UWAGA!

Dobry sondaż i kłopotliwy Elsin

 
Elbląg, Jerzy Wilk
Jerzy Wilk (fot. WS).

W odróżnieniu od niektórych komitetów jesteśmy doświadczonymi samorządowcami, to jest nasza zaleta, a nie wada. Tych 15 miesięcy, które zostały do końca kadencji, to za mało czasu, żeby dopiero zdobywać wiedzę na temat funkcjonowania Urzędu i miasta - twierdzi Jerzy Wilk, który radnym jest od 1990 roku.

Dzisiejsza (11 czerwca) konferencja prasowa Jerzego Wilka, kandydata na prezydenta Elbląga i kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na radnych – Marka Pruszaka, Joanny Rucińskiej i Zdzisława Dubielli była poświęcona oświacie, ale rozmawiano też o przedwyborczym sondażu, w którym wygrywa Jerzy Wilk i ponownie o spółdzielni Elsin.
       Oświatowy program PiS nie odbiega specjalnie od propozycji innych komitetów wyborczych.
       – Nie będziemy szukać oszczędności kosztem dzieci i młodzieży – deklaruje Marek Pruszak. – Na pierwszym miejscu stawiamy wysoką jakość kształcenia, wychowania i opieki w naszych szkołach, ale też dobro nauczycieli. Wszelkie zmiany w sieci szkół, jeśli będziemy ich dokonywać, będą konsultowane ze środowiskami tych szkół – nauczycielami, dyrektorami, uczniami i rodzicami.
       – Ważnym elementem naszego programu jest dostosowanie szkolnictwa zawodowego do faktycznych potrzeb rynku pracy, by dawać młodym ludziom perspektywę pracy – dodaje Joanna Rucińska, nauczycielka gimnazjum. – Zamierzamy wspólnie z pracodawcami wypracować taki system, który by wspierał edukację, aby przyszły pracodawca kształcił sobie pracownika na własne, indywidualne potrzeby.
       – W miarę możliwości budżetowych miasta będziemy wspierać tworzenie klas integracyjnych – mówi Marek Pruszak. Także w miarę możliwości budżetu obiecuje tworzenie mniejszych oddziałów (klas) i mniejszych grup nauczania języków obcych, informatyki i wychowania fizycznego. – Zmniejszając ilość dzieci, młodzieży w grupach podnosimy jakość kształcenia, zapewniamy im lepsze warunki nauczania i podnosimy efektywność kształcenia – dodaje. – W tym kierunku będziemy szli w miarę możliwości budżetowych miasta, minimalizując skutki niżu demograficznego. Skąd na to pieniądze? Przede wszystkim z oszczędnego zarządzania miastem oraz z projektów unijnych i rządowych.
       – Środki finansowe, nie tylko na oświatę, chcemy uzyskać dzięki racjonalnemu gospodarowaniu – deklaruje Jerzy Wilk. – Zamierzamy przeprowadzić reorganizację struktury Urzędu Miejskiego.
       Chce zmniejszyć liczbę wiceprezydentów do dwóch, ale powołać sekretarza miasta. – Czyli tak zwanego dyrektora urzędu, osobę, która powinna zarządzać pracą urzędników – uzasadnia. Zapowiada też likwidację Straży Miejskiej, „bo ta nie realizuje tych zadań, do których została powołana”.
       Podczas konferencji przedstawiono też wyniki pewnego przedwyborczego sondażu. Wygrywa w nim Jerzy Wilk z dużą przewagą nad Elżbietą Gelert (PO) i Januszem Nowakiem (SLD), jeszcze większą nad resztą konkurentów. Dziennikarze dopytywali o ten sondaż, dowiedzieliśmy się tylko, że został przeprowadzony przez Polską Grupę Badawczą dla tygodnika „Uważam Rze” na próbie 440 osób.
       Ponownie pytano o sytuację Elbląskiej Spółdzielni Inwalidów Elsin, której Jerzy Wilk jest prezesem. – Próbujemy przeorganizować spółdzielnię – odpowiada Jerzy Wilk. – Z prawa spółdzielczego wynika, że jeżeli spółdzielnia sama podejmuje uchwałę w celu przekształcenia, ma obowiązek podjąć uchwałę o rozpoczęciu likwidacji. Po to, żeby w ciągu roku spróbować ją przekształcić w inny organizm albo jeśli nie jest to możliwe, z powrotem przywrócić działanie spółdzielni na starych zasadach. Ja chciałbym przekształcić ją w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a te udziały członkowskie zamienić na udziały w spółce. To by nam ułatwiło pozyskiwanie kredytów.
      

  Elbląg, Od lewej: Zdzisław Dubiella, Joanna Rucińska, Jerzy Wilk i Marek Pruszak
Od lewej: Zdzisław Dubiella, Joanna Rucińska, Jerzy Wilk i Marek Pruszak (fot. WS).


      

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama