UWAGA!

Kupił, sprzedał i nie chce zwracać bonifikaty

 Elbląg, Kupił, sprzedał i nie chce zwracać bonifikaty
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Władze Elbląga zażądały zwrotu bonifikaty od osoby, która kupiła zabytkową willę Grunaua od samorządu, a potem ją sprzedała. Chodzi o ok. 130 tys. złotych. Co ciekawe, nabywca złożył do prezydenta wniosek z prośbą o odstąpienie od tego żądania. Sprawą zajmie się Rada Miejska.

Miasto sprzedało willę Grunau w 2018 roku osobie prywatnej za 130 tys. złotych, udzielając wcześniej, zgodnie z przepisami bonifikaty w wysokości 50 procent ceny. Nowy właściciel kilkanaście miesięcy później wystawił ją na sprzedaż w jednym z ogólnopolskich portali za... 600 tys. złotych. Do transakcji doszło w czerwcu 2021 r., z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że cena ostatecznie wyniosła ok. 250 tys. zł.

- Chcę ją przywrócić do życia. Wiosną 2022 roku powinniśmy ruszyć z pracami – mówił nam jeszcze w sierpniu ubiegłego roku nowy inwestor.

Władze miasta zapewniały nas wówczas, że wystąpią do poprzedniego właściciela z żądaniem zwrotu przyznanej bonifikaty. Chodzi o ok. 130 tys. złotych.

- Takie żądanie zostało wysłane do poprzedniego nabywcy, który następnie wysłał do prezydenta wniosek o odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty. Kolejne kroki w tej sprawie zgodnie z przepisami podejmie Rada Miejska, która jest uprawniona w takich sytuacjach do wyrażenia lub niewyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty. Prezydent nie ma takich uprawnień – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Uchwała w tej sprawie powinna być procedowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Przypomnijmy, że willa została wzniesiona w 1864 roku dla George'a Grunaua wedle jego własnego projektu. Budynek jest inspirowany neogotykiem angielskim, dosyć popularnym w kręgach pruskiego ziemiaństwa. Pod koniec XIX wieku działała w niej restauracja z kawiarnią. Potem obiekt przechodził z rąk do rąk, a jego ostatnim przedwojennym mieszkańcem był prof. Georg Baseler. Po wojnie budynek został skomunalizowany, przez lata był wykorzystywany na cele mieszkaniowe przez lokatorów Zarządu Budynków Komunalnych.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama