UWAGA!

Dlaczego nie zawsze możemy wejść na wieżę?

 Elbląg, Katedra św. Mikołaja
Katedra św. Mikołaja (fot. Michał Skroboszewski)

Wieża katedralna została otwarta w połowie kwietnia i z miejsca stała się hitem – odwiedziło ją już kilka tysięcy osób. Statystyki idą w górę, a wraz z nimi liczba tych, którym ... wspiąć się nie udało. To właśnie oni zapytali, dlaczego na wieżę nie można wejść w niedzielę o godz. 16.30.

Dlaczego nie możemy wejść?
       - W niedzielę udałem się do Katedry św. Mikołaja z zamiarem wejścia na wieżę widokową, lecz o godz. 16.30 była już zamknięta. Pod katedrą spotkałem około 10 osób, w tym dzieci, które chciały skorzystać z nowej atrakcji w mieście Od jednego pana dowiedziałem się, że wejście zostało już zamknięte o godzinie 16, a na tablicy znajduje się informacja, że wieża dostępna w niedzielę jest dla zwiedzających od godz. 14 do 17 – relacjonuje jeden z naszych Czytelników.
       Podobna sytuacja spotkała dwa tygodnie temu panią Agnieszkę, która na wieżę chciała wejść z chłopakiem.
       - Byliśmy o 16.30, ucieszyliśmy się, że zdążyliśmy przed czasem. No i prawie weszliśmy, ale ostatecznie powiedziano nam, że już się nie da, bo jest za dużo osób na górze i nie zdążą zejść. Razem z nami czekała grupka młodych ludzi i niemieckich turystów – opowiada. - Wszyscy byliśmy zdenerwowani, bo na szyldzie był napis "czynne do godz. 17". Największa atrakcja miasta zamieniła się w... rozczarowanie. To nie do pomyślenia w innych miastach europejskich, żeby dostęp do punktu widokowego na panoramę miasta był tak ograniczony...
      
       Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
       Jak wyjaśnia ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja, która jest administratorem obiektu, chodzi tu o bezpieczeństwo. Na tej najwyższej części, czyli na tarasie widokowym może przebywać maksymalnie 10 osób. Całą sprawę utrudnia fakt, że od poziomu drugiego wchodzi się i schodzi tymi samymi schodami, na jednej klatce. To spowalnia ruch i powoduje, że ci, którzy są na dole muszą poczekać. A chętnych do wejścia na samą górę nie brakuje.

  Elbląg, Regulamin dotyczący wspinania się na taras widokowy można znaleźć przed katedrą
Regulamin dotyczący wspinania się na taras widokowy można znaleźć przed katedrą (fot. MS)

 - Zakładano, że w ciągu roku na wieżę wejdzie pięć tysięcy osób. Tymczasem przez te półtora miesiąca od otwarcia weszło 7200 osób – mówi duchowny.
       Dodaje również, że jeśli jest zła pogoda – zbyt mocno wieje lub pada – taras widokowy, który jest najwyżej, może być zamknięty dla zwiedzających. Taką informację można również znaleźć w regulaminie, który postawiono przed katedrą.
      
       Mimo wszystko to obiekt sakralny
       Skoro aż tylu chętnych chce wejść na wieżę to może warto wydłużyć weekendowe godziny otwarcia? Zwłaszcza, że właśnie wtedy jest ona łącznie otwarta przez siedem godzin.
       - Proszę zobaczyć, tylko w tę sobotę mamy cztery msze święte ślubne – mówi ks. Błaszkowski i otwiera księgę parafialną.
       Pokazuje również przedsionek kościoła – to właśnie tam znajdują się główne drzwi do wnętrza kościoła, przez które wchodzi i wychodzi para młoda. Także i tam można znaleźć dwa wejścia prowadzące na wieżę. Według ks. Błaszkowskiego trudno byłoby pogodzić te dwie rzeczy – młodych wychodzących z kościoła, tłum gości i rodziny oraz tłum, który chce wejść na wieżę.
       Z kolei w niedzielę od rana odbywają się msze święte, później jest przerwa – i to właśnie wtedy wieża jest otwarta.
       - Staramy się trzymać tych godzin, ale katedra jest obiektem sakralnym i trzeba to uszanować – mówi proboszcz.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A ja byłam z mężem i dziećmi na wieży katedralnej w niedziele około 13stej i Pani która tam pracuje - wpuszcza turystów, pilnuje ile ludzi wchodzi na górę itp. mówiła żeby pamiętać że najpóźniej 13.40 zejść z wieży bo ona kończy prace o 14stej, więc wydaje mi się że problemem ze wieża jest zamknięta po południu w weekendy jest brak pracownika
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  izkaaaa(2015-06-02)
 • Jeszcze nie byłem na wieży, ale rozumiem obie strony. Jak widać, mała ciekawostka stała się prawdziwym hitem i nie dziwią mnie tłumy turystów i, że przerosło to osoby za to odpowiedzialne, ale z drugiej strony, trzeba uszanować, że jest to przede wszystkim czynna katedra, a nie jakieś muzeum. Cóż, takich rzeczy nie da się przewidzieć i mam tylko nadzieję, że w przyszłym roku zostanie to lepiej zorganizowane.
 • Spokojnie za kilka lat jak trzeba będzie zapłacić, to będzie można wejść o każdej porze dnia, a nawet nocy. Wtedy pary młode będą wchodzić bocznym wejściem. Co nie ksiądz?
 • A ja byłam na wieżach widokowych w innych obiektach sakralnych w rożnych miastach europejskich (również polskich), tych małych i tych większych. Nigdy nie spotkałam się z odmową. Jak była jakaś msza, albo "bicie dzwonów", które mogłoby ogłuszyć zwiedzających, to mówiono nam, że po prostu trzeba poczekać. Jeżeli zwiedzanie przesuwało się poza wyznaczone godziny nikt nie robił z tego wielkiego problemu. Tylko oczywiście u nas niedasieeee!
 • Tu nie chodzi o to, czy się da, czy nie. Da się w Elblągu również, tylko trzeba to lepiej zorganizować, a ciężko jest coś takiego zrobić w trakcie sezonu. Zarządcy nie mają jeszcze w tej kwestii doświadczenia, ale zapewne wyciągną odpowiednie wnioski i w przyszłym sezonie będzie lepiej;)
 • Ile sezonów "czynna" jest Brama Targowa? Jakie wnioski z tego wyciągnięto?
 • Kochani, nie macie odpowiedniego podejścia. Jest "klucz" który otwiera wszystkie bramy, nawet niebios. Za bóg zapłać. .. .ciężko. Jak watykańczycy będą mieli z tego dochód, wtedy poznacie ich zdolności organizacyjne.
 • Proboszcz nie pozwoli i już! No chyba że za pieniądze.
 • Proboszcz ma rację! Ludziska to całą dobę chciałyby łazić. Inteligentny człowiek sprawdzi, kiedy spokojnie można wiejść.
 • Dlaczego nie zawsze możemy wejść na wieżę? pewnie dlatego że ksiądz nie zawsze ma czas żeby wystawać i zbierać kasę
 • Niech lepiej zrobią makietę miasta Elbląg - bo to miasto jest makietą. Ludzie nie rozumiecie że bez wyjścia miasta na morze( Przekop) miasto nie ma racji bytu!!!!!Zobaczcie że kiedy miało połączenie z morzem( przez cieśninę Pilawską to rozwijało się pięknie). To są prawa ekonomii a nie tylko podatki, vaty, krusy, pity, cła, akcyzy itp. podstawa gospodarki jest: przemysł, transport, rolnictwo i usługi!!!!!
 • Jeżeli wieża jest czynna do godziny siedemnastej to ostatnia osoba musi opuścić wieżę o godzinie siedemnastej. OPUŚCIĆ, A NIE WEJŚĆ. Tak samo działa sklep. Jeżeli otwarty jest do godziny 21,to o tej godzinie zamykane są drzwi, a nie jeszcze wpuszczani klienci. Nie jest tu winny ani proboszcz, ani organizacja pracy. Ludzie, tak to działa na całym świecie.
Reklama