UWAGA!

Czytelniczka: kontroler powiedział do mnie „taka stara, a jeszcze żyje”

 Elbląg, Czytelniczka: kontroler powiedział do mnie „taka stara, a jeszcze żyje”
fot. Anna Dembińska

- Jechałam autobusem nr 21, na pętli końcowej wsiadł kontroler biletów. Mówię mu, że mam już 70 lat i nie obowiązuje mnie bilet. Kiedy podałam mu dowód osobisty, stwierdził „taka stara i jeszcze żyje”. Czy tak traktuje się ludzi starszych? - opisuje wydarzenia z 20. czerwca pani Irena. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu poinformował nas, że zabezpieczył monitoring z opisywanego kursu i poprosił o wyjaśnienia kontrolera. Nagranie wideo ma nie potwierdzać wersji Czytelniczki.

Pani Irena 20. czerwca jechała autobusem linii nr 21. Tak opisuje zachowanie kontrolera biletów podczas tego kursu. - Jechałam autobusem nr 21, na pętli końcowej wsiadł kontroler biletów. Mówię mu, że mam już 70 lat i nie obowiązuje mnie bilet. Kiedy podałam mu dowód osobisty, stwierdził „taka stara i jeszcze żyje”. Czy tak traktuje się ludzi starszych? - pisze w liście do redakcji pani Irena.

Kobieta złożyła też skargę w ZKM w Elblągu na zachowanie kontrolera. - Uprzedziłam go, że złożę tą skargę, to kazał mi się nią podetrzeć – relacjonuje wydarzenia pani Irena.

O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu. Jak poinformował nas Michał Górecki, kierownik Działu Zarządzania Komunikacją w ZKM, po otrzymaniu skargi, zabezpieczono monitoring z opisanego kursu, a kontroler został poproszony o przedstawienie relacji ze zdarzenia.

- Zgodnie z relacją kontrolera, przystępując do kontroli biletów, poprosił jedynie o okazanie dokumentu tożsamości. Dokument po sprawdzeniu został zwrócony i z ust kontrolera w stosunku do pasażerki nie padły żadne dalsze słowa. Następnie kontroler oddalił się w pobliże stanowiska kierowcy autobusu, nie angażując się w długie dyskusje z pasażerką. Relację kontrolera potwierdza monitoring wizyjny z autobusu (nagranie wideo bez dźwięku). Nagranie pokazuje, że pasażerka mówi coś do kontrolera oraz innej pasażerki. Podczas dalszej części kursu nie jest widoczne, aby kontroler podejmował z pasażerką kolejną dyskusję – wyjaśnia Michał Górecki.

Jak zaznacza Michał Górecki, kontroler na którego skarży się pasażerka, jest doświadczonym pracownikiem, a przeanalizowany zapis monitoringu nie potwierdza relacji pasażerki.

- Niemniej ZKM zwróci szczególną uwagę na pracę wszystkich kontrolerów biletów, a w najbliższym czasie wszystkim pracownikom zostaną przypomniane zasady profesjonalnej obsługi pasażerów podczas kontroli. Warto w tym miejscu podkreślić że praca kontrolera biletowego choć niezbędna, nie cieszy się poważaniem wśród części pasażerów. Sami kontrolerzy niejednokrotnie spotykają się z agresją nie tylko w pojazdach i na przystankach ale również w Internecie, gdzie dominuje niesłuszne przekonanie o własnej anonimowości i braku konsekwencji wobec osób naruszających prawo – informuje Michał Górecki.

Podkreśla również, że każdemu pasażerowi przysługuje prawo do złożenia odwołania lub też skargi - Każdy taki sygnał przechodzi procedurę weryfikacji, a zgłaszającemu zawsze jest udzielana odpowiedź. Należy jednak pamiętać, że skargi anonimowe zgodnie z przyjętymi zasadami nie są rozpatrywane – informuje Michał Górecki

- Otrzymałam odpowiedź od ZKM, nie było w niej słowa przepraszam – powiedziała nam pani Irena.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kontrolerzy biletów to od dawna mają opinię ludzi raczej mało empatycznych i kulturalnych. Sami zapracowali sobie na taką negatywną opinię tak samo jak na bardzo negatywną opinię zapracowali i nadal pracuje policja.
 • no to teraz taka zagadka: CZYM JEDZIE KANAR? A) ROWEREM B) AUTOBUSEM C) CZOSNKIEM
 • Panie Michale praca kontrolera biletowego wcale nie jest niezbędna. Proponuję w końcu pojechać za granicę albo poczytać jak problem kontrolerów rozwiązały niektóre kraje demekrotycznej Europy. Choćby Holandia
 • górecki, zkm wszystko jasne tam zawsze jest wszystko na najwyższym poziomie
 • A monitoring umie czytać z ust?? Czu naprawdę Zarząd Komunikacji powinien istnieć w Elblągu?? To jest istne wydawanie pieniędzy z budżetu na co coś jest nie potrzebne bo może to ogarniać 4 osoby. Nawet pracownicy nie sa wysyłani na kontrole wyrywkowe na trasę by sprawdzić jak funkcjonuje ona. Zarząd zarabia mnóstwo pieniędzy, a przynosi straty gdzie jest Prezydent Czemu nie ma wyrywkowych kontroli, czystości, jak są klienci transportowani itd. Narzekanie ze sie nie opłaca to najprościej, ale możne właśnie powinni kontrolować a nie siedzieć za biurkiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  82
  13
  arek17@(2023-07-26)
 • Jeśli nie ma głosu na monitoringu to taki tekst nie wymaga pół godziny tylko kilka sekund i nikt nie udowodni czy powiedział czy nie. wg zkm wygląda na to, że ta Pani wymyśliła sobie tą historię?
 • Kiedyś byłem świadkiem sytuacji. Siedzi dwóch napakowanych, podchodzi kontroler, tekst standardowy. Jeden z delikwentów mówi: Taa, mamy (nie wyjmując oczywiście rąk z kieszeni). Kanar uśmiecha się głupio, przechodzi dalej, mówi nawet dziękuję. Taka kultura. Odreagować stres można przecież później, na słabszym.
 • Pewnie na kontrolera idą CI co nie moge znaleźć pracy gdzie indziej
 • A wiec zametli sprawę pod dywan.
 • Oto Elbląg Wróblewskiego...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50
  29
  Do_pomorskiego(2023-07-26)
 • ZKM przeprasza za oczernienie kontrolera. Tak powinno być.
 • "Dokument po sprawdzeniu został zwrócony" - przypominam, że kontroler biletów nie ma najmniejszych uprawnień, aby brać do ręki dowód osobisty. Może sobie jedynie na niego popatrzeć bez dotykania. Tak samo w bankach nie mają prawa robić ksera dowodu osobistego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50
  10
  BoRomanNielubiJakJestNachlapan(2023-07-26)
Reklama