UWAGA!

Kierowca: Pandemia szaleje, a sprzedaży biletów w autobusach nie zawieszono

 Elbląg, Kierowca: Pandemia szaleje, a sprzedaży biletów w autobusach nie zawieszono
fot. Anna Dembińska

- Nie rozumiem, dlaczego nie zawieszono sprzedaży biletów w autobusach oraz tramwajach. Zrobiono to w marcu, kiedy zachorowań na koronawirusa było mało, a teraz, gdy pandemia szaleje, to my bilety w pojazdach musimy sprzedawać. Może taki zakaz uchroniłby niektórych przed zakażeniem – mówi kierowca jednej z miejskich linii autobusowych, który zwrócił się o interwencję do nas w tej sprawie.

- To jest nawet setka biletów dziennie. Dlaczego więc nie zawieszono jeszcze ich sprzedaży w autobusach i tramwajach? Zachorowań w porównaniu z marcem jest mnóstwo, a teraz zakazu sprzedaży biletów w pojazdach nie ma. To jest prosta rzecz do zrobienia, a może zwiększyć nasze bezpieczeństwo – mówi kierowca jednej z miejskich linii autobusowych,

Jak podkreśla Michał Górecki, kierownik Działu Zarządzania Komunikacją ZKM w Elblągu, tylko część miast zdecydowała się na zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.

- Przypomnijmy, że komunikacja miejska w całej Polsce od początku pandemii poniosła dotkliwe straty. Postępujący odpływ pasażerów oraz kolejne obostrzenia, w tym zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach, powiększą te straty wielokrotnie. Według bardzo ostrożnych szacunków, wskutek pandemii oraz wszystkich ograniczeń, elbląska komunikacja miejska do tej pory poniosła straty wysokości ok. 2,5 mln zł. We wrześniu opublikowane zostały wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z transportu zbiorowego. Nie wskazują one, aby sprzedaż biletów w pojazdach powinna zostać zawieszona i aktualnie nie przewidujemy wprowadzenia takiego rozwiązania – informuje Michał Górecki.

Zaznacza również, że natychmiast po opublikowaniu wspomnianych wytycznych GIS, ZKM w Elblągu wystąpił do wszystkich spółek obsługujących linie komunikacji miejskiej o dostosowanie się do nowych zaleceń i zasad.

- Zgodnie z otrzymanymi informacjami, między innymi prowadzącym pojazdy, zostały wydane środki tzw. ochrony osobistej oraz preparaty dezynfekcyjne a same pojazdy zgodnie z zaleceniami GIS są dezynfekowane. W każdym pojeździe na drzwiach znajdują się informacje na temat obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz utrzymywania dystansu, a także informacje na temat obowiązujących limitów pojemności danego pojazdu. Dzięki zapowiedziom głosowym kierowcy i motorniczowie mają możliwość zwracać uwagę pasażerów na obowiązek zasłaniania ust i nosa. Planujemy w najbliższym czasie również dołożyć do systemu zapowiedzi głosowych kolejne dwa komunikaty dotyczące limitu liczby pasażerów w pojazdach – wyjaśnia Michał Górecki.

Zarząd Komunikacji Miejskiej zachęca również do korzystania z innych niż bilety sprzedawane w pojeździe sposobów wnoszenia opłaty za przejazd. Można to zrobić za pomocą:

- Elbląskiej Karty Miejskiej i sklepu internetowego - bilety okresowe oraz elektroniczna portmonetka (przejazdy jednorazowe);

- aplikacji mobilnych: mobilet i skycash - bilety dobowe i jednorazowe;

- biletomatów czynnych całą dobę – bilety okresowe, elektroniczna portmonetka oraz papierowe bilety jednorazowe (płatność kartą płatniczą i gotówką, urządzenia wydają resztę);

- jednorazowych biletów papierowych, dostępnych w punktach handlowych.

Przypomnijmy również że w Strefie Płatnego Parkowania, aby wnieś opłatę za postój również możemy skorzystać z Elbląskiej Karty Miejskiej (elektroniczna portmonetka) i z aplikacji mobilnych: moBILET, SkyCash, Pangoo.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • xddd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  szalone wirusy(2020-10-28)
 • Bo ludzie mają epidemię w. .. .. tak jak rząd miał nas w. .. .przez całe lato. Kto im jeszcze ufa. Dlaczego wymazy pobierane są przez 2 h dziennie w Elblągu? Dlaczego ludzie stoją chorzy i zdrowi w kolejce jeden przy drugim.
 • a podać ich do sanepidu o ukaranie. Z przedsiębiorstwami sanepid się nie patyczkuje, to nie jest jedna indywidualna osoba tylko transport publiczny to siedlisko rozpylania wirusa.
 • Powierzacie swoje zdrowie politykom? życzę dużo zdrowia ja wolę słuchać lekarzy
 • Ludzie w komunikacji siedzą gdzie chcą. Zero ostępu, kierowca nie oddzielony od pasażerów. Siedzenia nie oznaczone. Czyli Pandemia sobie a władza ma wszystko w D. .. tak samo jak ludzie mają w D. .. .zalecenia epidemiologiczne. Policja zamiast kontrolować waruje przy nodze PIS i poluje na kobiety. Czyli witamy na cmentarzu ludziska bo przez własny imbecylizm się pozarażacie, zamiast się sami pilnować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  12
  Szok(2020-10-28)
 • ale pier. .. .. cie, a te kobiety co w sklepach pracują, to co mają powiedzieć!!!!! To zdaniem pana kierowcy, który sprzeda może 50 biletów dziennie, trzeba pozamykać ????? Czy też do sanepidu zgłosić że wam chleb sprzedaje Je. .. .. ne PISUARY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50
  7
  pozytywny(2020-10-28)
 • Proponuję panu kierowcy wywiesić za kabiną informację, że aktualnie jego autobus bierze udział w strajku kobiet. Wtedy wirus znika, a jak będą pretensje, to dawać namiary na Simona, on już wszystko wyklaruje.
 • Do Wójcika o piątej rano po 50 osób w autobusie. Gdzie te limity?
 • bardziej boję się takich ludzi niż wirusa :|
 • @hd - tak się zastanawiam, czy ty w ogóle jesteś w jakimś związku z kobietą, jeśli tak to chyba na zasadzie "będziesz mym inkubatorem, a ja twym reproduktorem i nie wychodź poza kuchnie"
 • do weterynarza po witamine d3 w dawce 10000ui i nikt nie zachoruje, proste prawda ale zaden lekarz o tym Wam nie powie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  czterdziestolatek(2020-10-28)
 • Bo ludzie mają epidemię w. .. A rząd to mam nadzieję, że myślisz o tym elbląskim, bo to oni odpowiadają o twoje bezpieczeństwo. No tak skąd masz wiedzieć to lewactwo robi wszystko abyśmy umierali a wtedy oni wrócą do koryta. Mają Polaków w d. .ie, ale znaleźli głąbów którzy za nich się narażają i protestują :)
Reklama