UWAGA!

Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie?

 Elbląg, Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie?
fot. Anna Dembińska

Według tekstu kolędy, chcą zobaczyć Dziecię, które narodziło się jako zbawiciel świata. W Elblągu Orszak Trzech Króli przemaszerował z Placu Kazimierza Jagiellończyka na Stare Miasto, gdzie w katedrze stoi symboliczna stajenka, bo, zgodnie z hasłem tegorocznego świętowania, „Bóg jest dla wszystkich - wszyscy do stajenki”. Zobacz zdjęcia.

Nasze miasto jest jednym z 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami, które biorą udział w tym wydarzeniu. Barwny pochód upamiętnia ewangeliczny pokłon mędrców ze wschodu. Motywem przewodnim tegorocznego orszaku jest przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. Toteż pokłon na zwieńczenie Orszaku, ma odzwierciedlać różnorodność wśród ludzi wędrujących do Boga.
       Dziś (6 stycznia) o godzinie 13 na Placu Kazimierza Jagiellończyka zgromadzili się elblążanie, wierni kościoła rzymskokatolickiego, którzy chcieli wspólnie świętować dzień Objawienia Pańskiego, znany jako święto Trzech Króli. Najpierw do nieba poleciały balony z intencjami, a następnie za Kacprem, Melchiorem i Baltazarem wszyscy (chętni przybrali na głowę papierowe korony) ruszyli w kierunku Starego Miasta. I nie kryli entuzjazmu:
       - Jest bardzo miło i sympatycznie. Cieszę się, że jest takie święto!
       - Pięknie jest, bardzo mi się podoba!
       - Bardzo wesoło, wszyscy są razem, zjednoczeni.
       - To manifestacja naszej wiary w radosny sposób.
       W drodze do stajenki, orszak zatrzymywał w kilku miejscach, gdzie prezentowane były scenki z jasełek. Na zakończenie królowie przekazali dary i złożyli pokłon Jezusowi.
       Pierwszy orszak Trzech Króli wyruszył w 2009 r. w Warszawie. Inicjatywa dość szybko zdobywała popularność i z roku na rok rosła liczba miejscowości, w których można było zobaczyć mędrców ze wschodu. Od czterech lat na tej mapie jest również Elbląg.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama