UWAGA!

Elblążanie jadą na protest do Warszawy

 Elbląg, Zdjęcie stanowi ilustrację tekstu
Zdjęcie stanowi ilustrację tekstu (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Około 200 elblążan weźmie udział w Wielkim Marszu, który odbędzie się 4 czerwca w Warszawie. To dzień 34. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych, wyborów do parlamentu.

Manifestacja 4 czerwca ma się rozpocząć o godz. 12 w okolicach placu Na Rozdrożu w sąsiedztwie Kancelarii Premiera. Jej uczestnicy przejdą głównymi ulicami Warszawy na plac Zamkowy, gdzie do zgromadzonych przemówią m.in. Donald Tusk i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać Cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe – zachęcają organizatorzy na dedykowanej marszowi stronie internetowej.

Do udziału w manifestacji zachęcają politycy opozycji, osoby ze świata kultury, mediów, działacze opozycji z czasów PRL. Do Warszawy wybierają się mieszkańcy z różnych części kraju, także z Elbląga.

- Wyjazd na manifestację odbędzie się czterema autokarami, w sumie może będzie to około 200 osób, które jadą w sposób zorganizowany. Do tego należy doliczyć osoby, które wybierają się swoimi autami – dowiedzieliśmy się w elbląskim biurze Koalicji Obywatelskiej, która organizowała wyjazd na manifestację.

Przypomnijmy, że 4 czerwca przypada 34. rocznica częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Decyzja o ich przeprowadzeniu zapadła przy Okrągłym Stole. Zgodnie z nią 65 proc. miejsc w Sejmie przypadło ówczesnym przedstawicielom rządzącej koalicji PRL, a 35 procent przeznaczono dla kandydatów Solidarności, którzy zdobyli 160 na 161 mandatów. W Senacie, do którego wyboru były całkowicie wolne, Komitet Obywatelski Solidarności zdobył 99 ze 100 mandatów.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama