Czwartek 23-05-2019, imieniny Iwony, Dezyderiusza
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie dajmy się przekopać

 
Elbląg, Nie dajmy się przekopać
W planach były 2 propozycje lokalizacji przekopu. fot.arch.portEl

Dwa dni temu prezes Kaczyński wraz Jerzym Wilkiem wystosowali do premiera Tuska list, w którym nawołują do wykonania przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Za każdym razem, gdy prezes porusza ten temat, powołuje się na opracowania, które dowodzą niezbicie, że po zrealizowaniu tej inwestycji czeka elblążan nawet nie siedem, a siedemdziesiąt tłustych lat..

Prezes z natury rzeczy się nie myli - faktycznie takie opracowanie przygotowane przez Urząd Morski istnieje i jest wyjątkowo przychylne dla idei przekopu. Tak się składa, że jestem jednym z niewielu ludzi w Polsce, którzy się z tym dokumentem zapoznali i mam podejrzenie, graniczące z pewnością, że nie było wśród nich byłego premiera. Tak wnikliwy i inteligentny polityk od razu bowiem spostrzegłby, że to opracowanie, to jedna wielka lipa, pisana pod aktualne zamówienie polityczne. Urząd Morski przygotował swoją analizę w trakcie negocjacji z Rosjanami nowej umowy regulującej żeglugę po Zalewie Wiślanym i w czasie trwania kampanii wyborczej 2007, kiedy wszyscy prześcigali się w poparciu dla przekopu. Autorzy "Studium wykonalności Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną" w części dotyczącej analizy finansowej zawarli stek pobożnych życzeń i tabelki pełne prognoz wziętych z sufitu. Ze świecą natomiast szukać w tym dokumencie rzetelnej analizy rynku przewozów morskich w regionie, gdzie funkcjonują dwa duże porty, czy badania realnego zapotrzebowania na transport towarów statkami, które byłyby w stanie wpłynąć do elbląskiego portu. Oczywiście pod warunkiem, że zostałby pogłębiony, a potem utrzymany za ogromne pieniądze odpowiednio głęboki tor wodny, o czym zazwyczaj się zapomina, skupiając się na samym przekopie.
     Marszałek Protas w czasach, gdy był jeszcze entuzjastą przekopu, nie był w stanie odpowiedzieć podczas jakiegoś spotkania w Elblągu, dlaczego Jeziorak mimo braku dostępu do Bałtyku zapchany jest dosłownie jachtami, a na Zalewie trudno nawet przy sprzyjającej pogodzie zobaczyć parę żagli. Nadzieje na to, że przekop coś w tej kwestii zmieni wydają się mocno nieuzasadnione. Wystarczy zajrzeć do nowej mariny w Sopocie. Mimo znacznie lepszych warunków do żeglowania i wielu atrakcji na lądzie, o których miejscowości nadzalewowe mogą tylko pomarzyć, nie widać tam natłoku szwedzkich czy niemieckich jachtów, na które liczą zwolennicy przekopu.
     Niestety mamienie elblążan wizją złotodajnego przekopu może odbywać się zupełnie bezkarnie. Prezydent Elbląga nie ma żadnych kompetencji w tej kwestii i zawsze może rozłożyć bezradnie ręce. Dopóki do władzy nie wróci PiS, to będzie można mówić, że to wina Tuska, a po ewentualnej zmianie rządu, że to wina... Tuska, bo doprowadził kraj do ruiny i są ważniejsze rzeczy do zrobienia.
     Elbląg po 1989 roku dwukrotnie przezywał okres silnej prosperity. W obu przypadkach miało to związek z handlem z obwodem kaliningradzkim. Najpierw był to eksport mebli. Fabryczki nastawione na eksport na wyposzczony rosyjski rynek rosły w okolicach Elbląga jak grzyby po deszczu. Potem przez parę lat Elbląg napędzany był węglem importowanym z Rosji przez Halex. Eksport mebli wyhamowały rosyjskie przepisy celne, a import węgla nasi celnicy. Oba przykłady pokazują jednak, że nie mrzonki o dalekomorskim frachcie, a rozwijanie kontaktów handlowych z najbliższym sąsiadem są szansą dla Elbląga.

  Podczas decydującego głosowania Radni PiS nie oprotestowali nazwy
Podczas decydującego głosowania Radni PiS nie oprotestowali nazwy


     Zagrożeniem dla tych kontaktów mogą być pomysły na policzkowanie Rosjan, jakie proponuje w swoim programie (oprócz oczywiście przekopania Mierzei) kandydat PiS-u na prezydenta Elbląga. Zapowiadana zamiana nazwy Ronda Kaliningradzkiego na Królewieckie bez wątpienia nie zostanie dobrze przyjęta po tamtej stronie granicy. Sam też uważam, że uchwalenie przez Radę Miejską tej nazwy w 2007 roku było mocno niefortunne. Należało od razu dla tego ronda przyjąć starą, polską nazwę miasta nad Pregołą. Teraz zmiana będzie tylko głupią manifestacją, która najwyżej poprawi samopoczucie prezesa Kaczyńskiego jak będzie wjeżdżał do Elbląga. No chyba, że ktoś mu życzliwie podszepnie, że to radny Pruszak z jego partii  przeforsował tę nazwę. A jak się dowie, że żaden z radnych PiS-u, łącznie z kandydatem na prezydenta, nie podniósł ręki przeciwko nazwie pośrednio upamiętniającej człowieka odpowiedzialnego za zbrodnię katyńską, to może wycofać nawet swoje poparcie. Wiemy wszyscy bowiem kto, w jaki sposób i za czyją sprawą zginął w związku z obchodami rocznicy tej zbrodni. Ja na miejscu radnego Wilka już bym się bał...

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Panie Gęśicki mogę pana uspokoić ja również ten dokument i nie tylko ten przeczytałem! Jako jedyny od lat konsekwentnie twierdzę co obecnie się sprawdza, że przekopanie Mierzei wraz z całą infrastruktura to koszt 250-300 mln euro! Pozdrawiam Wowka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 8
  (2013-07-04)
 • Jak dla mnie to portel przy okazji tych wyborow doszczetnie sie skompromitowal. Napisz pan jeszcze, ze Rosjanie to nasi odwieczni przyjaciele. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 20
  wilnef(2013-07-04)
 • Bzdury piszesz panie Włodek Gęsicki! Nie lubię tego waszego portElu. .!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 19
  stasia(2013-07-04)
 • A min. Sikorski mówi "obwód królewiecki" co mu nie przeszkadza w kontaktach z Rosjanami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 3
  Aniki(2013-07-04)
 • .. .. a moim zdaniem portEL tradycyjnie już podchwytuje temat w którym wbija się szpilę PiS. Ostatnie zdania artykułu są zwyczajnie głupie i złośliwe, i na zasadzie co by było gdyby. Rosjanie sami nazywają swoje miasto Kenig i w d. .. .mają to co dla autora jest takim dylematem. Czep się Pan prawdziwych problemów tego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 12
  (2013-07-04)
 • Jak bardzo czesc elblaskich mediow boi sie odejscia starej ekipy. No ciekawe dlaczego.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 11
  Czytelnik_MOBI_34329(2013-07-04)
 • a ja uważam, że to bardzo rozsądny artykuł, stawiający w populistycznym świetle obietnice dotyczące samego przekopu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 16
  ~~0(2013-07-04)
 • Nie jestem zwolennikiem PiS ale w sprawie samej nazwy Kaliningradu, ta nazwa została nam narzucona przez ruskich po wojnie, a Królewiec był tagże częścią naszej historii w latach 1466-1657 i ja uważam, że ta nazwa powinna być całkowicie zmieniona w języku polskim na Królewiec i Obwód Królewiecki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 5
  (2013-07-04)
 • Panie Gęśicki, sami Rosjanie proponowali zmiane nazwy miasta na Koenigsberg. Pana wpis jest tendencyjny, politycznie motywowany i to akurat przed II tura wyborow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 6
  elb2(2013-07-04)
 • PiS sam się niszczy, nie potrzeba tutaj działań ani portElu, ani innych partii, wystarczy posłuchać www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 15
  pisFAN(2013-07-04)
 • Artykuł na zamówienie PO te darmozjady oddały 50 milionów które były zarezerwowane na przekop teraz mówicie że to nie opłacalne bo kto wam jeszcze uwierzy lepiej temilijony Tusk rozdzieli dla swoich na nagrody pan piszacy ten artykuł tez jest zacofany jak pąńszczyźniany chłop przez takich własnie ludzi to miasto popada w ruinę przekop to jedyna szansa dla tego miasta ale i wy tez o tym wiecie lecz nie możecie tego przytaknąć bo pierwszy był Kaczyński jesteście zerem i ta wsza platforma tez w niedzielę zatonie ona jak Tytanik
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 11
  (2013-07-04)
 • czytajcie ze zrozumieniem. Chodzi o brak konsekwencji polityków, ich krótka pamięć oraz zajmowanie się sprawami odciągającymi od rzeczywistych problemów Elbląga. Ile miejsc pracy przybędzie po zmianie nazwy ronda ? Można to zrobić, ale żeby na tym budować kampanię wyborczą ? Najpierw coś uchwalili (również radni PiS) a teraz sami siebie oprotestowują. Społeczeństwo ma krótką pamięć, archiwum Internetu nie. Włączcie samodzielne myślenie Obywatele. Dlaczego Gęsickiemu każecie myśleć tak jak wy. Wolność słowa. Merytoryczne argumenty, a nie emocje. Nie wierzcie politykom, tu po prostu chodzi o ten afrodyzjak pod tytułem "WŁADZA", również nad waszymi umysłami. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 7
  (2013-07-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski
Ostatnie sztuki Skody Rapid w salonie HADM
Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski