UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Naturalnie dobre widoki (Opowieści z lasu, odc. 161)

 
Elbląg, Bielik lecący nad Zatoką Elbląską, w tle Kolonia Nowe Batorowo
Bielik lecący nad Zatoką Elbląską, w tle Kolonia Nowe Batorowo (fot. Fotka Miesiąca, marzec 2019 r.)

Utworzono go 28 lat temu po to, by chronić ptaki wodno-błotne, którym sprzyjają tutejsze szuwary, zarośla, łąki i pola uprawne. W rezerwacie "Zatoka Elbląska" żyje ponad 200 gatunków ptaków, z czego ok. 90 to ptaki gniazdujące. Przyglądanie się im ułatwia otwarta kilka lat temu czatownia, wiedzę uzupełniają tablice edukacyjne.

Czapla siwa, bielik, trzciniak, łęczak, wąsatka czy remiz – m.in. takie gatunki bytują na terenie rezerwatu "Zatoka Elbląska". Obejmuje on część Zalewu Wiślanego o takiej samej nazwie oraz północną część wyspy Nowakowskiej. Jak czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rezerwat leży na terenie dwóch gmin – Tolkmicko i Elbląg – i zajmuje powierzchnię ok. 830 ha.
       - Na terenie rezerwatu znajduje się tzw. Złota Wyspa, czyli wąski pas lądu wrzynający się w wody Zalewu Wiślanego – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Jak opowiada ważną turystycznie atrakcją jest ścieżka edukacyjna "Ptasi raj" z wyjściem na wspomniany rezerwat, udostępniona w 2015 r. przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.
       - Znajduje się ona pomiędzy Jagodnem a Kamionkiem Wielkim, na przeciwko wjazdu do Domu Pomocy Społecznej w Rangórach – wyjaśnia Jan Piotrowski.
       Tym nieco mniej zorientowanym w terenie może pomóc nawigacja, jak podaje aplikacja Kraina Buka współrzędne tego miejsca to: 54.2428, 19.3955.
       - Ścieżka składa się z tablic edukacyjnych, dzięki którym dowiemy się jakie ptaki żyją na tym terenie, jakie ryby pływają w tych wodach. Sporą atrakcją może być drewniana czatownia, do której prowadzi ok. 50 – metrowy pomost, zlokalizowany w trzcinach – opowiada Jan Piotrowski.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama