UWAGA!

Nie będzie „Zdrowia”, będzie ktoś inny

Tak można spuentować odpowiedź Urzędu Miasta na nasz tekst „Zdrowie” do góry? dotyczący kwestii, którą poruszył na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Tomasz Lewandowski. Podobną odpowiedź otrzyma Tomasz Lewandowski na swą interpelację.

Przypomnijmy pokrótce, sprawa dotyczy przenosin instytucji zajmujących budynek przy ul. Bema 80. NZOZ „Zdrowe” ma być przeniesiona z parteru na I i II piętro budynku, natomiast Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - na parter.
     Przeciwko temu rozwiązaniu protestują pracownicy i pacjenci NZOZ „Zdrowie”, których stanowisko Tomasz Lewandowski przekazał na czwartkowej sesji RM w formie interpelacji.
     Dziś otrzymaliśmy odpowiedź Urzędu Miasta w tej sprawie. Oto ona:
     „Zmiany w zakresie lokalizacji Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w budynku przy ul. Bema 80 wynikają z konieczności przeniesienia Stacji Krwiodawstwa z I piętra na parter budynku i do budynku parterowego obecnie zajmowanego przez NZOZ „Zdrowie”.
     Decyzja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie dotycząca dalszego funkcjonowania Oddziału w Elblągu uzależniona jest od zwiększenia dotychczas wykorzystywanej przez Oddział w Elblągu powierzchni użytkowej lokalu oraz zmiany lokalizacji umożliwiającej montaż ciężkich urządzeń niezbędnych do dalszego działania Oddziału. Niespełnienie tych warunków wiąże się z nieodwołalną decyzją o zaprzestaniu funkcjonowania w Elblągu od 1 stycznia 2009 r. całodobowego Banku Krwi znajdującego się przy Oddziale Terenowym w Elblągu. Ograniczenie funkcji Oddziału tylko do Punktu Poboru Krwi spowoduje konieczność zaopatrywania się szpitali w krew i jej składniki bezpośrednio w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Działanie takie może skutkować zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów w nagłych przypadkach, zbyt długi czas dostarczenia Krwi ze względu na odległość pomiędzy Elblągiem a Olsztynem, utrudnieniem organizacji leczenia krwią w szpitalach oraz wzrostem kosztów transportu.
     Tym samym zachodzi konieczność zmiany lokalizacji lokali użytkowych wynajmowanych przez inne podmioty w budynku przy ul. Bema 80.
     W wyniku wnikliwej analizy założeń dotyczących zmiany lokalizacji Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz Stacji Krwiodawstwa w budynku przy ul. Bema 80 stwierdzono, że jest to słuszne, racjonalne rozwiązanie.
     Przeprowadzono szereg rozmów wstępnych z podmiotami oraz zaproponowano rozwiązania, które w naszej ocenie winny zabezpieczyć interesy wszystkich stron. W dniu 25 września 2008 r. Zarząd Budynków Komunalnych przekazał najemcom załączniki graficzne z naniesionymi propozycjami nowych lokalizacji. W piśmie przewodnim poproszono o określenie (zaproponowanie) sposobu wykorzystania poszczególnych pomieszczeń, celem dokonania wstępnych (wyjściowych) założeń projektowych, podlegających uzgodnieniu między innymi z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Intencją ZBK była jak najszerzej pojęta współpraca z użytkownikami budynku i dostosowanie się (przy zachowaniu wymogów narzuconych przepisami prawa budowlanego oraz szczegółowymi dla placówek służby zdrowia) do potrzeb i oczekiwań przyszłych użytkowników. Sprawa ta kilkakrotnie była omawiana i wyjaśniana podczas spotkań w rozmowach z poszczególnymi podmiotami. Do pism dołączono oświadczenia podmiotów o wyrażeniu zgody na zmianę lokalizacji. Wszystkie zainteresowane podmioty oprócz NZOZ „Zdrowie” takie oświadczenia podpisały.
     15 października 2008 r. przekazano podmiotom harmonogram prac remontowo-adaptacyjnych, zgodnie z którym przewiduje się sukcesywne oddawanie wyremontowanych w całości lokali poszczególnym podmiotom i remontowanie kolejnych pomieszczeń po uwolnieniu ich przez dotychczasowego najemcę. Takie prowadzenie robót ma na celu zminimalizowanie uciążliwości remontu oraz zapewnienie pacjentom ciągłości świadczonych usług medycznych. Aktualnie jest przygotowywana dokumentacja przetargowa na montaż windy z terminem realizacji jeszcze w bieżącym roku.
     Proponowane zmiany spowodują pozostawienie Oddziału Stacji Krwiodawstwa z Bankiem Krwi w Elblągu przy jednoczesnym niepogorszeniu warunków pracy pozostałym świadczeniodawcom i pacjentom korzystającym z ich usług.
     Dotychczasowe nakłady finansowe, poniesione na remonty zarówno przez miasto, jak i podmioty funkcjonujące w obiekcie przy ul. Bema 80, tylko zmniejszą obecny koszt remontu, ponieważ w tych (już wyremontowanych) pomieszczeniach nadal będą udzielane świadczenia medyczne, tylko przez inne Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej.
     Szacuje się, że całkowity koszt prac adaptacyjnych wyniesie ok. 500 tys. zł.
     Budowa nowego obiektu z przeznaczeniem na Stację Krwiodawstwa nie dość, że wydłuży czas realizacji od roku do dwóch lat, to również wiąże się z wiele większymi nakładami finansowymi - ok. 3 mln zł
     Nie jest możliwym zlokalizowanie Stacji Krwiodawstwa w Szpitalu Miejskim. Obecnie, w związku z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku z Funduszy Norweskich na zakup wyposażenia pracowni diagnostycznych w nowoczesny sprzęt medyczny (na kwotę 5,5 mln zł), należy przygotować pomieszczenia na umieszczenie tego sprzętu. Do czasu rozbudowy niskiego i wysokiego parteru Szpitala Miejskiego, gdzie docelowo ma funkcjonować nowoczesne Centrum Diagnostyki dla Matki i Dziecka, zakupiony sprzęt musi zostać zlokalizowany i użytkowany w obecnych zasobach Szpitala.
     Nie ma też zagrożenia pozbawienia 17 tys. potencjalnych pacjentów dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej. Z chwilą ewentualnej rezygnacji przez NZOZ „Zdrowie” ze świadczenia usług w przygotowanych pomieszczeniach może funkcjonować inny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Gdyby nie było chętnych, samorząd otworzy publiczną placówkę, która zapewni opiekę wszystkim pacjentom."
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Sytuacja jest "opanowana". Po co ten zgiełk! Z góry było wiadome, że RCKiK od POCZĄTKU nie spełniało wymagań! Jak zwykle działano na "łapu capu" (do czego przywykli już zwylki ludzie) przenosząc RCKiK ze szpitala. Zastosowano najgorszą z możliwych metod (w których przoduje UM i ZBK) - metodę prowizorki na wieki. Wszystko zmierzało do tego aby wymusić na podmiotach medycznych (NZOZ) pozostających w dawnych Miejskich Przychodniach (po roku 2000) maksymalne zaangażowanie pieniędzy tychże podmiotów do remontów zrujnowanych bud, w których pozostaly jako niezależne podmioty i opłacali skrzętnie naliczane czynsze, a ZBK "lawirował" w przepisach i unikach. Zdecydowana większość NZOZ-tów samodzielnie przystosowała najmowane pomieszczenia do podwyższonych wymogów stawianych przez przepisy bo SANEPID nie odpuszczał. Dziś okazuje się, że płacenie czynszu nie pozwalało UM i ZBK na wybudowanie pomieszczeń dla RCKiK (od roku 2002) i dziś ZBK i UM odkrywczo stwierdzają, że cykl budowy takiego budynku trawa 3 lata i kosztuje klilka mln zł !!!Natomiast "adaptacja" kosztuje tylko ok. 0,5 mln z tym, że nie liczy się kosztów przeprowadzek podmiotów, zamętu i zamieszania. c. d. n.
 • Za kilka lat zmienią się przepisy i wywali się kolejne tysiące złotych na kolejne "dostosowanie". Ciągle tylko słyszy się, że brakuje pieniędzy na zbudowanie czegoś (można przecież projekt przedszkola - oś Nad Jarem - nazwać :) "przychodnią" a czynności administratora ograniczyć do pobierania czynszu i pism o daleko idących problemach z załatwieniem czegokolwiek. O tym, że w budynkach służby zdrowia muszą być windy, podjazdy i toalety dla osób niepełnosprawnych wiadomo już od 6 lat. ZBK kreuje się na "zbawcę", kreatora i mentora służby zdrowia i pacjentów a zapominać raczy o swoich podstawowych obowiązkach, ukrywając się za "brakiem funduszy".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  NieTakt(2008-10-29)
 • Przeca to standard - radosna twórczość bez końca. A gdzie jest planowanie, projektowanie i właściwe zarządzanie nieruchomościami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-10-29)
 • w terapii dyspepsji czynnościowej potwierdziła metaanaliza przeprowadzona przez Hojo i wsp. (12) na podstawie danych dostępnych w bazie MEDLINE. Wybrano 13 badań, obejmujących łącznie 1717 chorych z dyspepsją czynnościową, w leczeniu których zastosowano leki przeciwdepresyjne. Korzystny efekt tych leków obserwowano w 11 spośród 13 przeanalizowanych badań. W 10 badaniach zastosowano lek antydepresyjny w monoterapii w celu złagodzenia dolegliwości dyspetycznych, natomiast w 3 pozostałych wybrano leczenie skojarzone z lekiem przeciwdepresyjnym w połączeniu z lekiem hamującym wydzielanie żołądkowe lub prokinetycznym. W przypadku łączenia leków, korzystny efekt obserwowano w 2 z 3 opublikowanych badań. Na postawie wyników metaanalizy ) ze względu na częstość występowania (5-24% w różnych populacjach) stanowi ważny problem medyczny (16). Dane epidemiologiczne wskazują, że w Stanach Zjednoczonych IBS stanowi przyczynę 3,5 mln porad lekarskich rocznie, których szacunkowy koszt wynosi 8 bilionów dolarów. Najwyższa zachorowalność w grupie wiekowej 35-50 lat koreluje z występowaniem takich zaburzeń psychicznych, jak niepokój i depresja. Według Talleya aż u 50% osób z IBS w okresie poprzedzającym wystąpienie objawów stosowano przemoc, najczęściej
 • Media od czasu do czasu krzycza ze malo krwi w lecznictwie. .. ala chyba nie w Elblagu skoro mozna za chwile doprowadzic do zamkniecia Banku Krwi Co wtedy bedzie sie mowic potrzebujacym moze nawet czlonkom rodzin Dyrektorow Prezydentow Prezesow bo chorujemy WSZYSCY!!!
Reklama