UWAGA!

Elbląg-Zdrój pod młotek

 Elbląg, Elbląg-Zdrój pod młotek
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Władze miasta chcą sprzedać budynek dawnego dworca Elbląg-Zdrój wraz z działką o powierzchni 1,4 tys. m kw. Cena wywoławcza – 401 tys. złotych. Licytacja ma się odbyć 16 grudnia.

Budynek dworca Elbląg-Zdrój powstał pod koniec lat 70. Ma ponad 700 metrów kwadratowych powierzchni (licząc z piwnicami), znajduje się na działce o powierzchni 1,4 tys. m kw, na której jest też rampa kolejowa. Stan techniczny obiektu określono jako średni, choć jego zużycie techniczne oceniono na 70 procent.

- Pokrycie dachowe do wymiany, obróbki blacharskie do wymiany, odpadające tynki na elewacji, liczne zacieki, spękane schody zewnętrzne. Spalona część sufitu podwieszanego i ścianek kartonowo-gipsowych, zawilgocone ściany i występujące zagrzybienie i pleśń w pomieszczeniach piwnicznych, odpadające płytki podłogowe i złuszczona farba, stolarka drzwiowa i okienna do uzupełnienia, naprawy i wymiany – czytamy w ogłoszeniu przetargowym o stanie budynku, który nie jest ocieplony i od lat jest pustostanem.

W budynku nadal znajduje się rozdzielnia kolejowa, należąca do PKP, którą potencjalny nabywca będzie musiał na swój koszt i w uzgodnieniu z PKP przenieść na sąsiednią działkę, wskazaną przez PKP. 

Przetarg w sprawie sprzedaży budynku dworca wraz z działką odbędzie się 16 grudnia w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Cenę wywoławczą nieruchomości określono na 401 tys. złotych.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Na pewno w 1960 roku? Są zdjęcia z roku 1978 jak był budowany. Sądziłem że oddany wraz z obwodnicą kolejową w 1982 roku o czym świadczy nasyp do mostu a most oddano w 1982 roku.
 • 24.11.2019. Muszla Koncertowa w Bazantarni. Godz.12.00 Bieg charytatywny dla Szymonka. Wydarzenia proszę tez szukac na Facebook. Dziękuję :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  6
  Lubię Pomagać :)(2019-11-20)
 • 1960 rok? Chyba to było później. .. .
 • redaktor W dokumentach przetargowych jest data 1960.Chyba faktycznie jest błędna, zmieniliśmy informację w artykule.
 • Bardzo dobrze że chcą sprzedać i oby sprzedali bo teren piękny i tylko niszczeje :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  10
  Rito(2019-11-20)
 • Dokumenty mogą zawierać taką datę jak 1960 ponieważ od tego roku albo ciut wcześniej właśnie tu zaczynała się trasa do Braniewa po likwidacji pociągów osobowych przez dworzec Miasto. Jako dziecko pamiętam, kiedy przybyliśmy do Elbląga w 1983 roku to poszliśmy z mamą i rodzeństwem zwiedzać miasto. Trafiliśmy na stację Elbląg Zdrój, skąd odjeżdżało kilkanaście pociągów na dobę. Ruch był spory. Pamiętam, że był tam bar dworcowy, z którego korzystaliśmy zamawiając fasolkę po bretońsku. Kilkanaście lat później umawialiśmy się ze znajomymi na plażę do Kadyn. Ruszaliśmy pociągiem właśnie ze Zdroju. Jeszcze później piło się pierwsze piwka od strony torów, bo dworzec już opustoszał. Miłe wspomnienia. Też sądzę, że zbudowano go w latach 70,jest zdjęcie na jednym z portali elbląskich ale bez podpisu który to rok. Smutno się dziś robi patrząc na ruinę.
 • Stan tego dworca to prawdziwa wizytówka władz Elbląga od lat 90 począwszy.
 • proponuję w ramach budżetu obywatelskiego przeznaczyc budynek na muzem " Rozwoju gospodarczego Elblaga, lata 1990 -2020"wystarczy umieścic szyld i mamy muzeum, siła przekazu jest miażdżąca,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  60
  1
  Budżet obywatelski(2019-11-20)
 • RobertKoliński Skończony idiotyzm włodarzy, podobnie jak miało to miejsce w/s haniebnej i skandalicznej sprzedaży deweloperowi działki za bezcen przy ul. Robotniczej/Bożego Ciała - tam miasto pozbyło się bezmyślnie terenu, na którym mógł i powinien stanąć garażowiec służący mieszkańcom, tu miasto i jego krótkowzroczne, bezmyślne po raz kolejny, niszczycielskie władze chcą pozbyć się terenu i obiektu, który może - i niedługo będzie, jak kiedyś - służyć jako elbląski dworzec Kolei Nadzalewowej. Jak widać, rządzą nami ograniczeni ludzie, którzy potrafią tylko niszczyć i wyprzedawać, jak ta zmora i niszczyciel Polski, niesławny Balcerowicz, który najwyraźniej w Elblągu właśnie znalazł godnych siebie, podobnie niesławnych i podobnie ograniczonych na rozumie i wyobraźni naśladowców. Należy stanowczo przerwać ten chocholi taniec elbląskiego ratusza i może rzeczywiście czas szkodników rozliczyć i zorganizować referendum odwołujące tę niszczycielską, skorumpowaną, szkodniczą bandę neoliberalnych sprzedawczyków majątku publicznego, bo nas rozkradną i wyprzedadzą do reszty.
 • ale jak oni mogą was Kotliński okradac jak wy nic nie macie?
 • RobertKoliński @No jak ? - Dobro publiczne rozkradają, prywaciarski matołku, czyli to, czego jeszcze nie udało im się ukraść mieszkańcom w dzikich latach 90-tych i po nich, kiedy bierne i apatyczne społeczeństwo przyglądało się tylko bezczynnie ewidentnemu złodziejstwu ratuszowej i prywaciarskiej kliki, co większości zostało zresztą do dziś (sam jesteś zresztą takiej patologii troll-przykładem). Hashtagi: #zlodziejstwo,#rabunek,#mafia
 • O Robert i tu cię popieram,czyli władze nie chcą uruchomić kole Nadzalewowej,przecierz po otwarciu przekopu i kanału było by to niezbędne,a i wójcik zamiast rozjeżdrzać,Mazurską,to koleją mógł by wysyłać transporty....
Reklama