UWAGA!

Miejski dron uziemiony

 Elbląg, Dron kosztował 40 tys. złotych
Dron kosztował 40 tys. złotych (fot. Sebastian Malicki)

135 mandatów w sumie na ponad 22 tys. zł nałożyli w ubiegłym roku strażnicy miejscy na elblążan, którzy palą w piecach odpadami. Tylko trzy razy Staż Miejska w 2021 roku użyła do walki ze smogiem drona. Dlaczego odbył on tak mało inspekcyjnych lotów? O to podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych dopytywał radny Robert Turlej.

W 2021 roku strażnicy miejscy skontrolowali 931 instalacji grzewczych na posesjach prywatnych oraz w firmach.

- Zakończyły się one nałożeniem 135 mandatów na ponad 22 tys. zł. W dwóch przypadkach sprawa trafiła do sądu. Sąd może nałożyć karę do 5 tys. zł, w tych przypadkach były to wyroki nakazowe w wysokości 500 zł. Było też 30 pouczeń od strażników - mówił podczas posiedzenia komisji Marcin Bukowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Elblągu.

Większość kontroli odbyła się po zgłoszeniach telefonicznych mieszkańców na numer alarmowy 986 lub były to, jak czytamy w materiałach przekazanych radnym z Departamentu Ochrony Środowiska, „bezpośrednie działania podejmowane przez strażników miejskich patrolujących poszczególne rejony miasta i dotyczyły najczęściej czarnego duszącego dymu".

Tylko trzy razy strażnicy miejscy użyli w ubiegłym roku do kontroli smogu drona. Ratusz kupił go za 40 tys. zł w 2018 roku. Dron zapewnia transmisję danych w czasie rzeczywistym, co pozwala na wskazanie komina, z którego wydobywają się niewłaściwe substancje. Wyposażony jest w czujniki badające jakość powietrza, a z wymiennymi bateriami może unosić się nawet godzinę nad ziemią.

Dlaczego tak mało w 2021 roku było kontroli przy użyciu drona? - dopytywał podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych radny Robert Turlej.

- Dron służy jako element pomocniczy w kontrolach, które są wykonywane na terenach posesji. Jedyna osoba w Straży Miejskiej w Elblągu, która ma uprawnienia do jego wykorzystywania, jest na długim zwolnieniu lekarskim. Nie mieliśmy innej osoby uprawnionej – mówił Marcin Bukowski.

Zastępca komendanta wyjaśniał również, że ubiegłych latach miejski dron wykonywał rocznie po kilkanaście lotów inspekcyjnych.

- Osoba, która ma obsługiwać miejski dron, musi skończyć odpowiednie kursy w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Jest to długa dość procedura. Obecnie takie szkolenie przechodzi już kolejna osoba z naszego personelu – mówił Marcin Bukowski.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nic a NIC nie zrobiły lokalne władze by podnieść poziom życia i dochodów Elblążan ale tych najuboższych chętnie karają za brak funduszy na opał i stosowanie tego na co ich stać.
 • Przejdz sie Wislicka. .. .. jeden wielki smog. Tak samo bosmanska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  8
  668855(2022-02-15)
 • Polski Ład, podnieść ceny gazu do absurdu i karać surowo za palenie czymś tańszym. Co za kraj, co za kraj. Cwaniaków stać na wszystko, szary człowiek na to wszystko zap. i jest jeszcze karany.
 • Dron nie był używany bo w całej straży miejskiej tylko jeden strażnik ma uprawnienia. .. Myślę, że odpowiedź pana zastępcy wystarczy za cały komentarz do sprawy. Ręce opadają. .. Hashtagi: #kiwi
 • Jak ktoś kompetentny odpowiada kilkanaście tzn. , że może jedenaście czyli mniej niż jeden w miesiącu brawo panie komendancie bardzo godnie zastępuje pan swego poprzednika a taki był pan ambitny na początku co się stało ktoś coś panu ściska czy na emeryturze nie ma się pan zamiaru przemęczać jak cała reszta mundurowa drenujące publiczną kasę. .. sporo was tym UM jakoś to dziwne
 • RobertKoliński No i czy neoliberalne władze elbląskiego ratusza nie są daremne? Prove me wrong!; #challenge Ale tak przy okazji neoliberalnych POmysłów z kategorii "daremne", to jak tam się miewa sprawa dyrektyw i uchwał anty-smogowych, które neoliberalno-włościańskie (PO-PSL)władze sejmiku samorządowego naszego wojewódzkiego przyjmować natenczas miały na dniach ostatnich? Czy projekty tych uchwał POKOnsultacyjnych są już gotowe? Czy można je obaczyć gdzieś obywatelsko, a z rewolucyjnej czujności a ciekawości sprawdzić, czy aby zakaz palenia drewnem w KOminkach lokalnej burżuazji i POsiadaczy został już wprowadzony?:)#NiszczNeoliberalizm, #KapitalizmKanibalizm, #przyroda, #ekologia, #kominki, #koszty, #zima, #tusk! Hashtagi: #przyroda, #libki, #trujaki, #smog, #rak, #tusk!
 • Wydano 40 tys. .bez potrzeby, dron u
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  2
  Nikon.(2022-02-15)
 • Ciekaw jestem czy zdziwienie niektórych będzie większe kiedy dowiedzą się, że ludzi z licencjami pilotów jest mniej niż z uprawnieniami do kierowania pojazdami. Otóż Moi Drodzy dron jest oficjalnie statkiem powietrznym i jego obsługa wymaga uzyskania uprawnień wydawanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w Departamencie Żeglugi Powietrznej. Ich zdobycie jest długim i dość kosztownym procesem, więc sytuacja w naszej Straży Miejskiej nie jest niczym nadzwyczajnym. Trzeba pamiętać, że takie służby nie mogą łamać prawa, więc drona nie może obsługiwać dowolna osoba, bo ktoś w takim przypadku może zakwestionować praworządność takiego postępowania. Jak widać z niektórych komentarzy niestety wiedza wśród społeczeństwa w tym zakresie jest żadna, a zdziwienie budzi fakt, że radny przystępując do swojej interpelacji nie zapoznał się z obowiązującymi przepisami w tej sprawie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19
  15
  Pilot obserwator SPO 38/98(2022-02-15)
 • @RobertKoliński - uczysz się angielskiego, czy tylko już wiesz jak działa translator Google, niby polityku? Uwierz, że te angielskie wstawki w postach splendoru ci nie dodadzą.
 • TAK TAK Polski Ład jest od 30 lat - lecz się bo ci wali mocno w dekiel
 • Jakaż enteligentna odpowiedź, od 30 lat a ceny gazu astronomiczne od stycznia 2022 pistrollu.
 • @Pilot obserwator SPO 38/98 - Nie to jest zastanawiające tylko to, że kiedy podjęto decyzję o zakupie drona, na szkolenie skierowano tylko jedną osobę. Ja rozumiem, że "tak krawiec kraje. .. ", ale środków na szkolenia to akurat w naszym województwie nie brakuje. Jedna rzecz to polityka kadrowa, druga to kwestia wiedzy, a trzecia myślenia perspektywicznego. Ten dron może spokojnie zarobić na siebie, na przeszkolenie zespołu pilotów oraz inne działania proekologiczne - od kampanii edukacyjno-informacyjnej po wsparcie procesu wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych. Ja rozumiem, że straż miejska jest od stróżowania, ale jeżeli nie ma w swoim zespole kompetentnych osób, albo różne układy uniemożliwiają pełne wykorzystanie potencjału, to może warto połączyć siły z innymi instytucjami czy organizacjami. Kto chce znajdzie sposób, kto nie chce znajdzie wymówkę. ..
Reklama