UWAGA!

Nie marnuj jedzenia!

 
Elbląg, Dziś dzieci protestowały przeciwko marnowaniu żywności
Dziś dzieci protestowały przeciwko marnowaniu żywności (fot. Anna Dembińska)

Uczniowie elbląskich szkół i przedszkolaki przemaszerowali dziś (17 października) ulicami miasta w proteście przeciw marnowaniu żywności. Zobacz fotoreportaż.

Niemal 1/3 Polaków wyrzuca jedzenie - wynika z sondażu zrealizowanego na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności. Aby uwrażliwić elblążan na ten problem ulicami miasta - z placu Kazimierza Jagiellończyka do Galerii EL - przemaszerowały przedszkolaki oraz uczniowie.
       - Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Żywności i wszystkie banki żywności obchodzą to święto organizując tego typu marsze – wyjaśnia Teresa Bocheńska, prezes Elbląskiego Banku Żywności.
       Elbląski Bank Żywności stara się walczyć z marnowaniem jedzenia poprzez odbieranie od sieci handlowych produktów spożywczych, którym kończy się termin przydatności do spożycia.
       - W ubiegłym roku w ten sposób pozyskaliśmy ok. 30 ton jedzenia – chwali się Teresa Bocheńska.
       To oczywiście nie całe pożywienie, które udało się zdobyć elbląskiemu Bankowi Żywności. Oprócz odbierania żywności z sieci handlowych, wolontariusze banku organizują zbiórki, a także otrzymują produkty bezpośrednio od producentów. Elbląski bank współpracuje także z ogólnopolską Federacją Banków Żywności. W ubiegłym roku ze wszystkich źródeł udało się pozyskać 90 ton żywności. Została ona przekazana potrzebującym - zarówno osobom fizycznych, jak i organizacjom.
       - Warzywa i owoce oddajemy do stołówek dla osób bezdomnych i potrzebujących – mówi prezes Elbląskiego Banku Żywności.
       Inne produkty trafiają do świetlic terapeutycznych, część otrzymują bezpośrednio podopieczni banku. Niestety – jak wynika z badań Eurostatu – najwięcej pożywienia marnują zwykli ludzie.
       - Trzeba dobrze zaplanować zakupy, nie kupować więcej niż przewiduje się, że się zje, pilnować terminów ważności, a to co zostanie wykorzystać do innych potraw – radzi Teresa Bocheńska.
       Do zwykłych mieszkańców bank żywności chce dotrzeć za pośrednictwem dzieci. I niejako przy okazji uzmysłowić im, jakie skutki ma ich grymaszenie przy stole. O „niejadkach” najwięcej wiedzą nauczycielki z przedszkola.
       - Mamy swoje sposoby na przekonanie dzieci do jedzenia. Np. zupa szpinakowa to "zupa szrekowa" i już dzieci chętniej jedzą – zdradza Grażyna Hak z Przedszkola nr 18.
       Dzieci swoje propozycje na ograniczenie marnowania żywności przedstawiły na transparentach. Najciekawsze zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Kasprzyk ze Szkoły Podstawowej nr 6 za hasło "Nie marnuj jedzenia, bo jeszcze Ty możesz potrzebować pożywienia".
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To prawda. Wrzucamy dużo. Najważniejsza zasada, która kiedyś usłyszałam od mądrej starszej osoby- NIGDY NIE IDŹ NA ZAKUPY GŁODNA. i faktycznie.. podczas pustego żołądka jesteśmy skłonni kupować rzeczy, których nie zjemy...
 • A! I byłabym za tym żeby ta żywność, która się zbiera- była dostarczana głównie do szkół. Dzieci powinny mieć stołówkę szkolną za darmo. Dużo rodzin nie stać na opłaty za obiady. Nigdy nie zrozumiem, dlaczego w więzieniu wyżywienie jest za friko. Osadzony powinien płacić za więzienie jak za hotel. A rodzice- bardzo często biedni- muszą opłacać obiady w szkole czy przedszkolu.
 • Ja odpady żywnościowe/organiczne zbieram do wiadra i wywożę to co się nadaje to dla psów do jedzenia, a resztę na obornik.
 • System, który lepiej dba o więźniów niż o swoje dzieci, to zły system.
 • @okoniowaty - no i? chwalisz się czy żalisz osiołowaty? może mamy ci za to kupić kwiaty?
 • Podpowiadam innym jak nie wyrzucać jedzenia na śmietnik. Kwiaty kup żonie o ile taką posiadasz. Mi nie musisz nic kupować.
 • Wiezniowie to jedza ochłapy a nie jedzenie. Nie bylas, nie widzialas, nie siedzialas a sie wypowiadasz. Nie chcialabys tego nawet za darmo zjesc
 • Pies nie powinien jeść odpadów..!! to po pierwsze. Powinien jeść karmę, która ma odwiednia zawartość mięsa. Jak karmisz jakimiś odpadkami albo surowym/wedzonym miesem to szykuj się na choroby u psa.
 • A ty siedziałes? A jeśli tak to jakim prawem narzekasz? Ciesz się, że w ogóle coś ci w Miche wrzucili. Bo z mojego punktu widzenia praca dla osadzonych powinna być obowiązkowa i niech zarabiają na swoje jedzenie.
 • chociaż więzienie to nie hotel, to jednak nie powinno być za darmo, bo rzeczy darmowych nie szanuje się.
 • Jest taka pomoc z UE i dla dzieci w szkołach rozdawane jest mleko w kartonikach. ( nooo powiedzmy, ze można to nazwać mlekiem. .. ) Tak czy siak efektem jest sporo rozgniecionych kartoników pod i przy szkołach - taka zabawa dzieciaków. Za to się weźcie nauczyciele kochani. Skoro rodzice nie nauczyli swoich pociech szanować jedzenia to może Wy spróbujcie. Od czegoś trzeba zacząć.
 • Tak siedzialem i tylko 3 msce wystarczyly zeby przekonac sie jak tam jest, siedzialem za pobicie, stanalem w obronie rodziny,a facetowi sie nalezalo,Nigdy nie wiadomo czy ty tam nie wyladujesz, nie trzeba byc morderca,gwalcicielem czy tez zlodziejem zeby tam siedziec bo ty chyba myslisz ze tam tylko tacy siedza.
Reklama