UWAGA!

Czytelnik: znów tną Krasny Las, ale tym razem od razu się tłumaczą

 Elbląg, W miejscach wycinki Nadleśnictwo Elbląg ustawiło tabliczki,
W miejscach wycinki Nadleśnictwo Elbląg ustawiło tabliczki, fot. Nadleśnictwo

- W Krasnym Lesie znów trwa wycinka drzew. Tym razem leśnicy od razu się z niej tłumaczą. W tym miejscu pozyskujemy drzewa, z których wkrótce powstanie odnawialne i ekologiczne drewno, czytamy na tabliczce, która znajduje się w miejscach wycinki. Czy to kogoś przekonuje? – mówi pan Mirosław, nasz czytelnik. Jak wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg, wiele osób zgłasza obawy dotyczące przeznaczenia gruntów, na których prowadzone są pracę, stąd pomysł, by zostawić w lesie informację na ten temat.

- W Krasnym Lesie ponownie prowadzona jest wycinka drzew. W grudniu ubiegłego roku głośno było o wycince na tym obszarze ponadstuletnich buków. Teraz leśnicy w miejscach wycinki ustawiają tabliczki z informacją o tym, co mamy w zamian tego wyciętego lasu: stoły, krzesła, okna, papier, huśtawki itp. Od razu się tłumaczą. Najlepiej wyciąć w pień wszystko i już. Często chodzę do lasu, co rusz jakaś wycinka jest – mówi nasz Czytelnik.

  Elbląg, Wycinka w Krasnym Lesie,
Wycinka w Krasnym Lesie, fot. Czytelnik

Jak podkreśla Jan Piotrowski, rzecznik Nadleśnictwa Elbląg, wiele osób zgłasza leśnikom obawy, "dotyczące przeznaczenia gruntów znajdujących się w miejscach, gdzie prowadzone są prace". Stąd pomysł na ustawienie tabliczek z informacją.

- Przez ostatnie kilka lat znacząco wzrosło zainteresowanie pracami leśnymi w środowisku osób, którzy chętnie korzystają z lasu. W związku z tym pojawiają się pytania o to, co się z nim dzieje. Wiele osób zgłasza także obawy dotyczące przeznaczenia gruntów znajdujących się w miejscach, gdzie prowadzone są pracę, jest to m.in. obawa przed przeznaczeniem ich do zabudowy. Pomyśleliśmy, że warto byłoby zostawić w lesie w miarę prostą informację na temat prowadzonych prac i dalszego przeznaczenia tych terenów – wyjaśnia Jan Piotrowski.

Na tabliczkach możemy między innymi przeczytać w jakich rzeczach i materiałach, z których powszechnie korzystamy znajduje się drewno. - Jednocześnie informujemy, że teren ten nie zmieni przeznaczenia, i że w przyszłości dalej tu będzie istniał las. Na tabliczce zamieściliśmy też informację w jakich materiałach znajduje się drewno. Tylko częściowo jest to oczywiste, ponieważ wiele osób nie kojarzy materiałów takich jak celofan, modal, cukier wanilinowy czy leki z drewnem. Drewno to surowiec, który używany jest przez ludzi od zawsze, a obecnie w związku z rozwojem cywilizacji wykorzystywany jest coraz chętniej i w bardziej różnorodny sposób. Jednak ważne jest też to, że w polskich przepisach mamy zagwarantowane zachowanie trwałości lasu. Dzięki temu w miejscach, gdzie pozyskiwane jest drewno najpóźniej w okresie do 5 lat musi pojawić się młode pokolenie lasu, które będzie służyło przyszłym pokoleniom ludzi. Będzie ono miejscem ochrony przyrody, miejscem do wypoczynku czy też źródło drewna – wyjaśnia rzecznik Nadleśnictwa Elbląg.

Czytaj również artykuł: Dokąd wyjeżdża elbląski las?

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • PIS, co jeszcze czeka na dewastację? Pieniążków na pinceplusy brakuje?
 • srutututu, chińczyki już zacierają rączki na nasze polskie zdrowe drewno! Hashtagi: #gdziepieniadzesazalas
 • Dla idiotów zawsze musza byc tłumaczenia, takie zycie
 • Nie wiem czemu leśnicy się dziwią. Naturalnym jest, że po stokroć zdecydowanie bardziej widać ubywające połacie lasu, niż te przybywające, bo gdy idziemy do lasu, z natury oczekujemy, że będziemy otoczeni przez piękne wysokie i zielone drzewa, a nie półmetrowe sadzonki odgrodzone dodatkowo leśną siatką. Albo też zaorane pozostałości po wycince czekające na nasadzenia. To też nie dziwne dlatego, że za naszego smutnego życia taki nowo nasadzony las nie stanie się lasem, który pamiętamy przed wycinką. Niestety w skali długości ludzkiego życia jest to dość mozolny proces, dlatego tak mocno zauważalny. Obawy są - że przy tym wzmożonym tempie wycinki niedługo las będzie tylko z nazwy, bo zwyczajnie zostanie to obszar, gdzie starego lasu już nie będzie, a będą to pola sadzonek, których ponownego przekształcenia się w potężny las, my - żyjący dziś - nie zobaczymy. Taki to trochę ból przemijania, małej skali naszego życia. Pamiętajcie o tym leśnicy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  9
  asdasdasds(2021-10-06)
 • A wiecie, że Polska jest jedynym krajem który sprzedaje surowe, nieobrobione drzewo? We wszystkich pozostałych krajach istnieje zakaz sprzedaży "surówki", aby dać chociaż troche zarobić lokalnym tartakom i przemysłowi drzewnemu. Zdecydowana większość idzie prosto na eksport. Większość ludzi z branży wie jak bardzo podrożało drewno ostatnimi czasy i jaki problem jest z jego dostępnością.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  65
  4
  NiePrawyAleSprawiedliwy-(2021-10-06)
 • Na tabliczkach powinno być napisane: "Wycinamy lasy, bo z tego są pieniądze. Las należy do Państwa, a Państwo należy do rządzących. Rządzący robią co chcą i twoje zdanie ich nie interesuje. Wróć do domu i włącz sobie telewizor".
 • Prezes potrzebuje kasy, kasy i jeszcze raz kasy na swoje fanaberie i opłacanie całych hord uległych urzędników, opłacanie wyborów w kościele oraz spełnianie swoich fantazji niszczenia kraju. A że wytnie lasy polskie w pień. C o to obchodzi. To są nasze narodowe lasy od wieków i wara opozycji nich.
 • Ale Duda z żonką trzy drzewa rocznie posadzą w świetle fleszy i reflektorów. .. Buahahahahahaha. .. Polska umiera. ..
 • W skrócie wyjaśnienia LP: "To my a nie wy znamy sie na lasach, jak cos robimy to znaczy że tak ma być i wuja nam zrobicie"
 • Pieniążki sie już robią, wszystko drożeje, więc wiekszy wpływ do budżetu z Vatu
 • To właśnie teraz trwa największa od 20 lat dewastacja lasów. Czy nadal pod dyrekcją pana Tomaszewskiego. .. ? ! Jednak należy powiedzieć jasno, że jest ona słuszna i patriotyczna gdyż jej świętym celem jest pozyskanie środków dla naszego umiłowanego żónta, który tak troszczy się o nasze społeczeństwo, a zwłaszcza o pacjentów zasiłkowni i innych wspaniałych pińset plusów jakże oddanych ojczyźnie w tych trudnych chwilach koronkowego ataku wirusowego pogłębionego kryzysem migracyjnym na wschodniej flance. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  8
  GłębokaMyśl(2021-10-06)
 • Gzie ten entuzjasta pisowski SKORUPA - co cepie szczęśliwy jesteś ? Tylko mi nie mów ze to dla naszego dobra. Nawet w PRL nikomu nie przyszło do głowy rąbać ten tas, tworzy on specyficzny mikroklimat dla miasta też. Jeszce dwa lata a będziemy rąbać wasze przywileje.