[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Matura 2015 dla myślących

 
Elbląg, Matura 2015 dla myślących
(fot. M. Nowosad)

Rozpoczęły się szkolenia maturalne dla nauczycieli-egzaminatorów. W przyszłym roku maturzyści zmierzą się z „nową” maturą, czyli z przedmiotami z nową podstawą programową. Między innymi zrezygnowano z prezentacji podczas ustnego egzaminu z języka polskiego na rzecz pytań, podobnie jak było to dawniej.

Dużych zmian można spodziewać się na egzaminach z przedmiotów dodatkowych, tym razem zdawanych wyłącznie w trudniejszym zakresie - rozszerzonym. W czwartek 6 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu odbyło się szkolenie dla egzaminatorów historii i wiedzy o społeczeństwie.
       - Wzrosła ranga egzaminu z wiedzy o społeczeństwie w „nowej” maturze 2015 – przyznaje Adam Doliwa, ekspert Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Łomży. – Rozszerzyła się trochę podstawa programowa, są nowe treści, których nie było (np. pojęcie stygmatyzacji społecznej – przyp, autora).
       Matura z WOS nie będzie składała się z  trzech części jak dotychczas, ale tylko z dwóch. Pierwszą częścią będzie praca z tekstami źródłowym, drugą - wypracowanie.
       - Największa zmiana dotyczyć będzie oceniania wypracowania. Nie będzie kryterialne, ale holistycznie, to znaczy egzaminator przeczyta całą pracę i dokona jej oceny całościowej, a nie jak wcześniej na podstawie kryteriów punktowych – wyjaśnia ekspert OKE.
       Zmiany czekają też egzamin z historii, na którym uczniowie nie będą rozwiązywać testu, ale będą się musieli skupić na analizie źródeł, a to będzie wymagać... myślenia.    
       - Już nie będzie pytań w stylu "ile lat trwa kadencja prezydenta RP". Teraz będzie źródło (tekst, opis), a pytanie do niego będzie na przykład dotyczyło tego, o urząd prezydenta którego kraju chodzi w tekście źródłowym – wyjaśnia Adam Doliwa.
       Szkolenie w II Liceum Ogólnokształcącym zorganizował Warmińsko- Mazurski Oddział Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Oprócz Adama Doliwy wziął w nim udział także ekspert z historii Andrzej Bobrow oraz konsultanci Maria Kubacka i Irena Poździech.
      
Marek Nowosad, II LO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama