UWAGA!

Młodzi zdolni i wspaniali

Rozstrzygnięty został konkurs na najlepszą pracę maturalną z języka polskiego "Elma 2001". Spośród 34 nadesłanych prac wyróżniono 16.

Konkurs na najlepszą pracę maturalną z języka polskiego jest organizowany przez elbląską Delegaturę Kuratorium Oświaty, a wcześniej przez kuratorium, od ośmiu lat. W "Elmie" mogą brać udział abiturienci ze wszystkich siedmiu powiatów z terenu działania elbląskiej delegatury. Każda szkoła może jednak zgłosić tylko pięć prac maturalnych. W tym roku nadesłano 34 prace w trzech kategoriach: licea ogólnokształcące, licea ogólnokształcące klasy humanistyczne oraz licea zawodowe i technika. Komisja konkursowa, typując zwycięzców brała pod uwagę: umiejętność łączenia wiedzy i kultury humanistycznej ze swobodą interpretacyjną, samodzielność sądów wartościujących dzieła, refleksji i ocen, oryginalność pomysłu, właściwy dobór środków ekspresji językowej oraz wyczucie i zrozumienie słowa oraz troskę o kulturę języka.
     - Po wielogodzinnych i wielokrotnych wnikliwych czytaniach, dyskusjach, a czasem prawie sporach komisja postanowiła przyznać 16 nagród i wyróżnień - mówi Zofia Ostrówka, przewodnicząca komisji konkursowej.
     W kategorii licea ogólnokształcące nadesłano łącznie 18 prac. Pierwsze miejsce oraz nagrodę o wartości 550 złotych zdobyła Agnieszka Kaczorowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu za pracę na temat: "Trzeba śnić w nadziei, że treść się dopełni (Z.Herbert). Odwołując się do przykładów z literatury dokonaj prezentacji i sformułuj sąd o marzycielach, ich walce duchowej i posłannictwie". W kategorii klas o profilu humanistycznym najlepszą pracę maturalną napisała Monika Knapkiewicz z Zespołu Szkół w Pasłęku, a w kategorii liceów zawodowych pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Klepacz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Elblągu.
     - Komisja konkursowa w trakcie czytania i analizowania nadesłanych prac miała jak co roku mnóstwo wspaniałych literackich doświadczeń, ale i jeszcze więcej dylematów - dodaje przewodnicząca komisji. - Jak bowiem wybrać te najlepsze prace, gdy wszystkie są bardzo dobre, celujące, wspaniałe?
IG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Pani Zosiu, wiemy, ze jest to Pani konkurs autorski. Gratulujemy!!! I mamy nadzieję, ze to nie ostatnia edycja ELMY!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Andrzej(2001-06-20)
  • ELMA to bardzo dobry pomysl i ciesze sie, ze jest... Ale andrzejku ja nie wiem, ze to p. Ostrowki autorski pomysl. Z laski swojej w kolejnych swoich wypowiedziach ogranicz sie do wyrazania zdania tylko _za siebie_
Reklama