UWAGA!

Elbląskie korzenie kanclerz Merkel

 
Elbląg, Elbląskie korzenie kanclerz Merkel
(fot. Armin Kübelbeck/Wikimedia.org)

Angela Merkel rozpocznie czwartą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. O jej "elbląskich korzeniach" specjalnie dla Czytelników portEl.pl pisze Lech Słodownik, pasjonat lokalnej historii, który przekazał też do publikacji unikatowe zdjęcie rodziny pani kanclerz. 

Angela Dorota Merkel urodziła się 17 lipca 1954 r. w Hamburgu. Jej ojcem był pastor Horst Kasner, urodzony w 1927 r. w północnej dzielnicy Berlina - Pankow. Jej matka Herlind Kasner z domu Jentzsch urodziła się w 1928 r. w Gdańsku-Wrzeszczu przy obecnej ul. Batorego. Natomiast w kilkupiętrowym budynku, stojącym w Elblągu naprzeciwko dworca kolejowego, mieszkali pradziadkowie kanclerz A. Merkel ze strony jej matki. Chodzi tutaj o Emila R. Drange i jego żonę Emmę Drange.
       Emil R. Drange został w 1898 r. asystentem magistrackim i mieszkał początkowo z żoną przy obecnej ulicy Traugutta pod numerem 10, a później 34. Stąd przenieśli się na ulicę Wyspiańskiego 17, ale wkrótce i to mieszkanie było dla nich za ciasne, bo mieli ośmioro dzieci. Z tej przyczyny wynajęli mieszkanie czynszowe o powierzchni ok. 200 m kwadratowych we wspomnianym budynku przy alei Grunwaldzkiej. Dzisiaj mieszka tutaj m.in. poseł Jerzy Wilk.
       U szczytu swej elbląskiej kariery magistrackiej Emil R. Drange był nadsekretarzem miejskim (Ober-Stadtsekretär). Tytuł ten wieńczył urzędniczą drogę „niższego szczebla”. Aby awansować dalej na inspektora miejskiego, starszego inspektora miejskiego czy naczelnika wydziału, trzeba było zdać odpowiednie egzaminy. Emil R. Drange prawdopodobnie z przyczyn zdrowotnych odszedł  1 lipca 1910 r. na emeryturę, a trzy lata później zmarł. Wówczas sekretarze miasta i inni urzędnicy byli chowani na cmentarzu kościoła Trzech Króli przy ulicy Sadowej. Tu również pochowano pradziadków Angeli Merkel.
      
       Nagrobek pradziadków kanclerz
      
Na zachowanym do dzisiaj kamiennym nagrobku przy nazwisku E. Drange naniesiono inskrypcję: "Ober Stadtsekretär a.D.", czyli „nadsekretarz miasta w stanie spoczynku”. Nagrobek ten znajduje się dziś w obrębie erygowanego w 2000 r. Lapidarium, dzięki współpracy Urzędu Miejskiego w Elblągu ze Stowarzyszeniem Mniejszości Niemieckiej i przy czynnym współudziale Hansa-Jürgena Schucha, Honorowego Obywatela Miasta Elbląga.
       Kamień nagrobny zawiera inskrypcję:
       Ober Stadtsekretär a.D.
       Emil Drange *18.03.1866 - †08.04.1913
       Emma Drange geb. Wachs, *25.10.1871 - †01.08.1935
       Natomiast wspomniany dom przy al. Grunwaldzkiej szczęśliwie przetrwał zawieruchę wojenną i jeszcze dzisiaj prezentuje się okazale. Ozdobiony jest m.in. herbami Elbląga i datą budowy 1897, poniżej której do pierwszych lat powojennych znajdował się napis: "Deutsche Haus, Deutsches Land schirm es Gott mit starker Hand", co można przetłumaczyć jako: "Niemiecki dom, niemiecki kraj, strzeż go Panie mocną ręką". Dzisiaj jest tu adnotacja dotycząca niedawnej renowacji budynku.
      
       Wyprowadzka do Hamburga
      
Jednym z synów małżeństwa Emmy i Emila Drange był Günther, urodzony w 1897 r. w Elblągu, który ożenił się z Edith Falk, córką Paula Falka - dyrektora elbląskiej rzeźni. Jako pułkownik Wehrmachtu pod koniec wojny brał udział w walkach w okolicy Krynicy Morskiej, gdzie dostał się do niewoli sowieckiej. Po powrocie z niewoli zajmował się działalnością charytatywną i mieszkał w Wiesbaden. Mówiąc krótko: był wujkiem matki kanclerz A. Merkel.
       Jedna z córek małżeństwa Drange – Emmy Jensen - opublikowała ok. 1960 r. w Hamburgu swoje wspomnienia, w której znalazła się również wzmianka o Elblągu oraz treść wspomnianego napisu na budynku przy al. Grunwaldzkiej. Kolejna córka Gertrud, ur. w 1891 r. w Elblągu, była nauczycielką w szkole dla dziewcząt przy ulicy Czerniakowskiej 22 (d. Luisen-Mädchenschule, dzisiaj mieści się tu Instytut Pedagogiczno-Językowy PWSZ). Gertrud Drange to właśnie babcia Angeli Merkel, która po zamążpójściu nazywała się Jentzsch. Urodziła córkę Herlind, czyli matkę obecnej kanclerz Niemiec. W 1936 r. cała rodzina wywędrowała z Elbląga do Hamburga, gdzie po wojnie Herlind Jentzsch była m.in. przewodniczącą powiatowej komórki SPD. W Hamburgu poznała pastora Horsta Kasnera i z tego związku urodziła się Angela Merkel.
       Jako ciekawostkę można podać fakt, iż przy dzisiejszej ulicy Szwoleżerów 5 mieszkała ciotka kanclerz A. Merkel – Gunhild. I właśnie do niej w 1943 r. przybyła matka obecnej kanclerz – Herlind, uciekając z bombardowanego nieustannie Hamburga.
       Rodzice kanclerz Angeli Merkel mieszkają do dzisiaj w miejscowości Templin (Uckermark) na północ od Berlina, dokąd przybyli z Hamburga w 1957 r. Była to swojego rodzaju sensacja, bo w tamtych czasach mieszkańcy sowieckiej strefy okupacyjnej, czyli NRD, starali się za wszelką cenę przedostać się do Republiki Federalnej Niemiec. Ale pastor H. Kasner musiał objąć placówkę duszpasterską i z tego powodu trzyletnia Angela znalazła się za żelazną kurtyną!
      
       Kariera "żelaznej dziewczynki"
      
W 1989 r., po upadku muru berlińskiego, Angela Merkel  zaangażowała się w powstający ruch demokratyczny, a pod koniec 1989 r. dołączyła do nowej partii „Demokratischer Aufbruch” (Przełom Demokratyczny). Do wielkiej polityki trafiła dzięki kanclerzowi Helmutowi Kohlowi, który mówił do niej „das Mädchen” – dziewczynka. Niemiecka prasa nadała jej wkrótce przydomek „żelazna dziewczynka” i przy tej okazji wielokrotnie porównywano ją do premier Wielkiej Brytanii – Margaret Thatcher.

  Elbląg, Elbląskie korzenie kanclerz Merkel
(fot. archiwum Lecha Słodownika)


       Po zjednoczeniu Niemiec i po wyborach ogólnoniemieckich  Angela Merkel została w 1991 r. ministrem do spraw kobiet i młodzieży, a w 1994 r. ministrem środowiska, ochrony zasobów naturalnych i bezpieczeństwa jądrowego. Po przegranych przez H. Kohla wyborach w 1998 r. objęła stanowisko sekretarza  generalnego CDU, a po wybuchu skandalu finansowego stanęła na czele partii. 30 maja 2005 roku została kandydatką koalicji CDU/CSU na kanclerza Niemiec. Właśnie rozpoczyna czwartą kadencję na tym stanowisku. 
       Jej mężem w drugim małżeństwie jest prof. chemii Joachim Sauer. Nie mają dzieci.
       Czy obecna kanclerz wie o swoich elbląskich korzeniach? Z pewnością tak. Jeszcze w 2006 r. jej osobisty sekretarz Robert Maier podziękował niżej podpisanemu za „elbląską” kwerendę na jej temat, a trzy lata temu kanclerz A. Merkel osobiście (odręcznym pismem, co jest u niej rzadkością !) podziękowała znanemu w Elblągu Erwinowi Vollerthunowi, za przesłane zdjęcia naszego miasta!
      
       Zdjęcie przy artykule zostało wykonane w czerwcu 2011 roku w miejscowości Templin (Uckermark). Druga od lewej, w ciemnych okularach to Gunhild, ciotka A. Merkel (siostra jej matki). Natomiast matka kanclerz – Herlind Kasner  - jest trzecia od lewej. Czwarty od lewej: Horst Kasner (zmarł w 2011 r.) – ojciec kanclerz A. Merkel.

Lech Słodownik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama