzyskiwanie dodatkowej energii ze spalania śmieci to argument, który miałby sens, gdyby elektrociepłownia nie wyrabiała, a ma raczej nadmiar mocy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  MaciejS.(2014-10-17)
 • Bzdura! na inwestycje nie wydamy kasy? spalarnia śmieci nie zarabia na siebie, te drogie nowoczesne które mniej trują trzeba naprawiac i serwisować (filtry, nie mówiąc o elektronice, która też wieczna nie jest), te tanie trują, te drogie też powietrza samego nie wypuszczają! albo segregacja albo spalanie! do spalania potrzebne sa nieposegregowane śmieci bo one mają wieksza wartośc opałową, przy niskiej wartości energetycznej śmieci proces w ogóle nei jest opłacalny bo trzeba dokładac energii, żeby uzyskac wysoką temperaturę spalania wy nie powstawały toksyczne związki Elbląskie Składowisko jest dobre, spełnia wysokie wymagania unijne! mamy sortownie kompostownie i system pryzm energetycznych, z których oczyszczony metan wykorzystywany jest w oczyszczalni do podgrzewania i prod pradu. po cholerę spalarnia! Spalarnie są odpowiednie tam gdzie nie ma składowiska żadnego, sortowni i nie ma co ze śmieciami zrobić! U nas funkcjonuje to dobrze! Pomysł na siłę żeby coś rzucić na wybory! NIE!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  mgrochrśrod(2014-10-17)
 • Olsztyn buduje spalarnie bo tam składowisko było z głębokiej komuny nie spełniające żadnych standardów, więc je zamykają. Mają kwestie czy budowac nowy system składowania czy spalarnie. U nas system działa prawidłowo! Nie jestem pracownikiem ZUO byłem jako student na praktyce. Spalarnie wyglądają świetnie na papierze! Nic nie emitują tez tylko na papierze! Nie ma bata, żeby same śmieci wystarczyły do utrzymywania wysokich temperatur, które gwarantują że nie będą powstawały trujące związki. a tu obiecują, że jeszcze ogrzewanie dla miasta. .. mrzonki. No chyba że obniżymy temperatury i będziemy do atmosfery sobie wypuszczać różne rzeczy. .. a na papierze napiszemy, że czysto. Ludzi nie ma tak, że można spalać śmieci jak węgiel w elektrociepłowni, nie dopłacać i nie emitować spalin!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  mgrochrśrod(2014-10-17)
 • ja wam obiecam, że elektrownie atomową postawię dla Elbląga, a co. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  kazdypolityktoswinia(2014-10-17)
 • Szanowny autor wypowiedzi prawdopodobnie nie zna najnowszej technologii pt Pyroliza. To technologia znacznie bardziej ekologiczna i przyjazna środowisku niż spalarnia, nie emitujaca smrodu i też znaczną jej część mozna finansować z funduszy unijnych. a produktem ubocznym jest gaz który napędzać może urzadzenia do produkcji pradu, ciepła itd
 • zna, a temperature do pyrolizy z czego pan weźmie? ze śmieci? nie wystarcza, tak to nie działa, że jest za darmo, a instalacje utylizacjei smieci Elbląg już posiada i spisuje się ona dobrze, to że Olsztyn ma zamiar zbudowac taką instalacje nie oznacza, że Elbląg też powinien bo u nas akurat nie potrzeba. Weźcie się przekopem Mierzei zajmijcie lepiej. ..
 • Gadanie, że to będzie za darmo to bzdura! Koszty utrzymania takiej instalacji są duże! Trzeba coś robić z toksycznymi odpadami o mniejszej objętości, ale za to bardziej toksycznymi, trzeba wszystko na bieżąco naprawiać, w końcu trzeba dostarczać energię dodatkowo i to dużo! a za to już miasto bedzie płącić. Po prostu nie potrzebujemy takiej spalarni bo gospodarowanie odpadami już u nas dobrze stoi!
 • mgrochrśrod ma rację !!! do spalania potrzeba duuuużo energii.
 • Pisał Pan już o tym pomyśle na portEl. pl 2013-02-15 czy zawsze przy wyborach będzie artykuł o spalarni? A co w międzyczasie, między wyborami nie opłaca się lobować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Lolelb(2014-10-17)
 • No cóż wynika, że wielu niezrozumisało problemu, a są na nie z zasady? Brawo ignoranci!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  6
  smerf...maruda(2014-10-17)
Reklama