UWAGA!

Fotografują z pasją

 Elbląg, Oni fotografują z pasją
Oni fotografują z pasją (fot. Anna Dembińska)

Jeśli – żartując – najlepszy aparat fotograficzny to ten, który masz przy sobie to już zupełnie na serio, autorzy zdjęć zaprezentowanych na wystawie „Fotka Miesiąca” mają doskonały sprzęt. Mają też wiedzę techniczną, bystre oko, a także wyczucie chwili. Przede wszystkim jednak mają pasję. Zobacz zdjęcia z wernisażu.

Już po raz 9. spotkaliśmy się w Centrum Spotkań Europejskich Światowid, żeby obejrzeć najładniejsze zdjęcia minionego roku zrobione przez naszych Czytelników. Wśród nadesłanych na konkurs fotografii było wiele interesujących, niestety – z przyczyn technicznych - tylko część mogliśmy pokazać na wystawie. Do zaprezentowania wybraliśmy ponad 70 fotografii autorstwa aż 30 miłośników "pstrykania".
       Na fotografiach czarują maki, a w tle elbląska starówka, są i kamienice zaklęte w kroplach deszczu, a także niemal kosmiczne lampy na Placu Dworcowym. Na wystawie prezentowane są również zdjęcia pokazujące piękno regionu, m. in. to, co ciekawego da się wyczarować z mgły we Fromborku czy drzewostan pod Tolkmickiem, barwy jesieni na wodami czy rzepakowe pola.
       - Mam nadzieję, że przy okazji 10. wernisażu, za rok, pojawi się tu może ktoś z Urzędu Miejskiego i też Wam podziękuje za ten kawał solidnej roboty, jaką wykonujecie po to, żeby Elbląg, nasz przepiękny region był znany i podziwiany na całym świecie – mówił podczas dzisiejszego (19 stycznia) wernisażu Włodek Gęsicki, wydawca Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl.
       Wśród autorów zdjęć można wypatrzeć nazwiska znane z poprzednich wystaw. Po raz kolejny podziwiamy zdjęcia m.in. Krzysztofa Polaka, Adama Widowskiego czy Adama Nieczui-Ostrowskiego. Są i fotografie znanego miłośnika lotnictwa Michała Kuny oraz podróżnika Mariana Lubawskiego.
       Ale są i zdjęcia debiutantów.
       - To moja pierwsza wystawa portElu i przyznam, że byłam zaskoczona wyborem mojego zdjęcia – mówiła Joanna Pawluczuk. - Zdjęcie, na którym jest elbląska starówka, ale pokazana trochę w inny sposób, nie podobało się Czytelnikom. Jednak redakcja je doceniła i dla mnie to największy zaszczyt.
       Joanna fotografowaniem zajmuje się od 7 lat i – jak sama przyznaje – planuje z tą pasją związać swoją przyszłość.
       - Teraz najbardziej lubię fotografować ludzi – dodała. - Lubię robić portrety, fotografować kobiety. Ale chcę pokazywać kobiecość w piękny sposób, a nie roznegliżowaną.
       W stronę sacrum zmierza inny debiutant wystawy „Fotka Miesiąca”, Stanisław Kuprjaniuk.
       - Wcześniej w konkursie nie startowałem, a teraz jestem w gronie wyróżnionych – przyznał. - Moje zdjęcie jest na wystawie, jest też w kalendarzu portElu na rok 2016. Co lubię fotografować? Dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur – dodał. - Dokumentowałem kapliczki, krzyże, cmentarze i inne elementy przestrzeni. Mam na koncie książkę „Kapliczki warmińskie. Katalog”, to także temat mojej pracy doktorskiej.
       Co zdaniem Stanisława Kuprjaniuka jest potrzebne do tego, by wykonać dobrą fotografię?
       - Warunki pogodowe, oświetleniowe, obiekt musi być wdzięczny – wyliczał. - A sprzęt? Prostym sprzętem też można zrobić zdjęcie, ale trzeba mieć minimalną wiedzę m.in. o kadrowaniu, trzeba też uzbroić się w cierpliwość, poczekać aż samochód odjedzie z planu czy ktoś odejdzie. Trzeba wstrzelić się w odpowiedni moment.
       Na dzisiejszym wernisażu słychać było: „Jak zwykle pełen profesjonalizm, świetne zdjęcia, dobrzy autorzy”. To miłe, szczególnie dla tych ostatnich, ale i dla nas, ekipy portElu. Szczególnie w roku jubileuszowym, bo 2016 r. przyniósł 15. urodziny portEl.pl
       Wystawę "Fotka Miesiąca" będzie można oglądać do końca lutego na I i II piętrze CSE Światowid.
      
      
       Zobacz materiał filmowy przygotowany przez redakcję eswiatowid.pl
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Extra wernisaż. Trochę młodych debiutantów jak najbardziej. Piękne fotki, wyśmienity tort, wino. Cóż innego może zachwycić w ten styczniowy, mroźny wieczór. Wielkie podziękowania dla Organizatorów i wszystkich przybyłych :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  Gośćnawernisażu(2016-01-20)
 • 30% daje sprzęt, 5% umiejętności, 65% programy graficzne. Tacy fachowcy są. Sprzęt za 10 tys. a zdjęcia w programach komputerowych poprawiają zamiast nauczyć się obsługi aparatu.
 • Proponuję konkurs ale bez cyfrówek !!! Film celuloidowy ! i zobaczymy co oni potrafią :)
 • a może "piórkiem i węglem". .. Pyszny tort i życzę organizatorom kolejnych udanych edycji.
 • .. .. i bez cyfrówek damy radę. .. .. :)
 • Nie chce wyjść na marudę, ale mam pytanie:co to za fotka, która powstaje przez poprawki przy pomocy programów komputerowych?Te niektóre fotki miesiaca przypominają modelki na zdjęciach reklamowych. Zero rzeczywistości, same poprawki.
 • Wernisaż podsumowujący rok 2015 udany, atmosfera była miła, organizatorzy stanęli na wysokości zadania. .jeśli chodzi o wystawione fotografie (moim skromnym zdaniem) są one zbyt monotonne i bardzo podobne do siebie, tzn za dużo przyrody a bardzo mało miasta, . małe zróżnicowanie. Fotografie na wysokim poziomie, ale wybór do wystawy kiepski. Regulamin mówi że kwiatki nawet elbląskie nie będą brały udziału w konkursie a pomimo to zostały wystawione. Podziękowania dla portelu za miły wieczór i gratulacje dla wszystkich nagrodzonych i nie nagrodzonych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  uczestniczkawernisażu(2016-01-20)
 • Znany miłośnik lotnictwa, zwrot godny PS ha ha ha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  ziutec(2016-01-20)
 • Pokaż RAW-y to Ci uwierzę. Jednego znam i na kradzionym PS-ie robi cuda z byle jakich zdjęć. ..
 • dno prowincjonalne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  12
  katonmaruda(2016-01-20)
 • Urząd Miejski gotów jest bez zmrużenia oka zapłacić setki tysięcy złotych za promocję jakiejś firmie z drugiego końca Polski, a nie stać ich na zwykłe dziękuję tym pasjonatom z Fotki Miesiąca.
 • Widzę, że Pan Adam przylazł po kalendarz. Masz chłopie tupet!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  taktojawrednababa(2016-01-20)
Reklama