UWAGA!

Między nami sąsiadami

 
Elbląg, Oba miasta łączy kanał i pochylnie, które obecnie są remontowane
Oba miasta łączy kanał i pochylnie, które obecnie są remontowane (fot. arch. AD)

Między oba miastami jest niecałe 70 km, a łączy je kanał, dawniej nazywany Oberlandzkim. Od teraz Elbląg i Ostróda będą ramię w ramię promować ten szlak w ramach rozwijania stosunków sąsiedzkich. Po raz pierwszy od wielu lat oba miasta będą ze sobą oficjalnie współpracować.

Porozumienie, które podpisał dziś (10 października) w Ostródzie Jerzy Wilk i Czesław Najmowicz, burmistrz tego prawie 35-tysięcznego miasta, mówi o "nawiązanu aktywnej współpracy między miastami", "rozwijaniu dobrosąsiedzkich kontaktów między mieszkańcami", "podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie promocji produktu turystycznego jakim jest kanał Elbląski".
       - To pierwsze tego typu porozumienie od wielu lat, szukaliśmy informacji na ten temat, czy było coś podobnego w powojennej przeszłości, ale nic nie znaleźliśmy - mówi Jerzy Wilk, prezydent miasta. - Nie chcemy aż tak uszczegółowiać warunków współpracy, ale na pewno, tak na początek, chcemy pomóc statkom z Ostródy żeglować na naszych terenach, udostępniać im naszą infrastrukturę, ze względu na opóźnienia związane z remontem kanału.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • OK współpraca jest dobra ale na początek, żeby nie było wątpliwości trzeba raz na zawsze wyjaśnić, że prawidłowa nazwa geograficzna kanału to "Kanał Elbląski"!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  geograf(2014-10-10)
 • To po co ta umowa, jeżeli współpraca ma być powierzchowna p. Wilk? A tak na poważnie, to kontrakt panie Wilk nie został zrealizowany.
 • Chwila, chwila. .. a czy chwilę przed remontem nie została wydana kupa kasy na promocję ? No i kolejne pytanie, kto poniesie konsekwencje za opóźnienia w pracach bo RZGW Gdańsk na pytanie, czy 1 maja szlak będzie czynny, odpowiedziało :"robią wszystko aby kanał był otwarty na majówkę ale szanse mówiąc szczerze są bardzo małe'' Ale włodarze miast zainteresowanych bardzo chętnie się spotykają, snują plany, zapewne też ustalają menu na ewentualne przecięcie wstęgi. .. :)
 • Ewentualnie, Kanał Elbląsko-Ostródzki.
 • Kanał nazywa się Elbląsk i koniec. To fakt i nie podlega dyskusji
 • Tak gwoli ścisłości, to kanał historycznie nie nazywał się ani "elbląski", ani tym bardziej "ostródzki" tylko "Oberländische Kanal" albo "Oberlandkanal" albo "Kanal Elbing-Osterode" czyli w bardzo luźnym tłumaczeniu "Kanał wysoczyzny" lub "Kanał Elbląg-Ostróda". Po wojnie została mu nadana nazwa "Kanał Elbląski" i tak figuruje w rejestrach (np. w Wykazie nazw wód płynących"). Ale nigdy nie należał ani do Elbląga ani do Ostródy. PS. To co w Elblągu przyjęło się nazywać "kanałem" to jest w rzeka Elbląg.
 • Ostróda jest OK. P. Wilk be, bo nie dotrzymuje obietnic. Umowy z tum paniskiem są ................. Szkoda czasu na kontakty i umawianie się z p. Wilkiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  pikuś1959(2014-10-11)
 • Nareszcie.
 • Brawo Jerzy Wilk. Zamiast do Dubaju czy Chin pojechał i podpisał umowę z Ostródą, bo to dawno powinni jego poprzednicy zrobić. Elblążanin
 • ja przepływam ten kanał 2 razy w roku i mam w d. .. .. jego nazwę. Liczy się żeglarska fantazja.
 • Nic nie stoi PiS owi na przeszkodzie by teraz nazwać ten kanał np . JP II, czy im Kaczyńskiego. W elblągu wstydzicie się historii! Gdzie pomniki , nazwy ulic czy skwerów zacnych obywateli Waszego miasta ,? Ciągle się boicie tej zakłamanej garstki tzz. Mocherków i ....... Historia Waszego miasta jest piękna i nie pozwólcie zatracić tej Wartości. Raz juź zmieniano historię !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0
  0
  Lonndyn nie Lądek....(2014-10-12)
 • Kto ma wątpliwości, że to Kanał Elbląski?! To nieuki z niskim IQ!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Norek-kanalarz(2014-10-12)
Reklama