UWAGA!

Droga w NIEskończoność, czyli edukacyjny e-book licealistek

 Elbląg, Od lewej: Gabriela Skotnicka, Wiktoria Bonisławski, Kornelia Sawczuk, Martyna Maćkiewicz, Alicja Nowosielska
Od lewej: Gabriela Skotnicka, Wiktoria Bonisławski, Kornelia Sawczuk, Martyna Maćkiewicz, Alicja Nowosielska

- Ten temat to nie jest coś odległego, są ludzie, którym uzależnienia zmieniły życie na zawsze, a niektórych osób z tego powodu już z nami nie ma - mówi Martyna Maćkiewicz, która wraz z koleżankami z Liceum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Malborku, wydała e-book o uzależnieniach.

Na początku stycznia pisaliśmy o malborskich uczennicach, które w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, stworzyły projekt społeczny o nazwie „drugens”, mający uświadomić ludziom, jak ogromnym problemem jest obecnie uzależnienie od środków psychoaktywnych, szczególnie wśród młodzieży. - Po publikacji artykułu odezwało się do nas sporo osób, chcących opowiedzieć o swoich doświadczeniach z uzależnieniem - przyznała Martyna Maćkiewicz, uczennica drugiej klasy Liceum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Malborku, o profilu dziennikarsko-prawnym. - Uzyskałyśmy również patronat miasta Malbork.

Częścią projektu było przygotowanie pod okiem psychologów i specjalistów od uzależnień, e-booka, w którym dziewczyny nie tylko poruszy problem, ale też podzieliły się historiami swoich rozmówców. Jego tytuł, „Droga w NIEskończoność”, jak zdradzają autorki, nawiązuje do momentu, w którym osoba uzależniona nie wie już, co ma ze sobą zrobić, a walka z problemem wydaje się nieskończonością. - Prace nad e-bookiem trwały od początku listopada, a zakończyły się chwilę przed premierą, czyli 3 lutego.

  Elbląg, Droga w NIEskończoność, czyli edukacyjny e-book licealistek
fot. arch. prywatne

E-book jest darmowy i można go pobrać ze strony na Facebooku.

- My nie czerpiemy z tego projektu żadnych korzyści materialnych. Zależy nam po prostu na uświadamianiu swojego otoczenia o szkodliwości używek - podkreśliła Martyna. - Ten temat to nie jest coś odległego, są ludzie, którym uzależnienia zmieniły życie na zawsze, a niektórych osób z tego powodu już z nami nie ma.

Dziewczyny włożyły dużo starań w przygotowanie treści, a za najtrudniejsze uważają rzetelne oddanie historii, usłyszanych od rozmówców. - Zależało nam, by doświadczenia osób, z którymi rozmawiałyśmy, były trafnie opowiedziane, byśmy dobrze przedstawiły ich rzeczywistość - wyznała licealistka. - Wszystkie historie są poruszające, mi osobiście najbardziej zapadła w pamięć ta o kobiecie, której alkoholizm zaczął się przez social media.

Dla młodych licealistek, spotkania z osobami zmagającym się z poważnymi uzależnieniami, były dużym przeżyciem.

- Każda ta rozmowa, każda historia była zupełnie inna. Dzięki nim mamy nowe spojrzenie na ten problem. Jesteśmy dużo bogatsze o wiedzę - powiedziała Martyna.

W ciągu doby, e-book ma pojawić się w aplikacji EmpikGo, gdzie będzie możliwy do pobrania za złotówkę. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na fundację organizującą meetingi młodych osób walczących z uzależnieniami. - Nasze najbliższe plany obejmują spotkanie z psychologami 9 marca o godzinie 12 w szkole łacińskiej. Specjaliści będą opowiadali o uzależnieniach i tłumaczyli dorosłym, jak rozmawiać z dziećmi o uzależnieniach - powiedziała uczennica.

Anna Malik

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Smutna wieś z tego, ,emblonga ” i same tematy zastępcze o pierdołach.. jutro już piątek to znowu będzie wystawiony belzebub który opowiada o niesamowitych wydarzeniach buhahahaa jesteście żałośni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  8
  Jesteście marną propagandą(2024-02-08)
 • Jeśli wasza inicjatywa, miałaby pomóc, uratować choć jedno istnienie, to moim zdaniem było warto! Brawo dziewczyny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  No tak(2024-02-08)
 • Nie odbieram dobrych chęci, ale jak dla mnie para w gwizdek. Bo nie sądzę, żeby było to coś nowego, czego wcześniej nie było. Od małego jesteśmy karmieni różnymi historiami o tym, że narkotyki są złe i niszczą zdrowie i życie, wszystkimi możliwymi kanałami - szkoła, media, kultura, dom. To część elementarnego wychowania. Przecież ludzie, którzy ćpają nie robią tego dlatego, że tych wszystkich przestróg nie słyszeli i myślą, że łykają jakieś nieszkodliwe cukierki. Robią to dlatego, że kręci ich zło, łamanie norm społecznych, szeroko pojęta "nienormalność". Oni nie planują normalnego życia, nie pragną zdrowych relacji - celowo od tego uciekają. Ich takie historie nie przekonają. To nie jest tak, że w Polsce panuje jakaś powszechna niewiedza o konsekwencjach brania narkotyków i brakuje na ten temat edukacji. Nie zrozumcie mnie źle, ja nie wątpię, że informacje zawarte w tym e-booku są wartościowe i pouczające, ale to po prostu kolejny kamyczek do ogródka akcji antynarkotykowych, a nie jakaś nowa jakość.
 • Para w gwizdek.
 • Super inicjatywa dziewczynki. Czystość społeczeństwa a szczególnie dziewczyn, kobiet w przyszlosci żon i matek jest bezdyskusyjna. Wytrwałości i traćcie z sobą kontaktu w przyszłości bo myślę że powinniście działać na tej płaszczyźnie bez ustanku.
 • Kalafiorem mi to wisi ! Po co powtarzacie artykuł, dziewczyny mają taką wiedzę jak ten z wypalonym mózgiem, ale czego się nie robi dla kasy ?
 • @Ojciec - Ojciec jak ci zgwałcą córkę to nie będziesz dumny
 • Dziewczyny pomocy potrzebuje ten rogacz z fotki
 • @Jesteście marną propagandą - Miód na me uszy, handret proszent rajt!
 • A "ten z wypalonym mózgiem" to nie ty przypadkiem? I na dodatek coś piszesz że z jakimś "kalafiorem" wiszącym egzystujesz. Pomyśl o dermatologu może...
 • Pinindzy ni ma na laptopy tak oczekiwane przez dzieci. Według PO-PSL-SLD-2,50 po co mają się uczyć i być wykształconymi, bo kto będzie zbierał szparagi w Niemczech?
 • Brawo! Dziewczyny, pokazałyście, że jesteście zaangażowane, macie pomysły i potraficie je skutecznie realizować. To już jest Wasze, w tak młodym wieku. Do tego cel słuszny. Przeczytałam i została ze mną zwłaszcza historia siostry, która obserwowała śmierć brata. Brak komunikacji robi wrażenie, a jest dziś tak powszechny. Dziękuję za Waszą pracę. Hashtagi: #Autorka
Reklama