UWAGA!

No to jazda!

 
Elbląg, Tramwaje oznaczone literą S będą jeździły do godz. 18
Tramwaje oznaczone literą S będą jeździły do godz. 18 (fot. AD)

Cztery nowe przystanki, przebudowane skrzyżowania i prawie kilometr nowych torów oraz trakcji – tak wygląda nowa trasa tramwajowa, która wiedzie przez ul. 12 Lutego oraz ul. Grota Roweckiego. Właśnie została uruchomiona. Zobacz zdjęcia.

 - Cieszę się, że nadszedł ten moment otwarcia linii, która spina wcześniej realizowane inwestycje. Myślę tu o ul. Płk. Dąbka i ul. Ogólnej, gdzie rozwijaliśmy linię tramwajową. Dzisiaj łączymy, najkrótszą trasą tramwajową, dzielnice północne z dworcem oraz z dzielnicami południowymi. Ważne, że łączymy je trakcją ekologiczną, w wydzielonym pasie ruchu drogowego. Nie ma tu kolizji z samochodami - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, podczas dzisiejszego (9 listopada) otwarcia nowej trasy. - Cała inwestycja to 10,5 mln zł, z czego prawie 7,5 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej. Bez tego wsparcia na pewno nie moglibyśmy zrealizować tak dużego przedsięwzięcia. Mówimy tu o odcinku nowego torowiska, o nowych przystankach tramwajowych, nowej trafostacji, bez której tramwaj nie może się poruszać.
       Witold Wróblewski wspomniał również, że miasto ma już przygotowane wnioski na kolejne inwestycje.
       - Elbląg stawia na ekologiczną komunikację, liczymy na wsparcie samorządu województwa w przypadku następnych projektów. A mowa tu o trzech nowych tramwajach i przebudowie zajezdni – mówił prezydent.
       Inwestycję, która rozpoczęła się w kwietniu, nadzorowały m.in. Tramwaje Elbląskie. Jak podkreślał Andrzej Sawicki, dyrektor spółki, ważne jest to, że choć rozpoczęła się ona później, niż pierwotnie zakładano, to zakończono ją w terminie (nowy odcinek budowano do końca września).
       - Myślę, że funkcjonowanie linii tramwajowej nr 4 i nr 5 będzie bardziej płynne, bo wagon będzie wymuszał ustawienie sygnalizacji pod kątem przepustowości – mówił Andrzej Sawicki. - Każda, nowa inwestycja to wyzwanie. Mamy trzy miesiące na to, żeby sprawdzić, jak będzie to funkcjonowało, przyglądał się będzie temu również organizator, jaka będzie przepustowość pasażerów.

  Elbląg, Witold Wróblewski podczas oficjalnego otwarcia, blisko przystanku przy szkole muzycznej
Witold Wróblewski podczas oficjalnego otwarcia, blisko przystanku przy szkole muzycznej (fot.AD)

Jeszcze dziś (9 listopada) elblążanie mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów. Odbywają się one specjalnie oznaczonym tramwajem linii „S”, który będzie kursował do godz.18 (zjazd do zajezdni ok. godz. 18 z pętli Ogólna, przez ul. Obrońców Pokoju). Pojazd przejeżdża po nowej trasie linii tramwajowej nr 5 (Ogólna - Dąbka - 12 Lutego - Grota-Roweckiego – Bema – Saperów). Na mieszkańców, którzy zdecydują się na przejazd nową linią czekają niespodzianki przygotowane przez Urząd Miejski i członków Stowarzyszenia Miłośników Tramwajów.
       Jak dodaje Joanna Urbaniak, rzecznik prezydenta miasta, w ramach projektu: „Przebudowa drogi wojewódzkiej 504, etap II – budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ul. Grota Roweckiego i ul. 12 Lutego w Elblągu” powstało m.in. ok. 900 metrów nowej linii i trakcji tramwajowej, wybudowano cztery perony przystankowe oraz przebudowano skrzyżowania ulic: 12 Lutego - Gen. Grota-Roweckiego - Armii Krajowej oraz 12 Lutego – Królewiecka - Teatralna- Nowowiejska - Płk Stanisława Dąbka wraz z sygnalizacją świetlną.
      
       Urząd Miejski przypomina również, że "od piątku – 10 listopada - obowiązywał będzie nowy rozkład jazdy, w którym tramwaje linii 4 i 5 przetrasowane zostały na nowy odcinek torowiska. Nastąpi również modyfikacja autobusowej linii nr 9 wraz z częściową zmianą trasy. Trasy pozostałych linii tramwajowych (1, 2 i 3) nie zmienią się.
      
       Nowa trasa linii nr 4 (oba kierunki)
       pętla Ogólna – Ogólna – Dąbka – 12 Lutego – Grota-Roweckiego – 3 Maja – Grunwaldzka – pętla Druska
       Nowa trasa linii nr 5 (oba kierunki)
       pętla Ogólna – Ogólna – Dąbka – 12 Lutego – Grota-Roweckiego – Grobla św. Jerzego – Bema – pętla Saperów
       Nowa trasa linii nr 9 (oba kierunki)
       EPT – Sulimy – Kwiatkowskiego – Mazurska (ww. tylko na wyznaczonych kursach) – Odrodzenia – Dąbka – Teatralna – Robotnicza – Plac Słowiański – Rycerska – Tysiąclecia – Grunwaldzka – Lotnicza – pętla dworzec
      
       Wprowadzenie zmian w trasach linii nr 4, 5 i 9 będzie wiązało się z wprowadzeniem zmian w rozkładach jazdy ww. linii. Rozkłady jazdy zostaną opublikowane na stronie internetowej www.zkm.elblag.com.pl.
       Nowe rozkłady jazdy dla linii nr 4, 5 i 9 będą także nieodpłatnie dostępne w Centrum Obsługi Klienta przy ul. Czerwonego Krzyża 2  oraz w siedzibie ZKM przy ul. Browarnej 90. Wszelkie informacje na temat planowanych zmian można uzyskać także pod numerem telefonu informacji ZKM: 55 235 55 00".

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama