UWAGA!

Naturalnie dobre widoki (Opowieści z lasu, odc. 161)

 
Elbląg, Bielik lecący nad Zatoką Elbląską, w tle Kolonia Nowe Batorowo
Bielik lecący nad Zatoką Elbląską, w tle Kolonia Nowe Batorowo (fot. Fotka Miesiąca, marzec 2019 r.)

Utworzono go 28 lat temu po to, by chronić ptaki wodno-błotne, którym sprzyjają tutejsze szuwary, zarośla, łąki i pola uprawne. W rezerwacie "Zatoka Elbląska" żyje ponad 200 gatunków ptaków, z czego ok. 90 to ptaki gniazdujące. Przyglądanie się im ułatwia otwarta kilka lat temu czatownia, wiedzę uzupełniają tablice edukacyjne.

Czapla siwa, bielik, trzciniak, łęczak, wąsatka czy remiz – m.in. takie gatunki bytują na terenie rezerwatu "Zatoka Elbląska". Obejmuje on część Zalewu Wiślanego o takiej samej nazwie oraz północną część wyspy Nowakowskiej. Jak czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rezerwat leży na terenie dwóch gmin – Tolkmicko i Elbląg – i zajmuje powierzchnię ok. 830 ha.
       - Na terenie rezerwatu znajduje się tzw. Złota Wyspa, czyli wąski pas lądu wrzynający się w wody Zalewu Wiślanego – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Jak opowiada ważną turystycznie atrakcją jest ścieżka edukacyjna "Ptasi raj" z wyjściem na wspomniany rezerwat, udostępniona w 2015 r. przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.
       - Znajduje się ona pomiędzy Jagodnem a Kamionkiem Wielkim, na przeciwko wjazdu do Domu Pomocy Społecznej w Rangórach – wyjaśnia Jan Piotrowski.
       Tym nieco mniej zorientowanym w terenie może pomóc nawigacja, jak podaje aplikacja Kraina Buka współrzędne tego miejsca to: 54.2428, 19.3955.
       - Ścieżka składa się z tablic edukacyjnych, dzięki którym dowiemy się jakie ptaki żyją na tym terenie, jakie ryby pływają w tych wodach. Sporą atrakcją może być drewniana czatownia, do której prowadzi ok. 50 – metrowy pomost, zlokalizowany w trzcinach – opowiada Jan Piotrowski.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama