UWAGA!

Likwidować czy nie likwidować?

 
Elbląg, Likwidować czy nie likwidować?
fot. arch. WS

Czy likwidacja Straży Miejskiej to dobry pomysł? O to pytamy elbląskich radnych, którzy za dziesięć dni, na ostatniej przed wakacjami sesji Rady Miejskiej, będą decydować o losie tej formacji.

Janusz Nowak (SLD): Policja sobie nie poradzi
       - Uważam, że Straż Miejską trzeba zreformować, ale nie likwidować. Jakieś służby porządkowe trzeba zostawić. Policja sama sobie nie poradzi, bo ma zbyt mało osób. Poza tym również i mieszkańcy powinni się na ten temat wypowiedzieć, bo to drażliwa kwestia. Idą wybory samorządowe, być może w tym czasie warto by było zrobić referendum na ten temat?
      
       Małgorzata Adamowicz (PO): Jesteśmy przeciwni

       - Powiem to w swoim imieniu, ale i klubu radnych Platformy – jesteśmy przeciwni likwidacji Straży Miejskiej. Nie będziemy popierać tego projektu, być może przedstawimy swoje propozycje, jak tę formację można usprawnić, które zadania wzmocnić, uważam, że warto przyjrzeć się działaniom Straży.
      
       Marek Burkhardt (KWW Witolda Wróblewskiego): Straż to nie tylko mandaty

       - Straż Miejska na pewno jest potrzebna. Myślę, że osoby, które chcą jej likwidacji nie wiedzą tak do końca czym Straż się zajmuje. Mandaty to tylko niewielka część, mają znacznie więcej zadań. Na tę sprawę trzea spojrzeć racjonalnie, być może zrestrukturyzować tę formację, ale nie likwidować jej.
      
       Jolana Lisewska (PiS): Mam dylemat
       - Jestem związkowcem, więc patrzę na tę sprawę przez pryzmat potencjalnych zwolnień. Ale nie godzę się na taką formę, w jakiej obecnie istnieje Straż Miejska, dlatego mam dylemat i cały czas zastanawiam się, jak podejść do tego problemu.
      
       W ubiegłym roku Straż Miejska interweniowała dokładnie 11,192 razy, z czego 7,056 to były  interwencje porządkowe, a 4,136 drogowe. Pouczono 3,797 osób i nałożono 2,034 mandatów karnych (679 mandatów drogowych, 408 porządkowych i 947 pochodzących z monitoringu) na kwotę 254, 650 tys. zł.
       Roczny koszt utrzymania Straży Miejskiej to 1,5 mln zł.
       - W sumie do miejskiej kasy zwróciliśmy 80 tys. zł. To pieniądze zaoszczędzone m.in. w wyniku likwidacji trzech etatów – mówił komendant Jan Korzeniowski podczas ostatniej Komisji Bezpieczeństwa, która odbyła się na początku czerwca. - Były zwolnienia, ale wiem, że te osoby znalazły nową pracę. Straż Miejska nadal ma potrzeby. Od dwóch lat nie było podwyżek ani nagród.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • LIKWIDOWAĆ !!!!!Bo to nie Straż Miejska a STRAŻ Nabijania Kasy Do Kasy Miasta, to Straż Skarbonka nic więcej. Pod nr 986 dodzwonić się nie można a jak już ktoś dyżurny odbierze, to patrolu nie przyślą wcale, tłumacząc się, że nie mają samochodu w tym rejonie miasta albo przyślą po godzinie, gdy przestępca już dawno uciekł.
 • pozwalniać tych nierobów tylko paliwo wypalają na zachodzie europy nie ma takich wynalazków i ludzie sobie spokojnie żyją a te nieroby tylko łażą i nic nie robią bo jak sobie na ławce siedzi więcej nich trzech pijaczków to oni już mają nasrane w gaciach -pozdrawiam -
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63
  2
  olaf2(2014-06-16)
 • W ciegu tylu lat ani razu się nie przydali, więc jaki sens jest trzymać ich i płacić z naszych podatków. SM utrudnia tylko życie mieszkańcom Elbląga zamiast im słuzyc
 • Panie Jerzy Wilku LIKWIDOWAC!!!Obiecales!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  73
  2
  misiopysiorysio(2014-06-16)
 • To jest kabaret, postkomunistyczne układy znów wygrają. Pogonimy was w listopadzie i zlikwidujemy straż miejską.
 • Trzeba było zrobić referendum przy okazji wyborów do europarlamentu, frekwencję mielibyśmy 100% i poznalibyśmy wolę mieszkańców Elbląga.
 • Jak SLD przyłoży się do niezlikwidowania straży miejskiej to straci dużo wyborców przynajmniej w moim granie 10 plus rodziny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  9
  Wyborcasld(2014-06-16)
 • Praktycznie jest już po PO po taśmach, sld mysleć trochę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  6
  wyborca45(2014-06-16)
 • a kto to jest Nowa Prawica. .. chetnych na stołki na pęczki. .. i tacy anonimowi. .. .
 • Ty masz zorany kaczan?
 • Nie można zreformować istniejącej SM, to są jednostki niereformowalne. Poza tym niech mi nie pieprzą głupot, że ta formacja w Elblągu jest potrzebna!Siedzą cały dzień na ul. Królewieckiej i wpatrują się gałami w monitory aby znaleźć kogoś, kto źle zaparkował lub łyknął nie tu gdzie wolno ale do spraw, doktórych ją powołano to ich nie ma. Gdzie się nie pójdzie to syf na terenie miasta jak diabli, gdzie jest SM jeśli chodzi o ten brud i bałagan na miście?gdzie jest SM gdy pod sklepami pijaki i bezdomniaki zaczepiają spokojnych ludzi o kasę na denaturat?gdzie jest SM gdy idioci jeżżą rowerami po chodnikach?gdzie jest SM gdy ludzie prowadzają psy bez smyczy?i można tak pisać w nieskończoność a gdzie jest SM? ano siedzą na Królewieckiej na monitoringu. LIKWIDOWAĆ w cholerę a nie marnotrawić kasę z podatków!!!
 • hahaha, więcej mandatów drogowych niż porządkowych! coś się panom ze SM we łabach poprzestawiało!!!
Reklama