UWAGA!

O wilkach, owcach i Żołnierzach Wyklętych

 
Elbląg, Marsz Pamięci zakończył się przy rondzie Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych
Marsz Pamięci zakończył się przy rondzie Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych (fot. AD)

- Od zakończenia II wojny światowej nazywani byli „zaplutymi karłami reakcji”. Teraz przyszedł czas przywracania ich pamięci, ale znowu są środowiska, które próbują tę pamięć pogrzebać – mówił dziś (25 lutego) Jacek Gierwatowski ze Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci, organizator II Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - To pokazuje, że nie da się zbudować wspólnego domu dla owiec i wilków – dodał Łukasz Banaś z Brygady Warmińsko-Mazurskiej ONR. I pomaszerowali. Zobacz fotoreportaż.

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, za co zapłacili własnym życiem. „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy...". Słowa Zbigniewa Herberta o Żołnierzach Wyklętych długo były prawdziwe. Ustawą z 2011 r. dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
       Z tej okazji dziś (25 lutego) w Elblągu odbył się II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz drugi, ale po raz pierwszy towarzyszyły mu głosy sprzeciwu. Kilka dni temu partia Razem zwróciła się do prezydenta miasta o wycofanie zgody na marsz i rezygnację z objęcia patronatu nad biegiem „Tropem Wilczym” (ten odbędzie się jutro, 26 lutego).
       Partia Razem naświetliła negatywną działalność Żołnierzy Wyklętych oraz zwróciła uwagę na decyzje rządu emigracyjnego w sprawie działań podziemia antykomunistycznego (informowaliśmy o tym "Razem" nie chce takiej pamięci o Żołnierzach Wyklętych).
       - Niektóre środowiska, szczególnie partia Razem, uaktywniły się ostatnio i chcą zniszczyć pamięć Żołnierzy Wyklętych – mówił dziś (25 lutego) przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i żołnierzy AK Jacek Gierwatowski ze Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i elbląskiego oddziału ONR. - Zostanie skierowane pismo do prokuratury przeciwko niektórym osobom z tej partii, żeby zakończyć ten temat. Nie pozwolimy, by te środowiska niszczyły i wprowadzały w błąd opinię publiczną i szkalowały dobre imię Żołnierzy Wyklętych.

  Elbląg, O wilkach, owcach i Żołnierzach Wyklętych
(fot. AD)

- Tacy, jak Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka byli przez lata skazani na zapomnienie, chciano pogrzebać pamięć o nich na zawsze. Teraz też słyszymy, że nazywa się ich zbrodniarzami, ludobójcami. To pokazuje, że nie da się zbudować wspólnego domu dla owiec i wilków, dla pokrzywdzonych i krzywdzicieli – dodał Łukasz Banaś z Brygady Warmińsko-Mazurskiej ONR.
       Następnie wspólnie złożyli kwiaty pod pomnikami na skwerze Rotmistrza Pileckiego i pomaszerowali ulicami miasta w kierunku Ronda Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych. W sumie ok. 100 osób m.in. grupa kibiców piłkarskich. W porównaniu z ubiegłorocznym marszem była to nikła frekwencja.
       Przed obeliskiem na rondzie odpalono race, odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. I odmaszerowano do domów.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Haj
 • Nie ma sprawy ale tylko jedno pytanie. Czy, aby na pewno żaden z nich nie miał na dłoniach niewinnej polskiej krwi i czy wszyscy patrioci to były bez swej " historii " ?? Czym się zajmowali w czasie II wojny światowej i tuż po niej ???
 • Brawo, bardzo dobra inicjatywa.
 • Hasłem się jaracie a prawdy do końca nie znacie. .. .żałosne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41
  16
  mukaka(2017-02-25)
 • Czy dziś przypadkiem nie mamy podobnej sytuacji? Władza robi to co chce, ponoć w imię naszej dobrej sprawy, ale to tylko hasełka! Patrzcie na stołki zajęte przez synalków, żony i kochanki. .. .Bez wykształcenia, tylko wierni jak misiewicze, ,, ,, Nawracają się na jedynie słuszną wiarę, tylko jest problem z chrztami i metrykami. .. a i do kościoła chadzają. .. .czasami, a jak już są to demonstracja pobożności bez refleksji. .. to nie wybieg ! A 200 000 bezbronnych polaków wyrżniętych jak zwierzęta na Kresach przez UPA patrzy z nieba na ten, ,kogiel-mogiel, ,. .. .
 • przepraszam za błąd : POLAKÓW!
 • święto może i słuszne. Ale patrząc w galerii na niektóre osoby ze zdjęć, sądzę, że mają mało wspólnego z historią. Na tej fladze powinno być napisane lokalni idioci, KTÓRZY WYKORZYSTUJĄ KAŻDĄ OKAZJĘ, ŻEBY POKRZYCZEĆ I POSZUMIEĆ.
 • Moim skromnym zdaniem trzeba czcić pamięć bohaterów i pamiętać o ich poświęceniu jakie one by nie było. Jak nie znamy swojej historii jaka by ona nie była to nie możemy wiedzieć z kad się wywodzimy i kim jesteśmy.
 • Czy to ci wandale- graficiarze co po murach malują" jesteś owcą czy wilkiem"? Jeśli tak no to ja dziękuję takim "patriotom".
 • Absolutnie żaden Polski bohater nie miał Polskiej krwi na rękach,chyba że własną po mordzie na nim socjopatów ubeckich! !!Wszystkie kłamstwa i szkalowanie żołnierzy Polskiego podziemia zostały sfabrykowane przez bandziorów ubeckich w celu zdyskredytowania ich w oczach społeczeństwa!!!Żołnierze niezłomni to Polski niebiański legion wojowników o wolność,prawdę i godność nas wszystkich!!!Cześć i chwała Ich pamięci!!!
 • Nie kumam to jakiś ruch kiboli czy jak to tam zwał?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  14
  Dominosic(2017-02-25)
 • Brawo dla wszystkich uczestników marszu za pamięć. Szkoda że większość zadeklarowanych "patriotów" ogranicza się tylko do wywieszenia flagi na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Zamiast przyjść oddać hołd bohaterom, woleli iść na zakupy do hipermarketu.
Reklama