UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na ratunek!

 
Elbląg, Na ratunek!
(fot. Michał Skroboszewski)

Kierowca autokaru dostaje zawału serca, kobieta w ciąży mdleje, a dzieci są w szoku. Ta dramatyczna sytuacja mogłaby zaistnieć, ale, na szczęście, to tylko zadanie, z którym mierzą się uczestnicy Rejonowych Mistrzostw  Pierwszej Pomocy. Dziś (21 kwietnia) w Parku Planty uczniowie elbląskich szkół ponadgimnazjalnych wykazują się wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pomocy ofiarom wypadków losowych. Zobacz więcej zdjęć.

Na starcie stanęło sześć 5-osobowych drużyn. Mają do pokonania sześć stacji – testową oraz pozoracyjne. Na wykonanie każdego zadania mają 10 minut. Nad czasem i poprawnością wykonania zadań czuwają ratownicy medyczni Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
       - Jest sytuacja z osobą, która zażywała wcześniej narkotyki oraz spożywała alkohol; jest osoba poszkodowana w bójce; jest autobus przewożący dzieci, którego kierowca dostaje zawału serca. Są do opatrzenia rany brzucha, klatki piersiowej, dłoni – zadania wylicza Ewa Mikołajewska, kierownik biura oddziału rejonowego PCK w Elblągu, organizator mistrzostw. Szef zespołu musi rozdzielić zadania i wezwać pomoc kwalifikowaną. Młodzież może udzielać bowiem tylko pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu specjalistów. Zawodnicy muszą myśleć i o swoim bezpieczeństwie, co również jest oceniane.
       - Jesteście osobami przeszkolonymi, ale nie macie uprawnień ratowniczych i tak macie działać – instruował zawodników na starcie sędzia główny i ratownik medyczny Paweł Nowicki. - Jesteście osobami, które widzą, że w mieście coś się dzieje i macie po prostu pomóc.
       Tego typu zawody PCK organizuje już po raz 23. - Wcześniej, bo od początku lat 70. organizowane były mistrzostwa o innym charakterze – szkolne i zakładowe, z zakresu obrony cywilnej i pierwszej pomocy – przypomina Ewa Mikołajewska.
       Wśród uczestników dzisiejszych zmagań są również i tacy, którzy mają za sobą starty w zawodach pierwszej pomocy. Piąte miejsce na mistrzostwach wojewódzkich ma na swoim koncie Sebastian Machul z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Jego koledzy z zespołu szkolnego również nie są żółtodziobami – ratownik GOPR, asystent ratownika wodnego, ratownik w Ochotniczej Straży Pożarnej.
       - Często jeżdżę w góry i jako ratownik muszę wiedzieć, jak zachować się w różnych sytuacjach. Przykładowo skręcony staw skokowy czy złamana noga to w górach codzienność - mówi Rafał Tercjak.
       - Startujemy w tym konkursie, by czegoś jeszcze się dowiedzieć, by się doszkalać. No, i wygrać – dodaje Sebastian Machul.
       I to wpisuje się w cel, jaki przed młodymi stawia PCK: wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania.
      
       ***

       Wyniki dzisiejszych mistrzostw:
       I miejsce - I LO
       II miejsce - Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług
       III miejsce - Zespół Szkół Technicznych
      
       Zwycięski zespół I LO będzie reprezentować Elbląg na mistrzostwach wojewódzkich, które odbędą się 18 maja w Olsztynie.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama