UWAGA!

Dla pacjentów nowy tomograf i oddział, dla studentów stypendia

 Elbląg, Dla pacjentów nowy tomograf i oddział, dla studentów stypendia
fot. Michał Skroboszewski

- Szpital Miejski ubiegły rok zakończył z dodatnim wynikiem finansowym, w tym roku planuje wydać na inwestycje ponad 14 mln zł. Jest też pomysł, aby zachęcić do pracy w nim młodych lekarzy. Tym magnesem ma być 2 tys. zł brutto miesięcznie stypendium dla studentów medycyny, którzy po ukończeniu nauki zwiążą się zawodowo ze szpitalem. To najważniejsze informacje z konferencji prasowej poświęconej sytuacji szpitala, która odbyła się w czwartek, 17 czerwca.

Ubiegły rok był dla Szpitala Miejskiego trudny, podkreśla prezydent  Witold Wróblewski. - Mimo to zakończył go on wynikiem dodatnim, co rzutuje również na możliwość pozyskiwania dodatkowych środków. W szpitalu został wdrożony projekt e-usługi (2,7 mln zł). Pozyskaliśmy również pieniądze na modernizację pomieszczeń pierwszego piętra na potrzeby Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (2,7 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego), natomiast ze skarbu państwa pozyskaliśmy środki na pocztę pneumatyczną (1,3 mln zł). Otrzymaliśmy również nowoczesny tomograf komputerowy wart 2,7 mln zł - mówi Witold Wróblewski.

Szpitalne oddziały wznowiły już pracę. - Nareszcie nasz szpital wychodzi z sytuacji covidowej, zaczyna normalną pracę i przyjęcia pacjentów. Z początkiem czerwca uruchomiono chirurgię, internę, rusza pulmunologia ora pozostałe oddziały. To był trudny okres, mieliśmy wielu "ciężkich" pacjentów z koronawirusem, niestety nie wszyscy przeżyli. Walczyliśmy też o dodatkowe środki na inwestycje sprzętowe i budowlane - mówi Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu.

Szpital przeszedł też kolejny etap informatyzacji. - Wdrożono m.in. usługi: e-rejestracja, e-recepta, e-zlecenie, e-skierowanie, e-wyniki. Projekt się zakończył, a pracownicy zostali już przeszkoleni, będzie on dużym ułatwieniem w funkcjonowaniu szpitala. Pozyskaliśmy również środki na budowę przy ul. Żeromskiego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Covid pokazał nam, jak bardzo ważnym jest posiadanie nowoczesnego, dobrego oddziału intensywnej terapii. Ten oddział będzie przygotowany, by wesprzeć między innymi naszych pacjentów z oddziału zakaźnego w razie kolejnej fali epidemii. Inwestycja jest już w trakcie przetargu – zaznacza Mirosław Gorbaczewski.

Szpital boryka się z brakiem specjalistycznej kadry. Miasto planuje więc zachęcać stypendiami studentów V i VI roku studiów kierunku lekarskiego, którzy „po ukończeniu nauki i stażu lekarskiego podejmą zatrudnienie w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu".

- Projekt uchwały na najbliższą sesję przewiduje uruchomienie stypendiów dla studentów kierunku medycznego. Ma to być forma zachęty do pozostania w elbląskim szpitalu. Efektów tego nie dostrzeżemy jednak od razu, bo mówimy tu przecież o studentach, to działanie długofalowe – mówi prezydent Witold Wróblewski.

- Do projektu uchwały załączony jest regulamin, na podstawie którego prezydent będzie ogłaszał konkurs i przyznawał stypendia studentom V i VI roku medycyny, w zamian za to, że zadeklarują pracę w naszym szpitalu i kształcenie się w odpowiedniej specjalizacji, wskazanej przez szpital. Oczywiście jest to odpowiednio obwarowane: średnia ocen nie mniej niż 3,5, student nie może powtarzać roku, zaliczony jest poprzedni rok. Konkurs będzie ogłaszany już w tym roku: pod koniec lipca lub z początkiem sierpnia. Kwota stypendium to 2 tys. zł brutto miesięcznie. W przyszłości pomyślimy również o innej formule zachęty dla studentów medycyny, a mianowicie o mieszkaniach – dodaje Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dziwię się że nasze władze miasta które tak nienawidzą PIsu a nie brzydzą się wyciągać ręki po pieniądze od nich. Nasz rząd potrafi jednak wznieść ponad osobiste urazy i nigdy nie żałuję środków dla naszego miasta, na sprawy tak ważne jak zdrowie publiczne w szczególności.
 • @TeofilSkorupa - To tak jak Wy leczycie się na sprzęcie Owsiaka, opluwacie Go i mówicie, że Wam się należy. amen
 • W przyszłości pomyślimy również o innej formule zachęty dla studentów medycyny, a mianowicie o mieszkaniach – dodaje Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. . Proponuję rozszerzyć ofertę dla mlodych lekarzy o dzialki budowlane, darmowe lub z dużą zniżką, by wiązali się z naszym miastem na dłuzej. Elbląg jest przecież przedmieściem Gdańska, tylko 25 minut autem.
 • Już mam zaufania do tego szpitala.
 • Nawet jeśli są malkontenci lub zawiedzeni odnośnie do działalności tego szpitala, to nie od razu Kraków zbudowano i mają oni takie prawo, bo różnie się zdarza. A że dzieje się coraz lepiej, to nie ulega wątpliwości. Osobiście niedawno byłem pacjentem tego szpitala i do dziś opowiadam znajomym o pozytywach jakie mnie i moich współpacjentów z sali tam spotkały. Jeszcze raz dziękuję personelowi tego szpitala zarówno lekarskiemu jak i pielęgniarskiemu za troskliwą opiekę i pozdrawiam serdecznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  5
  wdzięczny pacjent(2021-06-17)
 • Zgadzam się z Michałem Missanem o ile re swoje pomysły zasponsoruje zw swojej kieszeni ! Bo znów zaczynamy tworzyć kolejną elitę z kasy podatników ! Lekarze za wizytę prywatną biorą niemniej niż 150 zł. i zazwyczaj mieszkają w domach jednorodzinnych Rubno itp itd Hashtagi: #Kasta?
 • @TeofilSkorupa- za pieniądze utopione w "trafionych i potrzebnych "inwestycjach można by oddłużyć wszystkie szpitale w Polsce. Do tego waszego sukcesu można śmiało doPISać dwa miliardy na finansowanie szczujni TVPIS, o zburzeniu nowiutkiej elektrowni w Ostrołęce nie wspomnę.
 • @Dobre sobie- przecież nikt cię nie zmusza do prywatnej wizyty, jeżeli jesteś ubezpieczony masz możliwość do bezpłatnego leczenia na NFZ.
 • "Nikt Cię nie zmusza. .. "oczekiwanie na wizytę u kardiologa rok czasu, okulisty pół roku, . .. itp itd. Umieramy, czekając na lekarzy na których nie bardzo można. Kto ten komentarz pisał ? Lekarz ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  Dobre sobie .(2021-06-17)
 • Dobry wynik finansowy dzięki większym stawkom za leczenie Covid19 a jak będzie w przyszłości?
 • Za 2 tys brutto zagrzebać swoje życie w grajdole zarządzanym przez dziadków z minionej epoki komuszej
 • Owsiak wydaje miliny Rząd miliardy mała róznica
Reklama