UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląski samorząd apeluje do rządu

 
Elbląg, Stanowiska RM do premiera zostały przegłosowane głosami radnych KO i KWW Witolda Wróblewskiego
Stanowiska RM do premiera zostały przegłosowane głosami radnych KO i KWW Witolda Wróblewskiego (fot. Michał Skroboszewski)

Radni PiS - poza Pawłem Fedorczykiem, mimo że byli na sali, nie wzięli udziału w głosowaniach nad uchwałami, w których elbląski samorząd apeluje do rządu o rekompensaty z tytułu zmian w podatkach i subwencji oświatowej. Dyskusja przed głosowaniem była pełna zarzutów o wykorzystywanie tej sprawy do celów politycznych. Zobacz zdjęcia z sesji.

Elbląg, jak i inne samorządy, mają stracić na zmianach wprowadzanych przez rząd – przekonywał na jednej z ostatnich konferencji prasowych prezydent Witold Wróblewski. Wyliczał, że obniżenie podatków PIT, CIT, wprowadzenie zwolnień podatkowych dla osób do 26. roku życia wraz z obciążeniem samorządów kosztami podwyżek dla nauczycieli spowoduje, że w miejskiej kasie po stronie dochodów samorządu tylko w 2019 roku zabraknie 20 mln złotych, a w 2020 r. - 40 mln zł. I zaapelował do radnych o przyjęcie stanowiska, w którym samorząd ma domagać się od rządu rekompensat z tego tytułu i ponownego przeliczenia subwencji „z uwzględnieniem rzeczywistych kosztów ponoszonych przez samorządy z tytułu przyznawanych przez rząd podwyżek płac” (dla nauczycieli – dop. red.).

 

PiS oburzony treścią

Projekty uchwał zostały przygotowane na dzisiejszą sesją Rady Miejskiej i wywołały oburzenie w klubie radnych PiS. - Ostatni akapit stanowiska budzi nasze wątpliwości i dlatego nie weźmiemy udziału w głosowaniu – zapowiedział Marek Pruszak, radny PiS, odnosząc się do projektu uchwały w sprawie oświaty.

Ostatni akapit wygląda tak: „Sytuacja ta (związana z obciążeniem samorządów podwyżkami dla nauczycieli – red.) ma bezpośredni wpływ na możliwości finansowe naszego miasta i jego zdolności do dalszego rozwoju. Dlatego, przy całkowitym poparciu podwyżek, nie godzimy się na to, by kolejne rządowe zobowiązania finansowane były przez samorząd”.

- Apelowałbym o rozwagę radnych. Subwencja nigdy nie pokrywała w 100 procentach wydatków samorządowych na oświatę – mówił Paweł Kowszyński z klubu radnych PiS, dodając: - W 2019 roku i tak była większa o 12 milionów niż 4 lata temu.

- Ostatnie zdanie to błąd, wypacza się intencja. Nikt rządu przecież nie atakuje, tylko apeluje. Gdyby ostatnie zdanie zniknęło, byłbym w stanie to stanowisko poprzeć – szukał kompromisu radny PiS Paweł Fedorczyk.

- Do tej pory wydawaliśmy na oświatę 37 procent budżetu miasta, teraz mamy 43 procent. To zwiększenie o 30 milionów. Sytuacja jest trudna, to stanowisko jest po to, by prezydent mógł ze spokojem przedstawić nam projekt budżetu na przyszły rok do 15 listopada – odpowiadał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej.

PiS zaproponował własną wersję tego akapitu, ale propozycja została odrzucona. W efekcie w głosowaniu nad stanowiskiem RM w sprawie sytuacji w oświacie i apelu do premiera i ministra edukacji narodowej o przeliczenie ponowne subwencji dla Elbląga, większość radnych PiS nie wzięła udziału, mimo że byli na sali. „Za” głosowało 14 radnych, Paweł Fedorczyk z PiS się wstrzymał, a przeciw głosował Bogusław Tołwiński, który jest nauczycielem.

 

Polityka na pierwszym planie

O wiele większe emocje wzbudził drugi projekt uchwały, dotyczący apelu do rządu w sprawie zmniejszenia dochodów samorządu z tytułu nowych mniejszych stawek podatkowych. Radny Paweł Kowszyński (kandydat Zjednoczonej Prawicy na posła) w prawie 10-minutowym przemówieniu wychwalał „rząd Zjednoczonej Prawicy”, grzmiąc o upolitycznieniu stanowiska RM. - Ze zdziwieniem i niedowierzaniem odczytujemy ten projekt, wskazujący jednoznacznie jego polityczne intencje. Polacy oczekują rozsądnego i uczciwego systemu podatkowego. Obniżka podatków obejmuje wszystkich Polaków, a dochody samorządów rosną – mówił Paweł Kowszyński. Jego przemowę filmowała kamera publicznej telewizji .

Radni koalicji nie kryli oburzenia tym wystąpieniem. - Myślałem, że mamy rząd Rzeczpospolitej Polskiej, a nie Zjednoczonej Prawicy. Nie można do takich politycznych wystąpień dopuszczań – strofował radnego Antoni Czyżyk.

- Nie jesteśmy na wiecu wyborczym. Skupmy się na samorządzie. Proszę radnych PiS o wsparcie miasta w tej sprawie u waszych parlamentarzystów – apelował radny KO Michał Missan.

- Stanowisko, które państwo przygotowaliście ma charakter mocno nieobiektywny i jednostronny. Miasto to przede wszystkim mieszkańcy, którzy otrzymują ze strony rządu ogromne wsparcie, którego w poprzednich latach nie było – mówił z kolei Marek Pruszak. - Owszem, zostały ograniczone wpływy do budżetu miasta, ale nie wiemy, jak będą rosły wpływy z PIT-u. Mieszkańcy będą te pieniądze, które zostaną w ich portfelach, wydawać w naszym mieście. Dlatego to stanowisko tylko o kasie miejskiej, a nie o mieszkańcach, jest nieobiektywne.

- Gdyby jednocześnie w ślad za zmniejszeniem podatków szły decyzje za zwiększeniem procentowego udziału gminy w dochodach z PIT, to byłoby ok. Mieszkańcy się cieszą, że zmniejszają się obciążenia podatkowe, ale potem to do nas będą mieli pretensje, że nie wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. A dlaczego? Bo mamy jako samorząd mniejsze dochody – mówiła Krystyna Urbaniak z KWW Witolda Wróblewskiego.

Radny Rafał Traks z PiS zaapelował, by uchwałę w tej sprawie przenieść na kolejną sesję, gdy już będzie dokładnie wiadomo, na jakie wpływy z podatków w 2020 roku może liczyć miasto na podstawie danych Ministerstwa Finansów. Ale ta propozycja została odrzucona. W efekcie w głosowaniu nad apelem do premiera w sprawie rekompensat dla Elbląga z tytułu mniejszych wpływów z podatków radni PiS nie wzięli udziału. Nie głosował również Andrzej Tomczyński z KWW Witolda Wróblewskiego. Pozostali radni byli „za”, a więc obie uchwały – i w sprawie wpływów podatkowych, i w sprawie subwencji oświatowej zostaną przesłane do premiera i odpowiednich ministrów.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Cała prawda o kandydacie na posła PiS, Leonardzie Krasulskim i jego synu na [kod. elblag. pl]
 • Radni z PIS sobie po RADZĄ
 • RobertKoliński Radny Paweł Fedorczyk to jest jeden z dwóch porządnych (!) PiSowców, jakich w życiu poznałem - cała reszta tej aspołecznej i anty-obywatelskiej sitwy, która odmówiła dziś głosowania w elbląskiej RM, za co przytulają publiczne pieniądze, zauważmy, powinna mieć odebrane diety za dzisiejsze posiedzenie, bo zwyczajnie nie wywiązała się ze swoich ustawowych i pracowniczych obowiązków. Wstyd i hańba! Zapamiętajcie dobrze mieszkańcy Elbląga, jak reprezentują Was i walczą o miejskie interesy radni (i posłowie) tego ugrupowania, które tylko wyprowadzać z Elbląga potrafi i mścić się za brak wyborczego dla nich poparcia elblążan. To tacy jak oni zniszczyli kiedyś swoim "liberum veto" Rzeczpospolitą i pielęgnują te warcholskie tradycje do dziś. Hashtagi: #PiSkasta,#sitwa,#hanba,#TeDietyNamSieNalezaly
 • Najbardziej senna rada w historii samorządu, zanudzili dziś nas okrutnie, marzymy o wszystkich nowych twarzach! Czas na zmiany
 • Pani Urbaniak, jednak wolę kasę w kieszeni, niż dla miasta. Bo nadzór nad wydatkami ze strony Rady Miejskiej jest bardzo słaby. Czyli też Pani, a jest Pani przewodniczącą. Szereg wydatków miejskich np : bardzo drogi samochód dla UM itp. itd. Sprawia, że większe kwoty z PITu nie oznaczają przełożenia się na dobrobyt ogólny, skoro wydawanie ich jest często banalne. Nie do przyjęcia jest to, że miasto nie wprowadza żadnych programów oszczędnościowych. Nikt nie porusza tematu spółek, czyżby funkcjonowały wzorowo ?? A są własnością mieszkańców. Jako mieszkaniec w złotym wieku martwi mnie dług szpitala miejskiego.
 • Robert, same wybory samorządowe to żart. Więc czego tu oczekiwać ??
 • RobertKoliński Nie wiem - referendum i odwołania takich radnych-bezradnych uchylających się od swoich obowiązków, za co im płacimy?
 • Wróblewski gdzie byłeś gdy kradliście miliony euro, gdy człowiek pracy nie mógł wyżyć z pensji, bo większość tychże pseudo biznesmenów, ,to wasi kumple, ustawy pisaliście pod siebie, i pod nich, czemu wtedy milczał włodarz nieudolny !!!!!, ,wy już byliście, i zapisaliście swą kartę z najgorszej strony, i dalej piszecie, ,tylko podobni wam złodzieje, ,oddadzą na was głos nikt porządny i uczciwy tego nie zrobi, ,
 • po dziś dzień nie wiem, za co wy bierzecie pieniądze, ,i dlaczego jeszcze jesteście na stanowiskach, ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  4
  grace(2019-09-19)
 • Proszę poczytać o tolerancji towarzysza Kolinskiego na wykopie.
 • KOD ale wiarygodne źródło, hahaha
 • KOD ale wiarygodne źródło, hahaha
Reklama