UWAGA!

Marszałek Protas odwraca się od prezydenta Nowaczyka? (list do redakcji)

 
Elbląg, Marszałek Protas odwraca się od prezydenta Nowaczyka? (list do redakcji)
fot. WS

Nie tak dawno doradcą marszałka Jacka Protasa (PO) w Biurze Regionalnym Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu został były prezydent miasta Henryk Słonina. Rządzący Elblągiem przez 12 lat Henryk Słonina w poprzedniej kampanii wyborczej był zajadle atakowany przez protegowanego marszałka – Grzegorza Nowaczyka, który ostatecznie wygrał wybory i objął rządy w elbląskim ratuszu.

Henryk Słonina przez wiele lat związany był z SLD. Ugrupowanie to umożliwiło mu karierę prezydenta miasta i przez lata zapewniało wsparcie w Radzie Miejskiej. Kres politycznej działalności Henryka Słoniny położyła zwycięska kampania wyborcza PO z 2010 roku. Stanowisko prezydenta Elbląga objął wtedy Grzegorz Nowaczyk, mocno wspierany w trakcie kampanii przez marszałka województwa Jacka Protasa. Przez całą kampanię Grzegorz Nowaczyk wytykał Henrykowi Słoninie błędy popełniane w trakcie rządzenia miastem i negował jego umiejętności sprawnego zarządzania. Po przegranych wyborach Henryk Słonina na dwa lata zniknął z politycznej sceny. Jeszcze do niedawna korzystał z uroków emerytury.
       Co zatem skłoniło byłego prezydenta do powrotu? Jak sam zapewnia w wypowiedziach dla mediów – chęć podzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Najistotniejsze jest jednak pytanie – co skłoniło marszałka Jacka Protasa do wyciągnięcia z politycznego niebytu byłego prezydenta Elbląga.
       Czyżby marszałek w obliczu zbliżającego się referendum postanowił interweniować i ratować gwałtownie spadającą popularność swojego ugrupowania w mieście? Wszystko wskazuje na to, że w czasie, gdy elbląska Platforma ze strachem czeka na ogłoszenie decyzji o referendum i traci czas na kłótnie we własnym gronie, Jacek Protas przeciąga na swoją stronę Henryka Słoninę, odcinając się od kolegów. To świadczyłoby tylko o tym, że „wojna” w elbląskich strukturach partyjnych doprowadziła do kompletnej destabilizacji i braku możliwości skutecznego rządzenia.
       Zastanawia jeszcze jedna rzecz – umieszczenie Henryka Słoniny w Departamencie, w którym miałby zająć się m.in. sprawami elbląskiego portu morskiego czy tematyką Żuław. A te sprawy są domeną innego lidera lokalnej Platformy Jerzego Wcisły. Tajemnicą poliszynela są jego „tarcia” z innym liderem partii Antonim Czyżykiem czy dawne targi i wzajemne złośliwości z Henrykiem Słoniną. Może marszałek planuje włączyć się w walkę o fotel prezydenta Elbląga, gdyż wszystko wskazuje na to, że większa część działaczy PO w mieście postawiła już „krzyżyk” na swoim prezydencie i na łonie partii zaczęła się ostra walka o znalezienie kandydata, który zastąpiłby obecnie urzędującego prezydenta. Widać elbląskie struktury nie są jednomyślne z wojewódzkimi.
       Najdziwniejsze w tej sytuacji wydaje się postawienie przez Jacka Protasa na Henryka Słoninę. W końcu wspierając Grzegorza Nowaczyka w kampanii wyborczej, wielokrotnie był świadkiem wytykania błędów i nieudolności w kierowaniu miastem Henrykowi Słoninie. Zmianę stosunku Jacka Protasa do Henryka Słoniny można by wytłumaczyć ostatecznym utraceniem zaufania do partyjnych kolegów z Elbląga.
       Wniosek z powyższej dedukcji nasuwa się jeden – marszałek i szef wojewódzkich struktur PO jednocześnie, widząc przerzedzający się dwór Grzegorza Nowaczyka i walki w elbląskiej Platformie, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Widocznie sam stracił już resztki nadziei, że jego koledzy z Elbląga potrafią rządzić miastem.
      
      
Roman Urbański, mieszkaniec Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zrozumiałem z artykułu, że już nawet swoi, odwracają się od Nowaczyka - co za wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  precz z preczem(2013-02-20)
 • Wygląda na to, że kandydatem PO na Prezydenta Elbląga będzie Pan Wróblewski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2013-02-20)
 • Mozna i tak sobie to tlumaczyc. Jednak warto wziac jeszcze pod uwage jeden scenariusz - Sloninie dano ciepla posadke, na ktorej nic nie bedzie robic, kaske brac, od czasu do czasu pochlebny wywiad na temat polityki Nowaczyka i Protasa, a co najwazniejsze, nie wystartuje w kolejnych wyborach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Taki jakis tam(2013-02-20)
 • Ktoś bezpartyjny jest tu potrzebny !
 • Widzę, że coraz więcej "interpretatorów" naszej sytuacji w mieście. Bzdura i jeszcze raz bzdura, nie demonizowałbym roli byłego Prezydenta, po pierwsze, po drygie ludzie z lokalnej PO próbują sie tylko utrzymać. Oczywiście ktoś taki jak Czyżyk a swoje wiem cały czas próbuje swoje i tu możnaby napisać wiele. .. .i to osłabia całą partie. Ja myslę, że Nowaczyk sobie poradzi pomimo takich kompanów.
 • myślę że najlepszym kandydatem byłby pan marek pruszak a nawet pan wilk nie obchodzi mnie partia lecz pozytywn e myślenie kandydata byłem nie raz na sesji rady miejskiej i widziałem na własne oczy zaangażowanie tych panów
 • Pan Protas nie jest święty. Znane są jego kłopoty z finansowanie własnej żony, nie ze swoich pieniędzy. Nie należy zbytnio się przejmować p. Protasem. Człowiek o zarobkach, większych niż prezydent Komorowski. Sam sobie przyznawał podwyżki. Kiepski nauczyciel wf a jeszcze gorszy trener koszykówki. Za to aktywny członek PO. I wszystko jasne. Jak w reklamie żarówek.
 • O jakich walkach w PO wy piszecie?Sni wam się. .. marzycie. Ale rozumiem, to ma obniżyć morale elblążan. .. nic z tego, marzyciele!:)))))
 • Walki w PO mogą tylko podnieść morale elblążan!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_62476(2013-02-20)
 • Pan Prezydent Henryk Słonina jako doradca Marszałka to pocałunek śmierci wysłany Prezydentowi Grzegorzowi Nowaczykowi i satysfakcja dla Pana Słoniny, że uznano jego wiedzę i doświadczenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Niezaangażowany(2013-02-20)
 • jeżeli mowa o byłym wiceprezydencie Witoldzie Wróblewskim to nie ma w Elblagu lepszej kandydatury.
 • Nowaczyk sam powinien się podać do dymisji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  piesia1972(2013-02-20)
Reklama