UWAGA!

Teraz ja - Mówiłem o JOW, nim stało się to modne

Elbląg, Mówiłem o JOW, nim stało się to modne
fot. (arch. portEl.pl)

Ostatnimi czasy zewsząd słychać głosy, iż panaceum na wszystkie polskie bolączki są JOWy. Szczególnie obywatelscy neofici głośno artykułują blaski, zapominając o cieniach JOWów.

Politycy natomiast, idąc za głosem trybuna partyjnego, to zachwalają, to wyśmiewają pomysł przeprowadzenia referendum, bo tak jak w przyrodzie, tak i na Wiejskiej bieguny muszą być różnoimienne: jeśli Wy jesteście za, to my jesteśmy przeciwko.
       Jedną z zalet Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, o których mówią woJOWnicy, jest możliwość głosowania na osobę związaną ze stosunkowo niewielkim obszarowo okręgiem wyborczym. Wówczas na pewno wygra kandydat cieszący się tam zaufaniem, uczciwy, pracowity etc.
       Nie będę szukać takowego kandydata wśród elbląskiej elity władzy, wszak na partyjnych zebraniach sami i swoimi metodami wyznaczą wybrańców, ale nie zaszkodzi wyimaginować sobie, że po latach sławy estradowej głównodowodzący Brygadą RR zechce spocząć na laurach w wygodnych fotelach sejmowych i na dwa miesiące przed wyborami rozpocznie w swoim rodzinnym mieście kampanię wyborczą. Któż z nas nie zagłosowałby na niego? Sławny, inteligentny – jednym słowem kandydat idealny, a swoim obyciem bije na głowę  niejednego rodzimego parlamentarzystę, nie mówiąc już o pozostałych kandydatach z list. Jednak nie ze wszystkich okręgów wyborcy mają tak dobrych potencjalnych kandydatów. A jeśli takiego nie mają, to wystarczy tylko, aby ów kandydat był po prostu znany. Mało to mamy sportowców w sejmie już teraz? I takie są te blaski, o których cicho sza. 
       Przedstawiciele elbląskiego społeczeństwa obywatelskiego zakasali rękawy do walki o JOWy do Sejmu zapominając o ważniejszym celu: wprowadzenie ordynacji większościowej w wyborach samorządowych! Czyżbyście Państwo chcieli zostawić Elbląg i województwo na pastwę baronów partyjnych? Przede wszystkim tutaj trzeba walczyć o odpartyjnienie władzy, a jedyną szansą na to jest wprowadzenie ordynacji większościowej w wyborach samorządowych. Wszystkie blaski przyjęcia JOWów w wyborach do sejmu można ustokrotnić na szczeblu lokalnym, bo w wyborach do Rady miasta jednomandatowy okręg wyborczy zasięgiem terytorialnym obejmować będzie mniej więcej dwa dotychczasowe obwody wyborcze. Tymczasem działacze lokalni, którzy niejednokrotnie jak Don Kichoci walczyli (co prawda z różnym skutkiem) z partyjnymi wiatrakami przyłączają się do antyestablishmentowej rzeszy. Rzeszy, która wprowadzi do sejmu w najlepszym razie tylu posłów, by utworzyć koalicję rządzącą z … partią systemową. Ich zdaniem szansą na zmiany jest obywatelska rewolucja, która zdetronizuje panującego nad nami od wielu lat tyrana – partie polityczne. Znamy z historii takie przypadki ludowej rewolty: w osiemnastowiecznej Francji, w 1917r. w Rosji czy nieco później w Zimbabwe. Po latach także w Polsce okazało się jak skuteczne były solidarnościowe przemiany. Moim zdaniem tylko zmiany ewolucyjne: ustalone, wymuszone lub w ostateczności wywalczone, zaczynając od małej ojczyzny, mogą zmienić oblicze tej ziemi.
       Najwyższy czas zawoJOWać o zniesienie przywilejów dla partyjnych kandydatów ubiegających się o mandat radnego. Nie widzę ani sensu, ani potrzeby, aby w Radzie zasiadali radni, którzy „cieszą” się jednoprocentowym poparciem elblążan w swoim okręgu. Opór establishmentu przed zmianami, szczególnie w wyborach do sejmików wojewódzkich, czyli tam, gdzie są duże pieniądze do rozdania, będzie nieporównywalnie większy. Ale marsz przez instytucje należy zacząć lokalnie.
       O potrzebie wprowadzenia ordynacji większościowej mówiłem zanim stało się to modne, ale zaczynając od wszystkich szczebli samorządu terytorialnego.
      
      
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 26
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
1.0 2 6

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Władza będzie dobrze sprawowana tylko wtedy jeśli za jej sprawowanie nikt nie otrzyma nawet grosza, przykład - rodzina czy matka lub ojciec robią źle dla swoich dzieci ? czy za to sprawowanie władzy rodzice otrzymują zapłatę ? nie ale robią to dobrze a przynajmniej się starają ponieważ im. .. zależy. Kto jest łasy na kasę ten nie będzie dbał o dobro ogółu.
 • Panie autorze ja również mówiłam o JOWwach wraz z przyjaciółmi w 2006 roku przed wyborami samorządowymi i co z tego?! Ja wraz z przyjaciółmi wówczas przekonywaliśmy wielu aby pomogli stworzyć odpowiednią atmosferę dziś widzę, że warto było choć hasło Kukiza, że z każdym chce iść do referendum mnie przeraża!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  c.ieciorka(2015-07-24)
 • Teraz będzie licytowanie, kto wcześniej gadał o jowach, czy innych srowach. Nie liczy się, kto mówił pierwszy, tylko kto pierwszy zaczął coś w ich kierunku działać.
 • Szanowna Redakcjo ! Ale ten materiał w ogóle nie dotyczy Elbląga, tylko ogólnie szeroko pojętej polityki kraju. Tego typu mój materiał zawsze nie był dopuszczany do emisji. I słusznie. " Elbingerer"
 • drogi autorze, zamiast gadać trzebabyło działać. A nie teraz poczuwać się za ojca jowów, bądź co bądź beznadziejnych, .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  jaaaaaaaaaa(2015-08-20)
 • Znajdźcie filmik: Piotr Najzer - Czy warto wprowadzić JOW y
Reklama