UWAGA!

„Nie rezygnujemy z tego projektu”

 Elbląg, Tak obecnie wygląda odcinek Kolei Nadzalewowej w Tolkmicku,
Tak obecnie wygląda odcinek Kolei Nadzalewowej w Tolkmicku, fot. Anna Dawid

- Formalności prawne dotyczące przejęcia przez naszą spółkę linii 254 trwają. Nie rezygnujemy z projektu uruchomienia na niej drezyn rowerowych. W tym sezonie z pewnością nie jest już to możliwe. Przed nami ogrom prac na zaniedbanej trasie - mówi Mateusz Fliszkiewicz z warszawskiej spółki NKD, która ma plan na reaktywację części Kolei Nadzalewowej.

Przypomnijmy. Spółkę NKD z Warszawy, która jest konsorcjum zawiązanym przez trzy prywatne firmy, radni gminy Tolkmicko i Frombork wskazali jako zarządcę części trasy Kolei Nadzalewowej. Oba samorządy podjęły w styczniu uchwały intencyjne w tej sprawie. Konsorcjum planowało jeszcze w tym sezonie turystycznym uruchomić na części tej trasy drezyny rowerowe, a uchwały były niezbędne, by rozpocząć jakiekolwiek prace z tym związane. Zarządcą tej linii kolejowej jest PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

- Uchwała intencyjna podjęta przez radnych została przesłana do spółki NKD, od tamtej pory nie skontaktowała się ona z nami – mówi Katarzyna Paczkowska, sekretarz gminy Tolkmicko.

Czy spółka zrezygnowała ze swoich planów dotyczących drezyn?

- Bynajmniej. Formalności prawne dotyczące przejęcia przez nasze konsorcjum linii 254 trwają. Nie rezygnujemy z projektu uruchomienia na niej drezyn rowerowych. Jednak w tym sezonie z pewnością nie jest już to możliwe - mówi jej przedstawiciel Mateusz Fliszkiewicz.

Zapewnia też, że przedstawiciele NKD znają obecny stan techniczny torowiska Kolei Nadzalewowej.

- Kilka razy przeszliśmy pieszo całą tę trasę i wiemy, że na wielu odcinkach jest ogrom do zrobienia. Gdy tylko uda nam się dopełnić formalności prawne, rozpoczniemy prace. Wierzymy, że będzie to jeszcze w tym roku. Myślimy o tym projekcie kompleksowo, łącznie z planem marketingowym, stroną internetową i aplikacją mobilną – mówi Mateusz Fliszkiewicz.

Pomysłów na reaktywację Kolei Nadzalewowej było już kilka, zawsze przeszkodą okazywał się między innymi brak funduszu. - Konsorcjum jest składową trzech firm, po prostu wyłożymy kapitał własny. Myśląc przyszłościowo drezyny rowerowe będą naszym zdaniem dochodowe. Jest to piękny teren, a turystów jest tutaj coraz więcej – podkreśla Mateusz Fliszkiewicz.

Drezyny rowerowe miałby wozić turystów na odcinku linii od granicy gminy Tolkmicko do granicy gminy Frombork.

Przypomnijmy. Od 1 kwietnia 2006 roku na linii kolejowej nr 254 nie spotkamy już regularnego pociągu. Jedynymi kursującymi składami były pociągi turystyczne, najczęściej retro. Były również starania o przejęcie linii od PLK przez samorządy. Był też pomysł, by turystów woziły tą trasą drezyny napędzane siłą rąk. Poprzednie władze Tolkmicka kupiły nawet cztery takie urządzenia w sumie za 80 tys. złotych, ale PLK nie zgodziły się na ich kursowanie, bo nie spełniały wymogów kolejowej spółki.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ruch ma trasie będzie taki mniej więcej jak szynobusem. na lotnisko w Szymsnach? czyli jeden pasażer na jeden skład
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  24
  Yhbb(2022-05-12)
 • Wczoraj mateo mówił że szykują obligacje dla rodaków. Ostatnio na świecie nie mogli znaleźć naiwnych to zbiorą z rynku puste pieniądze które sami drukują. Przecież to zadłużenie spłacane pożyczką! Będziemy znowu 50 lat za Europą jak to pi3r0nie !
 • Zabrakło jednej, ważnej strony - PKP. Która nie zamierza nikomu tej linii użyczać. Cały więc tekst jest jedynie zbiorem pobożnych życzeń.
 • hahaha, zalesili a teraz o projekcie drezyn marzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  5
  siesta777(2022-05-12)
 • Linia nadzalewowa to pomnik zaniechania tutejszych władz, które bez względu na realizacje przekopu, unijne zielone światło (kasa kasa) dla inwestycji kolejowych, a też szumne zapowiedzi rządu o takowych inwestycjach postanowiły nic nie zrobić, udawać, że tematu nie ma. Komentarze tych znafcuf co to z góry wiedzą, że sensu brak i cyklistów którym każdy szlak tylko z jednym się kojarzy, pominę litościwym milczeniem
 • Wywalić tory w to miejsce zrobić trasę rowerową, niemieccy turyści będą piać z zachwytu bo po green velo nierówno, po asfalcie za stromo a po równym to przyjemnie i miło, postawić wiaty, zorganizować miejsca ogniskowe to i lokalsów ucieszy takie miejsce
 • @Bazyli - Jeździłeś tą trasą kiedy istniała ? Niesądzę. Człowieku nie licząc lat 80 - tych kiedy faktycznie pociąg był pełny to potem woził tylko powietrze. Nie jestem zacufem tylko jeździłem tą linią. Bywało że z Tolkmicka do Elbląga jechały ze mną 4 osoby, rozumiesz to. Zdajesz sobie sprawę jakie koszty potrzebne są na utrzymanie tej linii ?
 • @Bazyli - Będziesz korzystał, czy okazujesz głęboką troskę o innych ? Może niech kolejonadzalewowocy pod dowództwem Boba Kolińskiego się skrzykną, powołają stowarzyszenie, wykupią obligacje wyżej wymienionego i wyremontują ów zabytek by w końcu być szczęśliwymi ludźmi, którzy uratowali tak potrzebną infrastrukturę kolejową.
 • Argumenty tzw. przeciwników kolei nadzalewowej zawsze rozkładały mnie na obie łopatki. Nic z tego nie mając, bronią zaciekle swoich wyobrażeń na temat, niby dyskutują zadając pytania i sami sobie na nie odpowiadając, albo są protekcjonalni i sarkastyczni jak Pan ''głęboki(a). Koronnym argumentem jest zazwyczaj wspomnienie świadka tamtych dni, co to jeżdził ta koleją sam jak przysłowiowy palec. Uderz w stół, a nożyce się odezwą ?
 • Chyba spółka ma nadmiar pieniędzy bo na pewno na reaktywacji kolei nie zarobi. Już próbowali i nic. Poza pojedynczy osobami nikt nie będzie jeździł. Może najwyżej babcia z wnuczkiem. Natomiast gdyby w miejsce torów była ścieżka rowerowa to na pewno cieszyłaby się dużym zainteresowaniem, choćby po tym ilu rowerzystów jeżdżąc ta trasą, z narażeniem życia zresztą. Nie rozumiem tego ślepego przewiązania do drezyn. Tez będą rdzewieć w rowie? MBKK
 • @Bazyli - Przytoczę ci kilka istotnych faktów, które chyba celowo pominąłeś, albo wcale nie czytałeś. "Zarządcą tej linii kolejowej jest PKP Polskie Linie Kolejowe S. A.", "Formalności prawne dotyczące przejęcia przez nasze konsorcjum linii 254 trwają. ", "Były również starania o przejęcie linii od PLK przez samorządy. ", tu o drezynach ale kontekst jest jeden "(... )PLK nie zgodziły się na ich kursowanie, bo nie spełniały wymogów kolejowej spółki. " Jedynym głównym hamulcowym jakiego widzę jest tutaj PKP PLK S. A., które z jakiegoś powodu traktuje tę linię jak pies ogrodnika.
 • Po ile dziś u Was chleb? U mnie na dzielni już 5.50 zł (wczoraj: 5.45 zł). Macie ciastka? #warmongers [Nadejdzie jednak dzień zapłaty, sędziami wówczas będziem my... Sędziami wówczas będziem my... pamparam. ] #historia, #muzyka, #rewolucja, #pomnikoMania; Hashtagi: #antyfaszyzm, #antyimperializm, #FoodNotBombs
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  11
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-05-12)
Reklama