UWAGA!

My nie zapominamy, my pamiętamy...

 
Elbląg, Uroczystości rocznicowe odbyły się pod Krzyżem Katyńskim
Uroczystości rocznicowe odbyły się pod Krzyżem Katyńskim (fot. WS)

Dziś (17 września) mija 74. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Rano przed Krzyżem Katyńskim zebrali się ci, którzy pamiętają tamte tragiczne wydarzenia, którzy przeżyli ciężkie lata na Syberii, których bliscy zostali zamordowani przez NKWD. Hołd bohaterom złożyli także przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, organizacji i instytucji, a także licznie przybyła młodzież elbląskich szkół. Zobacz fotoreportaż.

Agresja Związku Radzieckiego we wrześniu 1939 r. skutkowała wywózką na Syberię - według różnych szacunków - od 550 tys. do półtora miliona Polaków. Do niewoli trafiło około 250 tysięcy polskich żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów, którzy - z rozkazu Stalina - zostali rozstrzelani, a ich ciała pogrzebano w masowych grobach  w Katyniu, Miednoje i Charkowie i Bykowni.
       Dziś w Elblągu wspominano tę bolesną dla Polaków kartę historii. O godzinie 8.30 w koście pw. Wszystkich Świętych odprawiona została msza święta, a następnie pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola odbyła się uroczystość, w której udział wzięli przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz miejskich, ugrupowań politycznych, służb mundurowych. Licznie przybyła też młodzież elbląskich szkół. Do niej szczególnie zwrócił się wiceprezydent Elbląga Marek Pruszak: - Przyszłość pokoju znajduje się w waszych sercach. I kontynuował: - Krzyż Katyński to znak zwycięstwa. Przed nim oddajemy hołd tym, którzy zginęli w Katyniu, cierpieli na zsyłce, ale nigdy nie zapomnieli o Polsce. Cześć ich pamięci!
       Część artystyczną przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków: - My nie zapominamy, my pamiętamy – deklarowali.
       Pamięta też Michał Wołoszczak ze Związku Sybiraków, który jako 11-letni chłopiec wraz z rodziną został zesłany na Syberię. 13 czerwca 1940 r.
       - 17 września to przypomnienie naszej drogi krzyżowej – mówił. - Ale także zadowolenie z tego, że są w Polsce ludzie, którzy wraz z nami pamiętają o gehennie Wschodu. A było nas ponad 2 mln Polaków, którzy w różnych okolicznościach spotkali się z wrogim elementem rosyjskim, w różnych warunkach pracowali – kontynuował. - Ale trzeba też pamiętać, że spotykaliśmy się z olbrzymią ilością Rosjan nam życzliwych, dzięki którym wielu z nas przeżyło – podkreślał. - Były wypadki, gdy dzielili się z nami ostatnią kromką chleba. Sam byłem w takich okolicznościach, dlatego mam do dzisiaj przyjaciół Rosjan, których często odwiedzam. Byłem nawet niedawno Syberię, Jakucję, bo tam żyją wspaniali ludzie.
       Michał Wołoszczak wskazywał, kto we wrześniu 1939 r. zgotował Polakom gehennę: - To nie Rosjanie, to zrobili komuniści międzynarodowi. Stalin przecież nie był Rosjaninem, Beria i Mołotow też nie. Taki paradoks historii – dodał. - Paradoksem jest także rozliczenie po zakończeniu II wojny światowej: Ribbentrop zasiadł na ławie oskarżonych i został skazany, a jego kolega Mołotow - nie. Paradoks tego świata - zakończył.
      
      
       Przeczytaj także, jak Michał Wołoszczak wspomina Syberię
      

      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czy UM nic nie potrafi porządnie zorganizować? I o czasie podanym w zapowiedziach? Najpierw przedwczesny pokaz ogniowy na zakończenie święta chleba, a teraz zamiast zapowiadanej 10:00 uroczystości rozpoczęły się dużo wcześniej. Dojechałam na cmentarz za dwie dziesiąta - było już w połowie "imprezy". Żenada. Dlaczego dziennikarze o tym nie napiszą???
 • Trzeba było przyjsc tak jak ja o 6 rano.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  Welfsien(2013-09-17)
 • kobiety zawsze się spóźniają, a ta bezczelnie jeszcze ma pretensje
 • A zakapturzone tłuki z racami mieniący się patriotami byli???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Weźsięnooo(2013-09-17)
 • Jaki GOŚĆ HEH
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Czytelnik_MOBI_13428(2013-09-17)
 • no to dobrze, że pamiętacie, bo przeżyliście. A co powiedzieć tym co nie przeżyli katów z UPA. .. Jest ich ponad 200 000 i cisza! Hańba! Monopol na Katyń i Sybiraków!
 • a ty patrioto co sie o zakapturzonych pytasz gdzie byles ? tylko pogratulowac ci glupoty sam nie byl a jeszcze sie czepia kogos nooo debilów ciagle u nas w miescie pelno; /
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  arbuzzzdowezsieno(2013-09-18)
 • Witamy na kolejnym przedstawieniu z cyklu "kto komu więcej w twarz napluje" i już od samego początku widzimy wyrównaną rywalizacje pomiędzy sędziwymi moherami a jurnymi narodowościowcami, już się grzeją w boksach startowych i już za chwilę za chwileczkę się zacznie i. .. poszli. .. stare babcie okładają parasolami na prawo i lewo, grupa tępych nacjonalistów pali flagi, dziadek myśląc że jest '44 macha. .. szabelką rzuca się na skina dostaje kopa odbija od mohera cóż za widowisko, harcerze z '18 śpiewają "świty się bielą. .. la la la la la " ale obok pomnika staruszek śmiało dzierży w dłoni. .. o już nie, już nie, już mu odebrał. .. parasol ochraniarz z firmy PARASOL ale na lewym skrzydle słychać ". .. boże coś Polskę la la la " a na prawym ". .. Ja uwielbiam ją ona tu jest i. .. la la la " co za widowisko ! obserwator z cywilizowanego państwa Szwecji własnie oddał. .. śniadanie. .. jak żyć ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  sprzedawcapapryki(2013-09-18)
 • Jak byś był od 8:30 na mszy to byś zrozumiał, że obchody trzeba zacząć wcześniej bo lało jak z cebra i nikt by tych dodatkowych 30 minut nie wytrzymał. Stojąc i czekając nie wiadomo na co
Reklama