UWAGA!

Elbląg w programach „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”

 Elbląg, Elbląg w programach „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”
Fot. Anna Dembińska (archiwum portEl)

Elbląski samorząd przystąpił do dwóch programów, których celem jest poprawa jakości powietrza. Dzięki temu mieszkańcy miasta będą mieli jeszcze większe możliwości pozyskania dofinansowania między innymi na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

- Od wielu lat zachęcamy mieszkańców do wymiany tzw. kopciuchów. W 2017 roku stworzyliśmy miejski program, w którym elblążanie mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Przez 7 lat realizacji programu udzieliliśmy mieszkańcom wsparcia na kwotę prawie 1,5 mln zł. Dzięki temu w Elblągu zlikwidowanych zostało 716 tzw. kopciuchów. W budżecie miasta na rok 2023 r. na ten cel przeznaczyliśmy kolejne 250 tys. Dodatkowo przystępujemy do dwóch programów, dzięki którym mieszkańcy miasta będą mogli uzyskać wsparcie na działania związane z poprawą jakości powietrza – podkreśla prezydent Witold Wróblewski.

  Elbląg, Elbląg w programach „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”
Fot. www.wfosigw.olsztyn.pl

Pierwszy program to „Ciepłe mieszkanie”. 24 stycznia prezydent Witold Wróblewski podpisał umowę dofinansowania na jego realizację z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Elbląski samorząd z programu otrzyma do końca 2025 roku kwotę 3,2 mln zł na dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. Program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. Beneficjentem może być jedynie osoba fizyczna, posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego. Dofinansowanie może wynieść do 90% przedsięwzięcia, maksymalne kwoty uzależnione są od kryterium dochodowego. Dofinansowanie można uzyskać na zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania ciepłej wody użytkowej lokalu mieszkalnego lub podłączenie lokalu mieszkalnego do wspólnego efektywnego źródła ciepła w budynku. Dodatkowo dopuszcza się wykonanie: stolarki drzwiowej i okiennej, demontaż i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania, instalacji gazowej od przyłącza gazowego/zbiornika na gaz, zakup i montaż wentylacji mechanicznej, czy wykonanie dokumentacji projektowej. Nabory wniosków o dofinansowanie ruszą w marcu br.

W grudniu natomiast prezydent podpisał porozumienie o przystąpieniu do programu „Czyste powietrze”. Jest on skierowany do właścicieli domków jednorodzinnych. Celem jego jest wymiana starych pieców i kotłów na paliwo stałe, termomodernizacja budynków jednorodzinnych, czy audyt grzewczy. Dzięki zawartemu przez elbląski samorząd porozumieniu w Urzędzie Miejskim tworzony jest Punkt konsultacyjno - informacyjny programu „Czyste powietrze”, w którym udzielane będą wszelkie informacje potencjalnym beneficjentom. Punkt rozpocznie działalność w marcu br. Gmina będzie również przeprowadzała spotkania informujące o zasadach

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bezproduktywne inicjatywy niech lepiej spółka miejska EPEC weźmie się za przyłączanie nowych odbiorców do miejskiej sieci ciepłowniczej.
 • Najlepiej kupić drona i wlepiać ludziom mandaty PATOLOGIA
 • Dobra wiadomość dla mieszkańców, to zawsze szansa żeby wymienić kopciucha, bo to duży koszt. Szkoda tylko, że nasz rząd tworząc program, ,Ciepłe mieszkanie" wykluczył z niego mieszkania ZBK. :(
 • Proszę przyjechać na ul Jodłowa tam gdzie się mieści stolarnia Pan Usza..... ki pali nadal odpadami od mebli taki bogaty A nadal oszczędza na zdrowiu
 • czyste powietrze? Kpiny. Niech Straż Miejska postawi samochód dyżurny z obsługą na Topolowej w godzinach palenia w piecach oponami i płytami. Przynajmniej będzie z nich pożytek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  Czyste ...opony!(2023-01-26)
 • Hahahaha! 716 lokali dostało po 2100 zł dopłaty (średnio), ale 1,5mln zł lepiej brzmi. Za te 2000 zł to pół pieca na ekogroszek lub 2/3 na gaz sobie "kupili". Taka to pomoc. Za 250 000zł to tak na prawdę ("90% zwrotu") może 5 mieszkań skorzysta. No i jeszcze masa papierologi plus odbiór przez komisję z UM która może PO WYKONANIU zatwierdzonych prac cofnąć dopłatę. Jak sobie sami nie uzbieracie środków albo w inny sposób nie uzyskacie przychylności urzędnika, to nie próbujcie wymiany.
 • GJ w EPEC juz kosztuje 115 zł. Najrożej chyba w Polsce
 • Niech sprawdzą na Górnośląskiej. Dzień w dzień śmierdzący dym wieczorem
 • @ZnamTemat - Wymieniłem na gazowe i dostałem 3 tys, to nie jest dużo ale na piec mi starczylo. papierow dużo to jest bo musisz projekt zrobić i pozwolenia z gazowni itp. ale to jest standard na całą Polskę, to nie urząd w Elblągu sobie to wymyślił. Tylko rząd tworzy ustawy. Wniosek z urzędu jest prosty. Reszta programów jest rządowych i papierologie tworzy rząd nie urząd. Tobie coś się myli. Ty serio uważasz że urząd w Elblagu stworzył program czyste powietrze i te sterty dokumentow do wypełnienia :)? No coś nie rozumiesz, to Ministerstwo klimatu i środowiska sławna Pani Moskwa, oni to tworza. Urząd wykonuje bzdury które wymyśli rząd. Tak to wygląda.
 • sami podp[erd..... lacze w tym elblągu.. Hashtagi: #masakra
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  mieczyslaw(2023-01-27)
 • Tych co palą śmieciami zabrać na starówkę do dyskoteki, jedna pani wsadzi palec do buzi..... i powiozą windą do nieba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  krochmal(2023-01-27)
 • Regularnie taka sytuacja jak na zdjęciu. Ale gadanie o tym że mieszkańcy dymią to obowiązkowo.
Reklama