UWAGA!

Demokracja po elbląsku, czyli pikieta KOD

 
Elbląg, (fot, Michał Skroboszewski)
(fot, Michał Skroboszewski)

„Demokracja, demokracja” – skandowała dzisiaj przed Ratuszem Staromiejskim liczna grupa elblążan. – Rozdaliśmy podczas pikiety 700 wlepek z naszym logo, które ludzie przyklejali sobie na kurtki – mówi Michał Mazurkiewicz, elbląski koordynator Komitetu Obrony Demokracji, który zorganizował pikietę. Próbowali ją zakłócić działacze partii KORWiN. Zobacz zdjęcia.

Do elbląskich struktur Komitetu Obrony Demokracji należy ponad 80 osób, w pikiecie wzięło udział kilkuset mieszkańców. – Chcemy wyrazić swój sprzeciw przeciwko temu, co się dzieje. Demonstrujemy na miejscu, a nie w Warszawie, by pokazać elblążanom, że Komitet Obrony Demokracji tworzony jest lokalnie, a nie centralnie. Że stoją za tym realni ludzie, którzy wcześniej poznali się poprzez media społecznościowe – mówi Tadeusz Kawa, organizator elbląskiej pikiety KOD, na co dzień właściciel gospodarstwa agroturystycznego pod Elblągiem. - Jesteśmy za demokracją, praworządnością. Życzylibyśmy sobie, by ten rząd miał sukces, ale niech działa zgodnie z prawem. To wszystko, czego chcemy. Gdy zaczynaliśmy w połowie listopada, było nas w Elblągu jedenaścioro. Gdy pojechaliśmy do Warszawy na demonstrację i zobaczyliśmy tłumy pozytywnie nakręconych osób, to nas przekonało, że warto demonstrować.
       Członkowie KOD rozdawali mieszkańcom wlepki z logo stowarzyszenia oraz ulotki, częstowali jabłkami i ciastkami. Wiele osób przyniosło transparenty z hasłami w obronie demokracji i Trybunału Konstytucyjnego. Co skłoniło ich do przyjścia pod Ratusz Staromiejski w sobotę, gdy na głowie przedświąteczne zakupy i porządki?
       - Obowiązek przede wszystkim, bo martwi mnie to, co się dzieje w polityce – odpowiada pan Marek, jeden z uczestników demonstracji. – Każda władza ma prawo do zmian, ale oni muszą pamiętać, że każda władza kiedyś odejdzie, a konstytucja jest i będzie i nie pozwolimy jej zniszczyć.
       - Każdego dnia człowiek się budzi i zastanawia się, co nowego złego się stało, bo dzieją się złe rzeczy. Nie jestem związana z żadną partią polityczną, ale nie podoba mi się to, w jaki sposób władza wprowadza zmiany. Oni nie mają większości poparcia w społeczeństwie, muszą o tym wiedzieć – dodaje pani Teresa.
       Pikietę już na samym jej początku próbowało zakłócić kilku działaczy partii Korwin. Michał Szydlarski, jeden z liderów elbląskich korwinistów przez megafon nazywał demonstrujących komunistami i zwolennikami poprzedniej władzy. W odpowiedzi tłum próbował go zagłuszyć, skandując „Demokracja, demokracja”. Poza wzajemnymi epitetami do poważniejszych ekscesów nie doszło.
       - My tylko chcemy porozmawiać z organizatorami i uświadomić mieszkańcom, że nie jest to pikieta w obronie demokracji, ale marsz resortowych dzieci, które bronią swoich interesów. Nowoczesna opłaca ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają – stwierdził Łukasz Nosarzewski z Partii Korwin.
       - Uważam, że nie przeszkadzam demonstrantom. Wyrażam tylko swoją opinię. Jeżeli oni tak popierają demokrację, to ja mam pełne prawo do tego, by stać sobie w tym miejscu i wykrzykiwać swoje poglądy – dodał Michał Szydlarski. – Widzę tu dużo działaczy SLD, Nowoczesnej. Organizatorem jest pan, który gościł Bronisława Komorowskiego, gdy był w Elblągu. To jest kwiat polskiej młodzieży, którzy nie poddają się manipulacji medialnej – większość 50 plus. Na palcach jednej ręki można policzyć młode osoby – ironizował działacz KORWiN. – To nie jest spontaniczne spotkanie, oni tutaj przyszli w obronie własnych interesów, bo czują, że są zagrożone.

  Elbląg, Demokracja po elbląsku, czyli pikieta KOD
(fot. MS)


       Po kilkunastu minutach działacze KORWiN przestali krzyczeć przez megafon i dalej pikieta toczyła się już w spokojnej atmosferze. – Nie jesteśmy przeciwko władzy PiS, nie tylko sprawują ją zgodnie z prawem. Niech zaczną wprowadzać ustawy, które będą konsultowane przez ekspertów. Może to, co się dzieje na górze, jest potrzebne, byśmy się otrząsnęli – mówił do zebranych Michał Mazurkiewicz, elbląski koordynator KOD.
       - Do tej pory nie demonstrowałam w żadnej sprawie. W wyborach głosowałam na pana Dudę i tego się nie wstydzę. Sądziłam, że ten człowiek coś w naszym kraju zmieni, niestety szybko się zawiodłam. Jestem nauczycielką, pracuję w szkole i nie podoba mi się to, że PiS chce zagarnąć władzę absolutną niezgodnie z prawem. Bez względu na to, jaka opcja będzie rządziła, zawsze będę protestować, jeśli będą ignorować prawo – mówi Monika, która jest jedną z osób tworzących elbląskie struktury KOD.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • odbudować basen, ,, ,zbudować stadion. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  5
  mawer(2015-12-19)
 • Jak się na nich patrzy to istnieje pilna potrzeba zmiany definicji "moherowy beret"! Przebijają rydzykowe babcie. Pogratulować!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  53
  52
  błazen-stańczyk(2015-12-19)
 • Byłam na pikiecie i zapewniam panów z partii Korwin, że nikt mi za to nie zapłacił. Skoro już tam byliście, trzeba było porozmawiać z nami. Każdy z nas chętnie powiedziałby o swoich rodzicach. Resortowe dzieci, czyli tak jak ja i nasi znajomi - dzieci nauczycieli, pracowników dawnego Zamechu, księgowej, handlowca pracującego w państwowych sklepach, dentysty. .. .
 • same grube misie strach ich tu przygnał przed utratą stołków,
 • a co to za nazi z tymi zielonymi opaskami ?
 • Oj po zdjęciach widać że to rzeczywiście jest zamach na stołki a nie na demokrację. Brawo KORWIN.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  71
  50
  pterodaktyl(2015-12-19)
 • lisekrudy, o ośmiorniczkach zapomniałeś napisać
 • Wielka kultura cechuje błazna-stańczyka. Zapewne był jednym z pięciu osób, które przyszły by przeszkadzać. Na manifestacji byli ludzie w rożnym wieku. Na pewno też kobiety w wieku waszych matek, niektóre zapewne już są babciami. Dlaczego je obrażasz?!
 • i zakłocili Jarmark Świąteczny, te postkomuchy niczego nie uszanuja, nawet swiąt Bozego Narodzenia, . .. przypominam tylko, że jak oni rządzili to progi podatkowe zamrozone od 8 lat, kwota wolna od podatku zamrozona od 8 lat, wiek emerytalny podniesiony, dzieci 6 letnie na siłe do szkoły, w budżetówce pensje od ośmiu lat zamrozone, vat wzrósł do 23%, wiek emerytalny do 67 lat, kolejki do lekarzy na 5 lat do przodu, . .. ładne hasła o obronie demokracji, ale w ich wydaniu ta demokracja to dojenie obywateli, i to dojenie ile wlezie, bez umiaru, na max, i co teraz wrócą i jak myslicie, cos wam dadzą? dostaniecie homonto na szyję ibedziecie harowac na tych obrońców demokracji do śmierci, myślcie ludzie nie dajcie sie znowu ogłupic propagandzie, patrzcie na to ca macie w portfelach, a nie na zielone wyspu z których nic dla was nie wynika prócz wyższych podatków
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  88
  57
  stopzłymludziom(2015-12-19)
 • Jak się nie ma argumentów to pozostaje obrażanie. Współczuję wam, bo ciężkie to wasze życie. Tyle ludzi zadowolonych z życia, szczęśliwych w swoich rodzinach przyszło, by opowiedzieć się za demokracją i państwem prawa. wiem, że ciężko się wam na to patrzy. Jedyny stołek jaki mam to ten w mojej kuchni.
 • byście uszanowali święta!!! won z tymi protestami. święta są!
 • Startowaliście w wyborach demokratycznych? Tak? Nie wybrali Was? Wybory były sfałszowane? To komisje stworzcie, aby sprawdziła prawdziwość wyborów!A wtedy poznamy PRAWDZIWE wyniki!!!!
Reklama