UWAGA!

KODowanie prezydenta (opinia)

 Elbląg, KODowanie prezydenta (opinia)
Fot. MS

Wiele uznanych autorytetów prawniczych, rady wydziałów prawa kilku polskich uniwersytetów, różne organizacje prawnicze, a nawet sam promotor pracy doktorskiej prezydenta Andrzeja Dudy apelują do niego o zaprzestanie łamania Konstytucji RP. Jak do tej pory bez skutku. Nie dziwi więc, że jak Polska długa i szeroka odbywają się manifestacje protestacyjne. Nawet w Elblągu.

Piszę nawet, ponieważ w naszym mieście spontaniczne manifestacje nie są szczególnie częstym zjawiskiem. Dlatego nawet te dwieście osób, które przyszły w sobotę na starówkę na apel Komitetu Obrony Demokracji robiło wrażenie.
       Co prawda miejsce i czas demonstracji wydawały się być dobrane przynajmniej niefortunnie. Trudno było uciec przed posądzeniem o wykorzystanie Jarmarku Świątecznego do zwiększenia frekwencji. Termin był co prawda ogólnopolski, ale nad miejscem można się było zastanowić. Na szczęście zgromadzenie odbyło się jakby z boku Jarmarku.
       O wiele bardziej zaniepokoiły mnie niektóre hasła jakie były skandowane przez uczestników. Mam na myśli te, które nawoływały do usunięcia prezydenta Andrzeja Dudy ze sprawowanego urzędu. Poczynania prezydenta z prawnego punktu widzenia nie dają się obronić. Ich styl budzi coraz większe zażenowanie. Trudno nie odnieść wrażenia, że jest partyjną marionetką, gotową bezrefleksyjnie podpisać wszystko co mu PiS podsunie. Nie zmienia to jednak faktu, że został wybrany w demokratycznych wyborach, których wyjątkowo nikt nie ogłosił za sfałszowane. Konstytucja praktycznie nie daje możliwości odwołania prezydenta. KOD organizując demonstracje ma prawo naciskać na rządzących, ale głoszenie haseł niezgodnych z Konstytucją jest zaprzeczeniem istoty działalności tej organizacji. Nie można bezprawia zwalczać niezgodnie z prawem. Nie idźcie panowie tą drogą! Młyny demokracji mielą wolniej, ale skuteczniej. Rekordowe spadki zaufania do prezydenta odnotowywane w ostatnich sondażach nie wróżą mu dobrze na przyszłość.
       A przecież prezydent mógł zażegnać obecny konflikt w zarodku. Po bezprawnym skoku Platformy Obywatelskiej na dwa miejsca w Trybunale Konstytucyjnym wystarczyłoby, żeby zaskarżył ustawę do... Trybunał Konstytucyjnego. Jednak jak widać nie chodziło o to żeby rozwiązać problem, tylko ustawić Trybunał po swojemu. W jakim celu? Strach pomyśleć, ale na pewno nie po to żeby dać 500 zł na każde dziecko, bo to pomysł nie najmądrzejszy, ale w pełni zgodny z Konstytucją.
       Na demonstracji pod ratuszem nie byłem jedynym, który miał wątpliwości co do niektórych haseł KOD-u. Pewien zwolennik Partii Korwin wystąpił z przesłaniem do zgromadzonych, w którym próbował ich przekonać, że są opłaconymi i omamionymi idiotami, którym ktoś zrobił wodę z mózgu, takim gorszym sortem Polaków obciążonych genem zdrady. Wyglądał na autentycznie zaskoczonego, że jego słów nie przyjęto z należytym zrozumieniem i aplauzem. Wychodzi na to, że młody człowiek będzie musiał jeszcze popracować nad techniką dotarcia do odbiorcy ze swoim przekazem.
       A odbiorca pod ratuszem wyglądał z reguły na człowieka w słusznym wieku, któremu trudno zrobić wodę z mózgu. To było raczej pokolenie pierwszej Solidarności, młodzieży jak na lekarstwo. Dlaczego? Trudno oczekiwać od kogoś żeby dmuchał na zimne, jeśli w życiu nigdy się nie sparzył. Nic dziwnego, że protestują głównie ludzie, którzy pamiętają dyspozycyjność urzędów, sądów i prokuratury wobec jedynie słusznej partii. Tym, którzy wychowali się w III RP do głowy nawet nie przychodzi, że takie wartości jak trójpodział władzy, czy niezawisłość sądów w szczególności, mogą być zagrożone. Dla wielu to pojęcia bardzo abstrakcyjne, ale to na nich właśnie opiera się europejska cywilizacja. Dlatego warto o nie walczyć, ale zgodnie z regułami demokracji.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bo zwykli ludzie wolą 500 złotych na dziecko niż zajmować się jakimiś pajacami z TK, co orzekają tam za grube pieniądze. I nie mówcie mi tu o populistycznych zagrywkach, bo PO-landia pod względem polityki prorodzinnej ustępuje miejsca w UE tylko Rumunii i Bułgarii. To tyle, jeśli chodzi o zieloną wyspę marzeń. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  61
  21
  KODysta_terrorysta(2015-12-21)
 • I dlatego zawsze będą tylko zwykłymi ludźmi
 • Oj kody kody, czego wy bronicie? Bajzlu, jaki był, nie chcecie porządku? No tak, może być dziadostwo byleby "demokracja" nie ucierpiała. Oj naiwniacy zmanipulowani prze tych odrywanych od koryta.
 • "dyspozycyjność urzędów, sądów i prokuratury" za rządów PO-PSL była niezaprzeczalna, o czym świadczy fakt, że za przeszło 40 afer/przekrętów żaden z polityków nie poszedł siedzieć - "koledzy" z partii ponieśli owszem "odpowiedzialność polityczną", czyli zostali przesunięci z jednego stołka na drugi. Ot i cała demokracja w wydaniu PO-PSL. O to teraz KOD walczy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  9
  Mimik435(2015-12-21)
 • ,, Dlatego nawet te dwieście osób, które przyszły w sobotę na starówkę na apel Komitetu Obrony Demokracji robiło wrażenie. '' Jakie dwieście Panie Gęsicki? Jakie dwieście? Członkowie Elbląskiego KODu to ponad 70 osób, z Olsztyna przysłano 5 tysięcy wlepek, zgodnie z informacją od organizatorów rozdano pięćset. To komu rozdano resztę?
 • Dobrze powiedziane panie redaktorze!
 • .. ."dyspozycyjność urzędów, sądów i prokuratury wobec jedynie słusznej partii" to domena 8 lat rządów PO-PSL. Gdyby było inaczej, większość znanych polityków z tych partii już by siedziało za przeszło 40 afer/przekrętów/etc. A tak, koledzy zapewnili im "odpowiedzialność polityczną", czyli schowanie na tyłach partii i przerzucenie na inny intratny stołek. Ot i demokracja w wydaniu rządzących/manifestujących PO-PSL. O to KOD walczy? Tego broni?
 • Frajerzy dali się kupić za 500 zł. Ciekawe co powiedzą za rok dwa, kiedy padnie budżet, albo tak docisną podatkami, że reszta Polaków przeniesie się do Anglii.
 • Najpierw była platforma ratunkowa teraz KOD ludzie olejcie to to kolejni ci sami złodzieje tylko pod inna nazwą
 • W szwajcari nie ma żadnego TK i niech mi teraz ktoś powie, że tam jest demokracja zagrożona, oczywiście, że nie jest, całys pór idzie oto, że rząd zamierza wydoić banki i wielki handel z około 40 miliardów złotych i kase przeznaczyć na akcję 500 zł dla dziecka, oczywiście TK zakwestionowałby przepisy wprowadzające te 500 zł, więc rzad rozkręcił TK na kawałeczki i stąd całe te larum i afera na 5 gwizdków, idzie o kasę i tylko o kasę a nie o jakieś tam wirtulane zagrożenie demokracji, sam pomysł, że niejaki Rzepl;iński stoi na straży demokracji jest godny wykorzystania w kabarecie, ten facet tworzył ustawy, które jego TK oceniał czy są zgodne z konstytucją, to sędzia we własnej sprawie,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47
  12
  sdas(2015-12-21)
 • Ito przeważnie same stare dziady co nie maja co robić wszędzie pierwsi
 • KOD-jakich wartości demokracji bronicie-konkretnie ?Te ustawione media, podlegli sędziowie i prokuratorzy, to jest dorobek 8 lat zlodzieji z PO, dziś po przegranych z kretesem wyborach wyszli na ulice i krzycza ze bronia demokracji. Po 26 latach od wolnych wyborow najważniejszym ośrodkiem władzy okazuje się TK wraz z nadanymi z ramienia PO sędziami, hrabiabulkomorowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47
  9
  hrabiabulkomorowski(2015-12-21)
Reklama