UWAGA!

Nasi dzielni policjanci

 Elbląg, Trzech elbląskich policjantów otrzymało Krzyże Zasługi za Dzielność
Trzech elbląskich policjantów otrzymało Krzyże Zasługi za Dzielność (fot. nadesłana)

Trzech elbląskich policjantów: asp. Sebastian Lipka-Auguścik, sierż. Radosław Bidziński i post. Krzysztof Skalik odebrało wczoraj (18 lutego) w Warszawie Krzyże Zasługi za Dzielność, nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Funkcjonariusze z Elbląga znaleźli się w grupie 22 policjantów i 2 strażaków z całej Polski, odznaczonych przez ministra. Dziewięciu funkcjonariuszy otrzymało Medale za Ofiarność i Odwagę. Dwóch strażaków oraz dwie członkinie fundacji La Strada zostały wyróżnione Złotymi i Srebrnymi Krzyżami za Zasługi.
       Odznaczeni policjanci w lipcu 2015 roku jako pierwsi przyjechali do pożaru kamienicy na ul. Powstańców Warszawskich. Ewakuowali wtedy mieszkańców z płonącego domu. Gdy zorientowali się, że przed budynkiem nie ma rodziny z jednego z mieszkań nie bacząc na niebezpieczeństwo wrócili pod drzwi wskazanego mieszkania i zaczęli dobijać się do wnętrza. Po około dwóch minutach usłyszeli, że z mieszkania dochodzą odgłosy a drzwi zostały otwarte przez zaspanych lokatorów. Po nakryciu głowy zmoczonymi wodą ręcznikami wszyscy wydostali się na zewnątrz. Łącznie ewakuowano wtedy 16 osób, w tym 5 dzieci. Po około dwóch godzinach strażacy ugasili dach budynku.
       Minister Mariusz Błaszczak podkreślał podczas uroczystości, że postawa wyróżnionych zasługuje na najwyższe uznanie, a funkcjonariuszy można wprost określać mianem „bohaterów”. - Przystępując do służby ślubowaliście, że będziecie stać na straży bezpieczeństwa obywateli, że będziecie służyć nawet w sytuacjach, które grożą narażeniem Państwa życia – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Jesteście wierni tej przysiędze – dodał.
       Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej za czyny popełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.
      
podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama