UWAGA!

Oby mieszkańcom nie zrobiło się zbyt gorąco (okiem naczelnego)

 Elbląg, Widok na miasto od strony kotłowni EPEC przy ul. Dojazdowej
Widok na miasto od strony kotłowni EPEC przy ul. Dojazdowej (fot. EPEC)

Prezydent Witold Wróblewski zarzucił lokalnym mediom (czytaj portElowi), że straszą mieszkańców „zimnymi kaloryferami”. Pragnę Pana Prezydenta uspokoić. Media są po to, by nie tylko informować, ale też stawiać pytania, także publicznie. A mieszkańcy mają prawo wiedzieć, co konkretnie planują władze miasta. Na razie wiedzą tylko, że będzie miejska elektrociepłownia. Publicznych konkretów brak.

Na wtorkowej konferencji prasowej prezydenta i najważniejszych polityków w mieście czułem się jak na posiedzeniu dawnej egzekutywy. „Władza wie, co robi. Mieszkańcy mogą spać spokojnie. Zbudujemy miejską elektrociepłownię, bo jak obiecujemy, to się weźmiemy i zrobimy. Nie pytajcie na razie, jak i za ile, to powiemy w swoim czasie”.

Obawiam się, że wypowiedziami w takim tonie władze samorządowe naszego miasta obaw mieszkańców nie rozwieją. A one są. I to nie dlatego, że brzydkie lokalne media ośmielają się publicznie pytać o sprawę ciepła, ale przede wszystkim dlatego, że dyskusja na temat energii cieplnej w Elblągu trwa już co najmniej od 2012 roku, jak nie wcześniej. Scenariuszy było już tyle, że mieszkańcy mają prawo się w tym pogubić. I co najważniejsze, nadal jako miasto jesteśmy w punkcie wyjścia.

Odpowiedzialność za nieudane negocjacje w sprawie docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło ponoszą moim zdaniem po równo obie strony rozmów – i Energa Kogeneracja, i EPEC z samorządem. Ale w ostatecznym rozrachunku odpowiedzialność poniosą władze miasta, bo to one reprezentują mieszkańców, bo to one są rozliczane za zapewnienie bezpieczeństwa, także energetycznego. I nie pomoże zaklinanie rzeczywistości, czego próbował dokonać na wtorkowej konferencji wiceprezydent Janusz Nowak, tłumacząc że to jedynie zapis ustawowy, jak w przypadku prądu czy gazu. Prezydent Witold Wróblewski poniesie polityczną odpowiedzialność, tym bardziej że w kampanii obiecał – i powtórzył to we wtorek po raz kolejny, że obniży koszty wytwarzania ciepła w Elblągu o 20 procent. Mieszkańcy na spełnienie tej obietnicy będą czekać.

Informacje lokalnych mediów czy stawianie pytań na temat bezpieczeństwa energetycznego miasta oczywiście nie sprawią, że elblążanie po świętach zaczną zbierać chrust w Bażantarni na kolejną zimę. Ale warto by było, Panie Prezydencie, by choć w kilku zdaniach już teraz podzielił się Pan swoją wizją budowy miejskiej elektrociepłowni. Nikt nie oczekuje, że poda Pan już gotowe rozwiązanie techniczne na tacy. Ale skoro sam Pan wspomniał, że model jest przygotowany, to mieszkańcom przed świętami należy się w prezencie informacja, ile to będzie kosztowało i skąd samorząd i EPEC chce wziąć na tę inwestycję pieniądze.

 


Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Witold Wróblewski - na bruk !. .. .. na zimy bruk !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  66
  17
  ccckkk(2019-12-18)
 • o giermek wołidji przemówił, a wołodja pozwolił się wypowiedzieć. .. ?
 • Poczekamy na recenzje do innych problemow. Wowczas uwierze ze jestescie bezstronni.
 • Zerwiemy szyki towarzysze. Razem w ramię w ramię zbudujemy tą ciepłownię. I to nie jest nasze ostatnie słowo. Nieudacznictwu i wstecznictwu mówimy NIE.
 • @Kkkkk1 - "Zewrzemy szyki. .. ", barania głowo.
 • Rafał może też głosowałeś na "żeby było tak jak było"? Jak zimniej - to zdrowiej !!! A teraz nawet nauka potwierdziła że "częste mycie skraca życie"Obiecanki-cacanki - mam na myśli obniżkę o 20 % ciepła. Liczcie się z tym że będzie podwyżka ale o co najmniej 100 %. A na poważnie to chyba taniej i lepiej - przejąć elektrociepłownię i ją zmodernizować. Pan Wilk to by załatwił - a tak to trzymajcie się ciepło w następnym roku.
 • Tak to jest jak jedni chcą mieć zbyt na odpad przez 15 lat, a drudzy myślą że w 3 lata zbudują ciepłownie.
 • A o jakich to najważniejszych politykach w mieście mówimy?
 • Brawo Rafał!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  5
  Instruktor WOPR...(2019-12-18)
 • Najprostsze wyjście - skoro Energa, przechodząc pod skrzydła Orlenu - stara się pozbyć swojej elektrociepłowni EKO w Elblągu, zaprojektowanej jako skojarzonej, z dostarczaniem ciepła dla elbląskiego przemysłu i mieszkańców Elbląga - to niech Miasto ją ODKUPI od Energi i normalnie eksploatuje, rozbudowuje, itd. Budowa teraz od zera NOWEJ siłowni (jakiej - węglowej? gazowej? nuklearnej?)to jakieś urzędnicze mrzonki. Zdaje się, że Elbląg potrzebuje jednak zmiany władz, bo w tej chwili to już równia pochyła. Zanim ostatni mieszkańcy. .. zgaszą światło (i to w sensie dosłownym).
 • Jaka elektrociepłownia. Pełen bajer! Może jeszcze spalarnia śmieci! Ekooczyszczalnia? O czym tu mowa jak problem jest z usunięciem codziennych dziur w jezdniach o chodniku np. do Gronowa nie wspominając. Kpiny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  7
  Kolińskinaprezydenta(2019-12-18)
 • To już naprawdę nie jest śmieszne. Prezydent zachowuje się jak obrażony chłopczyk w piaskownicy, nie to nie,sam będę się bawił. Sprawa jest bardzo ale to mega poważna. Tu chodzi o mieszkańców a nie o chore ambicje rządzących. To co mówi prezydent to bajki, on o tym wie, tylko robi dobrą minę do złej gry. Już kiedyś napisałem, że największym błędem było zwolnienie p.Krasowskiego z EPEC-u.Teraz to powtórzę. Obym nie miał znowu racji,grożą nam zimne kaloryfery !!!!!!
Reklama