UWAGA!

"Kulawy" zeznaje i oskarża śledczych

 
Elbląg, Domniemany szef gangu zeznaje przed elbląskim Sądem Okręgowym
Domniemany szef gangu zeznaje przed elbląskim Sądem Okręgowym (fot. MS)

Handel narkotykami, alkoholem i papierosami, wyłudzenia odszkodowań, porywanie dla okupu, tortury i zabijanie – tego wszystkiego według śledczych dopuścili się ci, którzy mieli działać w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowanej przez Jana R., ps. "Kulawy". To właśnie on zeznawał dziś (14 lipca) przed elbląskim Sądem Okręgowym. 

Proces gangu, który ponownie trafił na salę sądową, toczył się sześć lat i pochłonął cztery miliony złotych. Lista zarzutów była bardzo długa, m.in. zabójstwa, uprowadzenia, handel narkotykami, przemyt alkoholu i papierosów, wyłudzenia odszkodowań. W październiku 2011 r. zapadł wyrok. 15 członków grupy zostało skazanych – Jan R. na najsurowszą karę dożywotniego więzienia. Inne, wysokie wyroki to 15 lat pozbawienia wolności dla: Marcina K., Radosława H. i Marcina G. Zostali oni uznani za winnych m.in. zabójstwa dwóch biznesmenów ze Szczecina (ciał nie odnaleziono). Jednak Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił karę dożywocia dla "Kulawego", a większości jego ludzi obniżył wyroki, zawieszając je warunkowo lub zamieniając na karę grzywny. Gdański sąd wykreślił też w akcie oskarżenia zapis, że organizacja, której przewodził Jan R. miała charakter zbrojny. I w ten sposób sprawa "gangu" wróciła do Elbląga.
       Po kilku trudnościach proces rozpoczął się 7 lipca, wtedy też odczytano akt oskarżenia. Z kolei dziś (14 lipca) oskarżony składał wyjaśnienia. Najpierw jednak "Kulawy" poskarżył się na warunki, w jakich zeznaje. Przypomniał, że składał wniosek o słuchawki oraz o specjalistyczne łóżko medyczne – ten ostatni sąd oddalił.
       - Lekarze na początku mojego aresztowania [czyli 12 lat temu – red.] stwierdzili, że mogę przebywać w więzieniu, pod warunkiem, że będę przebywał na oddziale szpitalnym. Od tego czasu przebywam w zwykłej jednostce penitencjarnej – mówił oskarżony.
       Dodał również, że jest pozbawiony pomocy drugiej osoby, a w dni wolne od pracy nie ma nikogo, kto mógłby się nim zająć, nawet pielęgniarki.
       Złożył również wniosek o zwołanie konsylium lekarskiego złożonej z m.in. z laryngologa, kardiologa czy neurologa, które miałoby ocenić jego stan zdrowia, to czy może uczestniczyć w procesie, a jeśli tak, to na jakich zasadach. Sąd wniosek oddalił, przypomniał, że wydano już opinię lekarską co do warunków na sali i stwierdził, że sprawa komisji to "subiektywna ocena oskarżonego".
       Później przyszedł czas na zeznania "Kulawego". Zaczął od tego, że "cały akt oskarżenia został sfabrykowany". Według Jana R. śledczy i prokurator, przed rozpoczęciem śledztwa i aresztowania, mieli wiedzieć, że dwaj biznesmeni ze Szczecina nie zostali zamordowani. Oskarżony przywołał tu postać właściciela dyskoteki położonej niedaleko Iławy, który miał ich widzieć dzień po domniemanym zabójstwie. Według Jana R. osoba ta dziwiła się, że biznesmeni szukają dobrego samochodu skoro mają swój, całkiem nowy. Jak twierdził "Kulawy" prokuratura sfałszowała akta, ukryła dowody i zataiła zeznania właściciela dyskoteki spod Iławy. Według niego mógłby to być dowód na niewinność oskarżonych. Jak twierdził Jan R. śledczy mieli również korumpować świadków w zamian za wolność albo pomoc w sprawie.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • najciekawsze jest to, jak sąd apelacyjny w gdańsku wydał decyzje o zmianie kar. Jak to możliwe! Gangsterka już mogła w pudle siedzieć a gdańsk ich wypuścił. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  4
  wojtech(2015-07-14)
 • Dlaczego tomasza m morderce 1,5 rocznego szymonka nie siedzi mimo wyroku w okolicach salonu opla grunwaldzka handluje dopalaczami mocarzem a w gazecie pisz ze siedzi I ZE DOSTAL 7 I 8 MC
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  2
  bytomska(2015-07-14)
 • Mordercy na szubienice
 • do bytomska;;; dokladnie codziennie go widze z dziewczyna w okularkach chlopaki na dzielnicy biora towar mocarza od tego tomka ksywa maslo to ten co zabil te dziecko 1.5 roczne na nowowiejskiej. z gazety go poznalem pisza ze odbywa wyrok a nie odbywa /niech ktos sie tym zainteresuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  1
  leczycka123(2015-07-14)
 • Dobre! Teraz tylko czekać jak zacznie oskarżać wszystkich na około i żądać odszkodowania cóż za chory system! Gdzie błażny po wyrokach zostają dziennikarzami, osłami i kreują się na mentorów społecznych. A za wszystkie ich rozrywki zapłacimy my podatnicy. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  kat.na.idiotów(2015-07-14)
 • chodzi scierwo po grunwaldziej przy bogdance handluje maslo mocarzem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  1
  agentka067(2015-07-14)
 • tego co handluje mocarzem tez pod sad bo ludzi zabija idiota MASLO ksywa to ten co zabil te dziecko 1,5 roczne i nie siedzi handluje sobie a co tam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  piekarniagrunwaldzka(2015-07-14)
 • tomasz m i kaska taka w okularach mieszka maslo w wynajmuje tam pokoju handluje tym gownem i po nocach sie grzmaca steki halasy awantury
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  yhthth(2015-07-14)
 • pijanych i bezkarnych policjantów łapać i wsadzać do pudła z pedofilami. To dopiero ukryta patologia.
 • To Kulawy już nie śpi ?
 • DZIKI KRAJ jak to mawiał poseł Drzewiecki sld, miał racje !
 • Unia Europejska to okupacja taka sama jak ZSRR. Ludzie powiedźcie to innym. Dlaczego w Polsce powstają Biedronki, Lidle, Tesca? To jest zagraniczny kapitał, całe pieniądze idą za granicę w Polak dostaje tam 1300! To jest wstyd, hańba i obłuda dla Narodu Polskiego !Mało osób wie ale Polska już dawno więcej wkłada w Unię aniżeli z niej wyciąga! Co jest robione w Polsce? Drogi po to by tiry z niemieckim towarem miały po czym dowozić swój towar i wywozić pieniądze! Oprzytomnijcie wreszcie! To jest wstyd tyle biedronek tfu!
Reklama