UWAGA!

Coś się stało (copiątkowy felieton Marii Kasprzyckiej)

 Elbląg, Maria Kasprzycka
Maria Kasprzycka (fot. archiwum prywatne)

Rozmaite są efekty uboczne niespodziewanego zagrożenia szaloną epidemią koronawirusa. Cyniczny korpoświat sukcesu, rywalizacji i konsumpcji mocno się chwieje, a podziwiane jeszcze wczoraj kariery polityczno-biznesowe tracą swój pożądany blask. Płynie moralne otrzeźwienie, a za nim niechybnie przyjdą zmiany.

Dla tych, którzy pamiętają stan wojenny, obecna sytuacja nie jest nadmiernie uciążliwa. Trochę izolacji i spowolnienia, ale kontakt telefoniczny, a nawet wizyjny jest, rewizji nie ma, więzienia nie grożą - co najwyżej przymusowa kwarantanna. Puste półki sklepowe, puste ulice, atmosfera niepewności nie są dla nich nowością. Pamiętają jeszcze, że nawet w najtrudniejszych czasach nazywali PRL najweselszym barakiem socjalistycznego obozu. Wszakże od pozostałych krajów budujących socjalizm odróżniała Polskę nieskolektywizowana wieś, stale dostarczająca zdrową żywność, a Polaków duże poczucie niezależności, dystans do władzy, tolerancja, wzajemna życzliwość i żartobliwość. Z ulgą obserwuję, że te osobliwe przymioty znów się uaktywniły.

Jak zwykle w chwili zagrożenia ujawniają się najlepsze cechy naszych rodaków – samodzielność, odpowiedzialność i solidarność. Zabrakło masek, więc sami zaczęli szyć maseczki dla siebie i szpitali. Ruszyli do akcji restauratorzy. Zamówienia realizują tylko na dowóz, więc jeżdżą do klientów, a przy okazji do szpitali dokarmiać ciężko pracujący personel. Na fb ruszyła akcja samopomocowa Widzialna Ręka, gdzie można zwrócić się z każdym problemem. Żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi. Odwrotnie niestety, niż w publicznych instytucjach odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Nie da się bowiem ukryć, że obecna sytuacja obnaża słabość struktur państwowych, samorządowych i elit władzy. I nie ma tu znaczenia polityczna opcja – nie sprawdza nam się po prostu ten niby demokratyczny system. Sprawdzają się zwykli ludzie.

Demokracja przedstawicielska, jakiej doświadczamy, polega na zastąpieniu obywateli grupą zwycięskich partyjnych kandydatów. W rzeczywistości przekształciła się już w rządy samozwańczych elit. Faktycznie władają nami oligarchie partyjne, a wyborca może jedynie oceniać, która z oligarchicznych grup jest mu bliższa. I choć w konstytucji III RP jest zapis o demokratycznym państwie prawa, generalnie nie mamy wrażenia udziału w rządzeniu. To dlatego dotąd coraz mniej angażowaliśmy się w życie społeczno-polityczne, coraz częściej mówiąc o zawłaszczeniu naszej ojczyzny.

Można się spierać co do wartości i skuteczności prawdziwej demokracji. Komentując spory ustrojowe w starożytnych Atenach, Sokrates twierdził, że głupich jest więcej niż mądrych, co demokrację z założenia kompromituje. Równocześnie niechętnie spoglądał na elity skłonne rządzić jedynie w interesie swoim zamiast ogółu. Arystoteles odnosił strukturę państwa do wzoru rodziny, gdzie ojciec ma władzę monarchiczną, z matką oligarchicznie zajmują się potrzebami i rozwojem dzieci, a te tworzą demokratyczną społeczność. Miał to być uniwersalny rodzaj władzy łączący trzy podstawowe modele ustrojowe.

Tak naprawdę każdy z tych trzech modeli – demokratyczny, oligarchiczny czy monarchiczny – może funkcjonować dobrze lub źle. Oceny nie determinuje jednak mechanizm rządzenia, lecz kryterium moralne. Poza oczywistymi zagrożeniami uciskiem i niesprawiedliwością społeczną w przypadku monarchii czy oligarchii, demokracja teoretycznie również może się wyrodzić w rządy tłumu, czyli w ochlokrację. Jednak jeśli lud wybiera mądrze i dobrze, można osiągnąć stan zwany z greki politeją, czyli społeczeństwem obywatelskim.

Przyczyną obecnej destrukcji systemowej państwa, również w płaszczyźnie samorządowej, wydaje się odsunięcie od wpływu nań większości społeczeństwa. Demokracja bezpośrednia prawie nie istnieje, gdyż referenda są sporadyczne, często niewiążące, a władze unikają ich i boją się, jak diabeł święconej wody. Obywatel staje się odgórnie zaplanowanym i wszechstronnie kontrolowanym, ożywionym przedmiotem. Coraz częściej odmawia mu się prawa do własnego zdania czy wglądu za kulisy decyzji samorządowych watażków. Jawność działania coraz częściej zastępuje tajemnica handlowa. Wypychani z kręgu decydenckiego ludzie czują się mocno zagubieni i zniechęceni. Czekają.

Nie jest wykluczone, że czegoś niebawem się doczekają. Dalszy rozwój epidemii generującej ogólnoeuropejski kryzys może sprawi, że w gruzach legną tak bardzo lubiane przez wszelkie elity systemy quasi demokratycznych rządów. W obecnej chwili weryfikacja człowieczeństwa następuje błyskawicznie. Część zaślepionych elit partyjnych nie rozumie, że polityczne gierki są dzisiaj nieakceptowalne. Wykorzystywanie narodowego zagrożenia w kampanii wyborczej może stać się dla niektórych prawdziwym gwoździem do trumny. Choć niewątpliwie dobrze wypada obecny minister zdrowia, gorzej już podległe służby. Uaktywnił się minister infrastruktury apelując do samorządów, by ułatwiały mieszkańcom funkcjonowanie w czasie zarazy, choćby poprzez czasowe zniesienie stref płatnego parkowania. Wiele miast, gdzie władza samorządowa odpowiada życzliwie na potrzeby mieszkańców, już to zrobiło. Tam, gdzie przerodziła się w urzędnicze dyktaturki, to się nie udaje. Tam władza robi tylko tyle, ile musi. Nic od siebie i - uchowaj Boże – jak najmniej dla zwykłego człowieka.

Zaangażowanie i otwarcie się tysięcy ludzi na los współbraci oraz budowa nowych, realnych więzi społecznych, zaczynają zmieniać skrzeczącą od dawna rzeczywistość. Póki co trwamy jeszcze jedną nogą w świecie, gdzie szampan jest ulubionym napojem klasy robotniczej, pitym ustami swoich „wybitnych” przedstawicieli. Ale odzyskuje już głos mądrość zbiorowa i narodowa solidarność. Optymistycznie upatruję w tym naszą przyszłość.

Maria Kasprzycka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pierwszy? Życzę zdrowia, uważajcie na siebie!
 • Całe życie drugi. Życzę, zdrowia i więcej uprzejmości Polak nie jest Twoim wrogiem
 • Pani autorko, ok ale jednak tu cytuję ". .. rządy samozwańczych elit. .. "no nie tak samozwańczych bo wybrały ich tłumy mniej lub bardziej świadomych wyborców dając im kredyt zaufania na lata i godząc się na podejmowane przez nich decyzje. .. .Oczywiście do czasu jak to miało miejsce na przykład w Referendum 2013 roku kiedy grupa postanowiła wykorzystać naiwność wyborców nieświadomych i nakręcili spirale obłudy, nienawiści i wielu pomówień tylko w konkretnym celu obalenia demokratycznie wybranej władzy wmawiając swoje racje niestabilnie emocjonalnie nieświadomych wyborcom? Mo cóż demokracja wszak to chaos prawda? Czyżby autorka przewidywała replay. .. .. ?
 • Solidarność z urzędnikami, którzy pozamykali się przed petentami powinna polegać na tym, że nie powinni być obsługiwani w sklepach spożywczych, aptekach, przez lekarzy i innych, a tylko moralnie mają prawo do zamawiania przez internet, bez dostawy do domu. Hashtagi: #Solid
 • Ocenia Pani stan wojenny, podobno przetrwaliśmy go pozytywnie, jako najweselszy obóz. .Działania demokratyczne obecnego rządu, kamuflując słowa, ocenia Pani źle, natomiast widać, że darzy Pani sympatią były rząd Tuska. Jeżeli chce Pani być obiektywna to tej ukrywanej sympatii trzeba także się pozbyć i lepiej pisać o Sokratesie. Ja osobiście oceniam działania rządu dobrze. Nie chcę siedzieć pod stołem, tak jak była premier proponowała.
 • Coraz słabiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  7
  TomaszS(2020-03-20)
 • Ma Pani rację. Polak potrafi, Polacy sobie poradzą, wielokrotnie w trudnych sytuacjach dawaliśmy radę, ale rząd robi wszystko żeby nam to utrudnić, tarcza antykryzysowa jest z dykty. Odraczanie zusu zamiast anulowanie na kilka miesięcy to kpina. Przecież to kolejny kredyt, który pogrąży polskich przedsiębiorców.
 • A co mi z tego darmowego parkowania, z odroczenia zusu czy kredytu? To nie jest pomoc rządu. To odroczenie problemu do czasu kiedy zrobi się jeszcze większy, bo przyjdzie czas spłat, a obrót nie będzie większy. Pytam się po co to komu? Do tego sztab urzędników, wniosków, analiz, dokumentów etctec po to aby ktoś kto znowu nic nie robi i nie robił dostał dotację. Zniesienie obciążeń podatków to jest pomoc i po równo i dla każdego. Skoro państwo w stanie epidemicznym zamyka firmy to jakim prawem pobiera zus?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  5
  ellee(2020-03-20)
 • Dużo tekstu, mało treści, szkoda czasu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  15
  kierowcaautobusuwELBLONGU(2020-03-20)
 • Mądrze i rzeczowo. Do refleksji. Bez zbędnych fajerwerków, bo to dziś niepotrzebne i zbyteczne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  11
  mieszkaniec.(2020-03-20)
 • Trochę z innej parafii. Proszę przeanalizować przykład p. Krynickiej ze szpitala w Łomży. Gdy lekceważyła chore dzieci i ich rodziny walczące o lepszy byt na korytarzach w sejmie, to założono jej politycznego pampersa. Gdy powiedziała szczerą prawdę o dramatycznej sytuacji szpitala wojewódzkiego w Łomży, który absolutnie nie jest przygotowywany na pełnienie narzuconej mu na siłę roli, została zawieszona w członkostwie w PiS. Zadziałała następującą zasada: Zrobisz panu 99 razy dobrze, a raz się postawisz, a te poprzednie 99 idzie w niwecz. Jestem ostatnią osobą, która chce bronić p. Krynickiej, ale takie właśnie mechanizmy działają w państwie i polskich samorządach. Doświadczyłem tego również na przysłowiowej własnej skórze na kanwie samorządowej, która tak naprawdę niczego obywatelom wnosić do kreowania przyszłości nie pozwala. Osoby piastujące tylko z nazwy decyzyjne stanowiska, mają tego starannie pilnować, chociaż i tu w przypadku niepowodzenia i problemów koniec końców zadziała zasada " służ panu wiernie, a pan ci pierdnie". Chyba Pani coś wie na ten temat, prawda Pani Mario?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  6
  Instruktor WOPR(2020-03-20)
 • Pani Maria jest felietonistką, która patrzy i opisuje rzeczywistość tak jak ją widzi. I jest jedyną jaka podejmuje próbę jej opisania - dzięki. A gdzie reszta pseudo dziennikarzy i redaktorów, którzy nie potrafią dokonać oceny i syntezy jakichkolwiek wydarzeń. Nawet nie wspominam o dziennikarstwie śledczym, który pokazuje wszechobecne afery. Hashtagi: #Solid
Reklama