UWAGA!

Elblążanie upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej

 Elbląg, Elblążanie upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej
fot. Michał Skroboszewski

1 września 1939 roku rozpoczął się największy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii. We wtorek (1.09) przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu Agrykola w Elblągu upamiętniono 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej.  Zobacz zdjęcia. 

Dokładnie o godz. 12 w Elblągu zawyły syreny alarmowe. To w ramach upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku III Rzesza dokonała agresji na Polskę.

- Dziś wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale i światowej tragedii. Rocznicę zwycięstwa nienawiści, agresji i pogardy nad pokojowym współistnieniem i dialogiem. Stajemy w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami ku przestrodze i z nadzieją, że to dramatyczne doświadczenie stanie się codzienną refleksją dla kolejnych pokoleń - powiedział podczas uroczystości Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

Podczas II wojny światowej życie straciło prawie 6 milionów polskich obywateli, a kraj będący w tym czasie areną zmagań wojennych, został zniszczony.

- Dzisiaj jest ważny moment, żeby wspólnie uczcić pamięć ofiar wojny, a także wspólnie wyrazić przestrogę dla współczesnego świata. Nie wolno nam zapominać o poległych podczas II wojny światowej. Nie możemy zapomnieć o kombatantach – uczestnikach tamtych strasznych wydarzeń. To oni swoją postawą uczą nas prawdziwego patriotyzmu. Oni udowodnili że w obronie ukochanej ojczyzny są gotowi poświecić wszystko co najważniejsze – własne życie. Dzięki ich heroicznej postawie dziś żyjemy w wolnym kraju - podkreślał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

- Cena wolności jest ogromna, a rozmiary tragedii ludzkich czasu wojny są niewyobrażalne. Musimy o tym pamiętać, musimy o tym mówić kolejnym pokoleniom. Bo naszym celem ponad wszystko powinno być budowanie społeczeństwa pokoju i dialogu, tak, aby ofiara złożona przez poprzednie pokolenia nie była nadaremna, a Polska była domem spokojnym i bezpiecznym. Domem życzliwości, wzajemnego szacunku, zrozumienia i współpracy. - mówił Edward Pietrulewicz, dyrektor biura regionalnego w Elblągu, Urzędu Marszałkowskiego.

Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy, odczytano apel pamięci. Była również salwa honorowa. Na koniec delegacje złożyły kwiaty przy Krzyżu Katyńskim.

Wioleta Pająk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No wreszcie dotarło do tych w garniturach ze oni też mają nosić maski.
 • no i ładnie, pamiętać trzeba i nigdy nie zapomnieć. .. .to nasza historia
 • elblazanie znaczy Niemcy czy Polacy bo w gazecie "dziennikarze"to lubia pisac o niemcach (winnych)jako elblazanie
 • A oprócz pamiętania i nie zapominania powinniśmy jeszcze wyciągnąć z tej lekcji wnioski na przyszłość i zamienić je na konkretne działania. Narody, które nie uczą się na własnych błędach giną bezpowrotnie.
 • Nie było "prawdziwych patriotów"z racami i w koszulkach z kotwicą krzyczących że nie zapomną?Średnia wieku 16 lat i 2 klasy podstawowki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  5
  Kumpel Maria(2020-09-01)
 • Czyżyk i Missan bez maseczek. Bo niby że co, ELYTY covid nie ruszy? Czy może ratownik medyczny Missan ma już jakąś wiedzę LEPSZĄ OD NASZEJ??? Brawo dla miastowej władzy, podobno przykład idzie z góry. ..
 • Obecny rząd czyni Polskę osamotnioną i naraża na przegraną w razie wojny.
 • Wiem, że przez to co powiem zostanę zhejtowany przez mało ogarnięte umysłowo osoby. .. Ale jestem i zawsze będę wdzięczny ZSRR (aktualnie Rosji)za wyswobodzenie nas z rąk Hitlerowców. A Ci co gadają o komunie i podporządkowaniu ZSRR, to się zastanówcie czy byście woleli całkowity brak Polski na mapie i w najlepszym wypadku niewolnictwo w Niemieckich gospodarstwach gdzie byście tyrali za owsiankę i spali w budzie dla psa. Bo dla Niemców byliśmy podludźmi. Okres zaborów to pikuś w porównaniu z tym co by było za Hitlera gdyby wygrał wojnę.
 • @Andrzej79 - bardzo dziwaczne te wywody, bez ruskich wojnę Niemcy by przegrali jeszcze bardziej bo po wywaleniu na ich atomowych bomb przez usa nie byloby tam czego zbierać, a Polska odrodzona byłaby wolna od razu, a po 50 latach ruskiej okupacji, Rosjanie to okupańci, męczyli naród 50 lat, pokolenie za pokoleniem, do tego nie zapłacili nawet 1 zlotówki odszkodowania za to co tu robili, a narobili bilionowych strat Polakom,
 • To jest czczenie nieudolnej Polski sanacyjnej, która doprowadziła do klęski wrześniowej i rzeż milinów Polaków. Teraz obecne rządy prowadzą do podobnej sytuacji : sąsiedzi jako nieprzyjaciele, a "przyjaciel"- USA za oceanem. .. @Polak Mały
 • W tym roku Westerplatte oderwano od Gdańska. Już nie leży w Gdańsku tylko na terenie, enklawie RP. .. Zakazano przemówienia Pani Prezydent Dulkiewicz. .. No tak skoro Westerplatte nie leży już w Gdańsku to i włodarz miasta nie jest już tam potrzebny. .. Boże gdzie my i Polsko podążamy????
 • @Andrzej79 - Andrzej częściowo ok ale proszę przypomnij mi kto wkroczył i w jakim celu 17 wrześnioa 1939 roku oraz w jakim celu podpisano Pakt Ribbentrop-Mołotow ?! Będę wdzięczny za odpowiedź.
Reklama