UWAGA!

Gołębi problem

 Elbląg, Gołębi problem
fot. Straż Miejska

Do obecności gołębi w miejscach publicznych jesteśmy już przyzwyczajeni. Przylatują, bo dokarmiający je mieszkańcy zapewniają im łatwy pokarm. To właśnie przez dokarmianie ptaków przybywa. Jednak gołębie są uciążliwe i mogą być nosicielami wirusów.

Duża ilość gołębi żyjących w przestrzeni miejskiej, przyczynia się do roznoszenia różnych zarazków, które mogą powodować choroby odzwierzęce. Z powodu gołębich zanieczyszczeń cierpi też estetyka miasta. Widok odchodów na szybach, elewacjach czy chodnikach może odstraszać. Resztki jedzenia, trafiające na chodniki oznaczają więcej śmieci oraz dużą ilość gołębich odchodów, na które narzekają przechodnie. Wciąż jednak są osoby, które myślą, że w ten sposób pomagają miejskiemu ptactwu. Zanim więc rzucimy zwierzętom okruchy chleba, warto dwa razy się zastanowić, komu to pomaga i czy aby na pewno?
       Do straży miejskiej wpływają zgłoszenia i skargi od mieszkańców, zarządców wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych, że na ich terenie są lokatorzy dokarmiający gołębie m.in. na balkonach i parapetach. Funkcjonariusze nie mogą karać za dokarmianie gołębi, gdyż zakaz taki nie istnieje. Strażnicy mogą za to wystawić mandat za zaśmiecanie przestrzeni publicznej. Wysypanie np. okruchów chleba na chodnik za takie można uznać. Ale muszą złapać dokarmiającego na gorącym uczynku.
      
      
      
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • śmierć gołębiom w mieście!!!
 • Nie takie to trudne jeśli się chce. Okolice Zawady, Robotniczej, a nawet centrum dość systematycznie odwiedzają dokarmiacze z torbami pełnymi ziarna i chleba. W rezultacie jest tak, jak w artykule. Trzeba zacząć prowadzić akcję uświadamiania problemu mieszkańcom, a jeśli nie da rezultatów, karać.
 • Dokarmianie gołębi to problem, ale większy stanowi dokarmianie tych większych, czyli mew lub rybitw. Widzę często jak ludzie z okna prosto z talerza wyrzucają np. resztki z obiadu. I leci z góry kilo ziemniaków, buraczki itp. Całe stada mew rzucają się na to z wielkim piskiem. Przy okazji może porwą kota lub psa, takie wygłodniałe bestie. Co zrobić ? Do spółdzielni zgłosić, czy do SM ? Co to da ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  jhgfdfdd(2016-02-25)
 • Nie bądż obojętny, zwróć uwagę takiemu.
 • Zwróciłem uwagę sąsiadce. Jestem teraz najgorszy ze wszystkich. Dokarmia ptaszki resztkami z obiadu jak wyprowadzam samochód z garażu. Można się domyślić jak czasami wygląda. Nie mówię że zawsze. Ja czekam na lato. Ma ona sznurek na bieliznę. Latem ja będę karmił jak tylko coś powiesi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  wkurzonyposiadaczauta(2016-02-25)
 • takimi resztkami to się chętnie szczury częstują. Wyrzucasz żarcie przez okno - zakładasz hodowlę szczura. Chcesz karmić ptaszki? zrób sobie karmnik na balkonie, przylecą, zjedzą, nasrają i polecą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  :):):)(2016-02-25)
 • Elbląg to miasto emerytów i karmicieli ptaszków.
 • bo dziadki nigdy chleba nie wyrzucą, a jak da ptaszkom to znaczy nic się nie marnuje i grzechu nie ma!!!!
 • nienawidze tego ptactwa! juz żadne inne nie wkurzają mnie tak jak te srające wszędzie gołębie!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  dnigga(2016-02-26)
 • Nowowiejska za biedronką codziennie koło 7-8 rano baba karmi te latające szczury. Poproszona o wyczyszczenie obrobionego samochodu śmieje się w twarz. Gołębie stacjonują na reklamie od strony Światowidu i narobiły już kilka centymetrów guana. .. .. pomocy!!!!!
 • Ja kamie gołabki żyletkami pociętymi. Sraja odłamkowymi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  antybird(2016-02-26)
Reklama