UWAGA!

Hołd dla "zwykłego szarego" człowieka

 Elbląg, Hołd dla "zwykłego szarego" człowieka
(fot. RG)

19 października, dokładnie rok temu, na placu Defilad w Warszawie aktu samospalenia dokonał "zwykły szary człowiek", czyli Piotr Szczęsny, który zaprotestował w ten wstrząsający sposób przeciwko niszczeniu w Polsce demokracji. Dzisiaj grupa elblążan oddała mu hołd, wystąpiła też do ratusza o pozwolenie na ustawienie w mieście pamiątkowego kamienia, poświęconego Piotrowi Szczęsnemu. Zobacz zdjęcia.

Na placu Słowiańskim zgromadziło się dzisiaj o godz. 17 kilkadziesiąt osób, wśród nich m.in. członkowie opozycji, którzy przypomnieli o tragicznym wydarzeniu sprzed roku, odczytując manifest Piotra Szczęsnego. 
       - Jesteście tymi, którzy działają na rzecz wolnej Polski, nie patrząc na osobiste korzyści. Zwykli, szarzy ludzie - mówił do zgromadzonych senator PO Jerzy Wcisła. - Każde czasy mają swoje ofiary. Piotr Szczęsny jest symbolem zwykłego człowieka, który boi się o Polskę, o jej przyszłość. Pewnie nawet o tym nie pomyślał, że gdy planował swój akt samospalenia, że dokładnie za rok będziemy przed bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej wolności - nawiązywał do niedzielnych wyborów samorządowych. - Mamy przed sobą jeden dzień refleksji, a potem powinno nadejść przebudzenie. Pomyślmy o tym, kto nam tę wolność zabiera, Tracimy to, co przez 30 lat budowaliśmy. Zawalczmy o naszą wolność. Tylko zwykli szarzy ludzie mogą to zrobić.
       - Ofiara Piotr Szczęsnego nie może pójść na marne. Nie możemy tego zrobić. Ten człowiek poświęcił się dla nas, dla naszego kraju. Musimy iść jego śladem, oczywiście nie dokonując samospalenia, ale walczyć o demokrację. W niedzielę widzimy się na wyborach - apelował do zebranych Tadeusz Kawa, jeden z inicjatorów dzisiejszego zgromadzenia. 
       Organizatorzy uroczystości złożyli dzisiaj w Urzędzie Miejskim wniosek o wydanie pozwolenia na ustawienie kamienia z pamiątkową tablicą poświęconą pamięci Piotra Szczęsnego. Miałby zostać ustawiony przy ul. Pocztowej, obok pamiątkowego dębu z 1837 r., tablicy poświęconej Markowi Kotańskiemu i tablicy upamiętniającej województwo elbląskie. 
       Przypomnijmy, że w Elblągu też doszło do aktu samospalenia. W 1993 roku pod pomnikiem Solidarności przy ul. 1 Maja w ten straszliwy sposób z życiem rozstał się bezrobotny Andrzej Włosiński. Dziesięć lat później w tym miejscu odsłonięto pamiątkową tablicę. 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama