UWAGA!

Izba Dziecka do likwidacji, konwoje będą tańsze

 
Elbląg, Elbląska izba dziecka będzie działać tylko do końca września
Elbląska izba dziecka będzie działać tylko do końca września (fot. A)

Do policyjnej izby dziecka trafiają nieletni, którzy weszli w konflikt z prawem, dopuścili się czynów karalnych. Także ci, którzy są „na ucieczkach” czy „niepowrotach” ze schronisk, zakładów poprawczych lub młodzieżowych ośrodków wychowawczych. 30 września, zgodnie z decyzją Komendanta Głównego Policji, elbląska izba dziecka przestanie istnieć. Nieletni będą konwojowani do Gdańska lub Olsztyna. Ma być taniej.

O decyzji Komendanta Głównego Policji informowaliśmy już w 2012 r. Ze względów ekonomicznych postanowił on o likwidacji blisko połowy izb dziecka prowadzonych w komendach na terenie całego kraju. W tym także elbląskiej. Rocznie utrzymanie naszej izby dziecka pochłania ok. 400 tys. zł. Od 1 października, gdy mają rozpocząć się konwoje do Gdańska (ok. 65 km w jedną stronę) lub Olsztyna (tu już kilometrów jest znacznie więcej), koszt paliwa (tak wyliczono) to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.
       Rocznie elbląska izba dziecka przyjmuje 200-300 nieletnich. To ci, którzy weszli w konflikt z prawem (np. kradzieże, wymuszenia, rozboje), dopuścili się czynów karalnych. Także ci, którzy są „na ucieczkach” czy „niepowrotach” ze schronisk, zakładów poprawczych lub młodzieżowych ośrodków wychowawczych.
       - Izba dziecka to nie jest tylko zatrzymanie, przypilnowanie i zaopiekowanie. Tu są przeprowadzane rozmowy profilaktyczne z nieletnimi, ale i z ich rodzicami – mówi nadkom. Marek Cieślak, kierownik policyjnej izby dziecka w Elblągu. – Uświadamiamy rodzicom pewne kwestie, a oni często otwierają szeroko oczy mówiąc: „To niemożliwe, by mój syn! Nigdy! Moja córka? W życiu!”.
       Od 1 października nieletnich trzeba będzie konwojować do Gdańska lub Olsztyna. Jak prognozuje kierownik izby dziecka Marek Cieślak - ok. 80-120 rocznie. Może się zdarzyć, że niektórych kilkakrotnie. Kto to będzie robił? Jeśli policjanci z prewencji lub wydziału kryminalnego, oznaczać to będzie mniej funkcjonariuszy, w tym samym czasie, do służby w mieście. A co z etatami (8 policjantów) z policyjnej izby dziecka?
       - Policjanci, którzy do tej pory pełnili służbę w elbląskiej policyjnej izbie dziecka nadal podlegają Komendantowi Miejskiemu Policji w Elblągu, który wskaże im nowe zadania służbowe - zapewnia podinsp. Anna Fic, rzecznik prasowy KWP w Olsztynie.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "wskaże im nowe zadania służbowe" - teraz będziecie konwojować dzieci do innych miast. A co z rodzicami tych dzieci? Ich też będziecie tam dowozić? Nie każdego obywatela stać na "wycieczkę".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  kierowcabombowca(2013-08-06)
 • straz miejska zlikwidujcie a nie izbe dziecka
 • dokonczenie poprzdniego wpisu. .. .GAMONIE
 • Bo w policji nie kieruja się rozumem tylko oszczednościami. Teraz takiego delikwenta odwieźć to kilka godzin w ciągu dnia z całym zamieszaniem, papierami i pokonaniem drogi w te i wewte. Co do przyszłości 8 policjantów to Ficowej to lotto bo nie dotyczy olsztyńskich lolów tylko Elbląg więc będzie pleśc co jej każą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  emerytowanyoficer(2013-08-06)
 • wolnosc slowa. .. co nie umiescicie mojego wpisu
 • to nie byla decyzja komendanta tylko tego samozwanczego prezydenta, nielegalnie wybranego przez pisiorowcow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  6
  zajæc(2013-08-06)
 • wstyd pisiorowcy, to byla decyzja jw i on za to odpowiada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  9
  zajæc(2013-08-06)
 • To może elbląską policję też przenieść do Gdańska albo do Olsztyna, będą dojeżdżać do Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  police(2013-08-06)
 • I tym oto sposobem zmaleje przestępczość młodocianych bo nikomu nie będzie się chciało konwojować do Gdańska albo do Olsztyna i dlatego nie będzie zatrzymań.
 • Izba za droga a nowe logo Policji tańsze!!!!????
 • Już widze te nowe zadania dla 8 policjantów. Trzy etety w Nowym Mieście Lubawskim, dwa w Pieniężnie, po jednym w Pasłęku, we Fromborku i w Mikołajkach lub Węgorzewie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Silnik(2013-08-06)
 • Pewnie niedlugo komendant Główny Policji zlikwiduje komendę w Elblągu, policjanci będą dojeżdzać z Gdańska i Olsztyna, będzie taniej. Elbląg, jest na totalnej równi pochyłej, jak i większo
Reklama