UWAGA!

Elbląski epizod Andrzeja Wajdy

 Elbląg, Andrzej Wajda w elbląskiej Bażantarni
Andrzej Wajda w elbląskiej Bażantarni (fot. Fonoteka, zdj. Jerzy Troszczyński)

Niewiele osób pamięta, że Elbląg zaistniał w jednym z filmów Andrzeja Wajdy. W Bażantarni najsłynniejszy polski reżyser kręcił sceny do filmu „Krajobraz po bitwie”. Przypominamy ten fakt, oddając w ten sposób hołd zmarłemu wczoraj twórcy.

„Krajobraz po bitwie” to dramat psychologiczny wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę w 1970 roku, w rolach głównych wystąpili Daniel Olbrychski i Stanisława Celińska. To historia o ludziach, którzy przeżyli obóz koncentracyjny i nie potrafią poradzić sobie z ogromem przeżyć, które były ich udziałem.
       Niektóre ze scen do filmu Andrzej Wajda realizował w elbląskiej Bażantarni. Na archiwalnych zdjęciach, dostępnych w internetowym archiwum Fonoteki, wykonanych przez Jerzego Troszczyńskiego możemy podziwiać m.in. Daniela Olbrychskiego, Stanisławę Celińską i samego Wajdę na tle muszli koncertowej.
       Andrzej Wajda zmarł wczoraj wieczorem w wieku 90 lat. Pozostawił po sobie filmy, których – tak jak słynnego reżysera – nie da się zapomnieć...
      
       Więcej zdjęć z planu w Bażantarni znajdziecie na stronie Fonoteki.  
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nakrecil tez jak Polscy ułani w 1939 r. uderzaja szablami w niemieckie czolgi (film Lotna). Ciekwe jak teraz patrzy im w oczy !!!
 • Reżyser niezły, ale niepotrzebnie mieszał się do polityki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  19
  TWBolek(2016-10-10)
 • Ten człowiek to kamień milowy w powojennej kulturze Polski. Na pewno nie lubiany w Elblągu z racji poglądów, które posiadał i dawał o tym znać w swej twórczości, a ponieważ nigdy nie był ani czerwony ani kościelny nie przypał do gustu ani jednym ani drugim o czym dają wraz w swych opiniach o nim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  4
  AMalejużniekoniecznie(2016-10-10)
 • jak wpisują się fani PiS, to zupelnie nie daje się tego czytać, szkoda, chyba, że to olsztyniacy robią taką opinię elblązanom
 • jak się lewactwo wpisuje, to aż mi się czytać nie chce, chyba, że to te snopki z Gdańska tą krecią robotę odwalają
 • Nie nakręcił filmu o Sobieskim pod Wiedniem, wojnie z 1920 czy obrońcach Helu, Wizny, ludobójstwie Wołynia. Mordercach Grudnia 70,czy stanu wojennego. Szkoda.
 • Na tle muszli klozetowej chyba.
 • A nie nakręcił wyżej wymienionych, bo kręcił o naszych traumach i porażkach. Produkcyjniak Popiół i diament, Lotna, Popioły, Korczak. Niestety.
 • piszecie Katyń, ale zastanówcie sie ile takich historii działo się od czasów 1830 roku? Ruscy mieli w programie wybijanie do nogi naszych elit, Katyń to pierwsze złapanie za rękę, ale na pewno nie pierwsze ruskie ludobójstwo Polaków, bez takich działań, oni nie mieli najmniejszych szans na siedzenie tu 123 lat, te pijawki nie miały najmniejszych szans na okupowanie Polski, jedynie ukryte mordy powszechne dawały im przewagę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  laklda(2016-10-10)
 • @ZdzichuMarynarz - Przyznam racje, Wajda w " Lotnej " ośmieszył polskich ułanów sceną szarży na czołgi, takie zdarzenie nie miało nigdy miejsca w kampani wrzesniowej, jęśli już chciał pokazać bezsilnośc żołnierza to mógł w inny sposób !
 • Ludzie,ile w was nienawiści.smutno się was czyta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  Bazantarnia(2016-10-11)
 • Współzałożyciel Agory, wydawcy antypolskiej Gazety Wyborzej, dla mnie to wystarczy....
Reklama