UWAGA!

Dialogu trzeba się nauczyć

 
Elbląg, Wyróżnione w konkursie Kinga Dumalska i Karolina Kwant
Wyróżnione w konkursie Kinga Dumalska i Karolina Kwant (fot. dk)

- Dialog to przede wszystkim rozmowa. Rozmawiając ze sobą musimy także słuchać siebie nawzajem. Okazuje się bowiem, że ze słuchaniem mamy problemy – powiedziała dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Nina Dziwniel-Stępka podczas XII Przeglądu Recytatorskiego „Sztuka Dialogu”, który odbył się dziś (22 lutego) w MDK.

W przeglądzie wzięli udział uczniowie elbląskich gimnazjów, którzy pod okiem swoich nauczycieli intensywnie przygotowywali się do występu ćwicząc wybrane przez siebie fragmenty dialogów z polskiej lub obcej literatury. Mogliśmy usłyszeć fragmenty „Idy sierpniowej” Małgorzaty Musierowicz, „Tajemniczego ogrodu” Frances Hodgson Burnett czy „Niemców” Leona Kruczkowskiego. Najbardziej oryginalnym utworem okazała się „Noc”. Wyszła ona spod pióra Kingi Dumalskiej, uczennicy Gimnazjum nr 2.
       - Autorką tekstu, który dziś wystawiamy, jest Kinga Dumalska, która wspólnie z Karoliną Kwant będzie prezentowała go na scenie – powiedziała nauczycielka języka polskiego z Gimnazjum nr 2 w Elblągu, Anna Śledzińska. - Mam nadzieję, że dziewczyny będą zadowolone ze swojego występu. Bardzo zaangażowały się w przygotowania. Na początku były próby czytane. Następnie zastanawiałyśmy się, jak zaaranżować przestrzeń sceniczną, w jaki sposób nauczyć się tekstu na pamięć, jak prawdziwie przedstawić ten fragment monodramu, jak go przerobić na dwie osoby – dodała. - Myślę, że się udało i dziewczyny osiągną to, co sobie założyły. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby zdobyły doświadczenie sceniczne, tym bardziej, że planują w przyszłości dostać się do szkół o profilu artystycznym i kontakt ze sceną na pewno im w tym pomoże.
       Nauczycielka jest bardzo dumna z młodych i zdolnych przyszłych aktorek. Występ na scenie to dla uczennic Gimnazjum nr 2 nie pierwszyzna. Kinga występowała już w teatrze Wojciecha Karpińskiego, a Karolina w teatrze szkolnym. Obie wiążą ze sceną poważne plany zawodowe:
       - Przez dwa tygodnie ciężko pracowałyśmy – powiedziała Karolina. - Było ciężko, bo Kinga była chora. Jednak jakoś się udało. Starałyśmy się, żeby wszystko dobrze wyszło. Obie chciałybyśmy w przyszłości dostać się do szkoły aktorskiej.
       Występ uczennic był bardzo udany. Drzemią w nich z pewnością artystyczne zdolności i talent aktorski. „Noc” wprowadziła nas w świat zagubionej nastolatki, która nie potrafi odnaleźć w brutalnym środowisku rówieśniczym. Nie chcąc „wstąpić w szeregi” szkolnego towarzystwa, staje się jego ofiarą. Czuje się szkolnym outsiderem, jest jednak z tym nieszczęśliwa.
       Na pytanie, czy dzisiejsza młodzież lubi dyskutować o literaturze i pochylać się nad jej problematyką, Anna Śledzińska odpowiada:
       - Na pewno tak i to jest bardzo istotne. Jednak trzeba to dziś robić w umiejętny sposób. Mnie jako poloniście bardzo trudno przekonać młodzież do czytania lektur. Natomiast zawsze im powtarzam, że każdy tekst jest pretekstem do porozmawiania o tym, co jest naprawdę ważne w naszym życiu.
       W skład jury konkursu weszli: polonistka i dziennikarka Agnieszka Jarzębska, aktorka Teresa Suchodolska oraz nauczyciel, muzyk, pisarz i tekściarz Wojciech Karpiński. Na przeglądzie obecna była także dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, Agnieszka Jurewicz.
       - Dzisiejszy przegląd jest pretekstem do tego, by przez moment zastanowić się, co to w ogóle jest dialog – powiedziała dyrektor MDK, Nina Dziwniel-Stępka. - Dialog to przede wszystkim rozmowa. Rozmawiając ze sobą musimy także słuchać siebie nawzajem. Okazuje się bowiem, że ze słuchaniem mamy problemy. Ze słuchaniem w dialogu bardzo często jest tak, że monologujemy i tak naprawdę nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Pamiętajmy, że rozmowa to także patrzenie sobie prosto w oczy.
       Nagrodę w XII Miejskim Przeglądzie Recytatorskim otrzymali Joanna Fiodorowicz i Miłosz Koczorowski z Gimnazjum nr 4 (opiekun Bożena Balbuza). Wyróżnienia otrzymały Agnieszka Dąbkowska i Klaudia Skubisz z Gimnazjum nr 3 (opiekun Bogusław Walewski) oraz Kinga Dumalska i Karolina Kwant z Gimnazjum nr 2 (opiekun Anna Śledzińska).
       Zwycięzcom gratulujemy.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama