UWAGA!

Nie będzie więcej godzin dla specjalistów w szkołach

 
Elbląg, Nie będzie więcej godzin dla specjalistów w szkołach
fot. WS (arch. portEl.pl)

Rada Miejska nie zgodziła się dzisiaj, by zwiększyć pensum dla specjalistów pracujących w szkołach. Chodzi o logopedów, pedagogów i psychologów. Prezydent chciał, by liczba godzin wzrosła o pięć tygodniowo, ale projekt uchwały nie przeszedł. Przeciw zagłosował cały klub PiS, który ma w Radzie większość. 

O co chodzi w całej sprawie? Prezydent Elbląg chciał, by pedagodzy, psycholodzy i logopedzi, którzy pracują w szkołach, mieli obowiązek spędzać na dyżurach w placówkach pięć godzin tygodniowo więcej. Pensum by wzrosło, ale wynagrodzenie już nie. Projekt uchwały w tej sprawie negatywnie zaopiniowały trzy spośród czterech związków działających w elbląskiej oświacie („za” choć warunkowo był Związek Nauczycielstwa Polskiego), przeciw była także komisja oświaty Rady Miejskiej.
       - Chodzi o dobro dzieci, od dyrektorów szkół wiemy, że rośnie zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną. 90 procent samorządów już dawno zwiększyło pensum dla specjalistów, w niektórych przypadkach nawet do 30 godzin tygodniowo, a u nas nadal jest 18 i 20 w zależności od specjalisty – wielokrotnie przypominał Bogusław Milusz, wiceprezydent Elbląga.
       - Można było tę propozycję jeszcze negocjować ze środowiskiem specjalistów, ale takiej woli nie było. Poza tym posługiwanie się argumentem dobra dzieci można traktować jako element socjotechniczny. Jeśli rzeczywiście mówimy o dobru dzieci, to pieniędzy na dodatkowe zajęcia można poszukać w programach unijnych, a nie kosztem specjalistów. Ponadto takie podnoszenie pensum jest niezgodne z konstytucją, na co uwagę zwraca Rzecznik Praw Obywatelskich, który zapowiada skargę do Trybunału Konstytucyjnego – mówił na nadzwyczajnej sesji Marek Pruszak z PiS. Radny przeczytał też stanowisko podpisane przez przedstawicieli szkolnych specjalistów, w którym sprzeciwili się planom prezydenta.
       - To jest anonim, nie wiadomo, kto go napisał – argumentował Bogusław Milusz.
       - To pismo przyniosła do ratusza grupa osób, wiadomo kto to jest – odpowiedział Marek Pruszak.
       Kilka osób z tej grupy przyszło na sesję i przysłuchiwało się dyskusji radnych. Nie chcieli wypowiadać się do mediów, mimo że wynik głosowania był po ich myśli. 13 radnych PiS zagłosowało przeciwko zwiększeniu pensum, za byli radni PO, SLD, radna Maria Kosecka i Marek Burkhardt. - Wszystko, co chcieliśmy przekazać, zawarliśmy w naszym stanowisku, które odczytano na sesji – powiedziała nam po głosowaniu jeden z pań.
       - Elbląg jest jednym z najbardziej hojnych miast tej wielkości, jeśli chodzi o wydatki na oświatę. Musimy wszędzie szukać oszczędności. Ktoś zapomniał, że dług miasta wynosi 340 milionów złotych – mówił na zwołanej po sesji konferencji prasowej Witold Wróblewski. - Nie można traktować wyjątkowo wybranej grupy społecznej, na pewno ponownie podejmiemy dyskusję na temat pensum dla specjalistów.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • czyli miejmy więcej ludzi nie umiejących się wysławiać, którym wodę z mózgu można robić, analfabetów etc. .. ot taki elektorat PiS uwielbia
 • Kretynizm nie jest wskaznikiem rozwoju proszę Państwa Niedoradnych pisowych. .. co widać jak wyżej. .. ..
 • no i wszystko jasne!
 • i zostanie tylko religia :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  ona71(2015-04-24)
 • Prorodzinny PiS przeciwko pomocy dzieciom. .. .Puste słowa.
 • a zamiast religii nie można?
 • Tak moze wgl zredukujmy etaty nauczycielom...dzieci uczace sie wolniej sa skazane na korepetycje platne lub na pomoc rodzicoe ktorzy niekiedy takze nie wiedza o co chodzi np w matematyce...a nauczyciele potrafia jeszcze postraszyc dziecko ze nie zda! Halo to nauczyciel ma obowiazek NAUCZENIA dziecka tematu a nie rodzic!!! Tak samo logopeda psycholog itd jezeli jest sporo dzieci ktore potrzebuja pomocy tych specjalistow to nie zamykajmy im tej pomocy z niewiadomo jakiego powodu...dzieci to nasza przyszlosc... Nie kazdego stac prywatnie na lekarzy nauczycieli itd...
 • a w sąsiedniej gminie specjaliści pracują 30 godzin tygodniowo i co? i nic, chcą mieć prace to nie dyskutują, taki los, tylko że to niesprawiedliwe, jeden 30 godzin a drugi 20 za te same pieniądze, bezsens totalny!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  4
  uczyciel(2015-04-24)
 • Bardzo dobrze Rada Miejska zrobiła. Zwiększać ilości godzin bez zwiększenia wynagrodzenia to niewolnictwo i brak szacunku dla ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  8
  Matka34(2015-04-24)
 • Oświata to jeden z działów,na którym najłatwiej oszczędzać. Szukają oszczędności,niech zaczną od siebie. Ja widzę,nie tylko w Elblągu,ale i w całej POlsce,że rządzącym nie chodzi o naszą przyszłość!!!!!! Kto przy zdrowych zmysłach oszczędza na edukacji tych,którzy za dzieścia lat będą nami rządzić???!?!
 • Ciekawe kto pierwszy wyciągnąłby rączkę gdyby zwiększano mu liczbę godzin a płacę pozostawiano na tym samym poziomie? Zróbmy pensum 40- godzinne. Ciekawe jak wtedy władza by rozliczała się z nadgodzin: zebrania z rodzicami, wyjazdy z dziećmi na wycieczki (soboty i niedziele plus godziny nocne płatne ekstra), zajęcia popołudniowe itd. Panie prezydencie oszczędność niech Pan zacznie od siebie i swojego otoczenia a nie spycha kolejną grupę zawodową do roli niewolników uzależnionych od kaprysów lokalnych polityków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  były-pedagog(2015-04-24)
 • W gminie, gdzie pracował pan Milusz pensum specjalistów to przecież "tylko" godzin. Dlaczego dobrowolnie w swojej szkole tego nie zmienił jeśli tak potrzebne? A na wsi dzieci mają jeszcze większe potrzeby!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  Volvik(2015-04-24)
Reklama