UWAGA!

Obywatelu! Jak się żyło w PRL-u?

 Elbląg, W Noc Muzeów legendarna Syrenka zawarczy, jak dawniej
W Noc Muzeów legendarna Syrenka zawarczy, jak dawniej (fot. arch. AD)

Na prywatkę pojechać Junakiem, by pobujać się w rytmie trzeszczących winyli? A może obejrzeć bajkę wyświetlaną z epidiaskopu? A pamiętacie wodę z saturatora, pocztówki muzyczne, hałaśliwą Syrenkę? Obywatele Elbląga! Powrót do lat 60. i 70. będzie możliwy 14 maja podczas Nocy Muzeów.

W ten wyjątkowy wieczór ożyją muzealne ekspozycje, a na zwiedzających czekać będą liczne niespodzianki, konkursy, zabawy, warsztaty. Tak co roku reklamują się muzea w całej Polsce. Elbląskie proponuje wyjątkowy program i zachęca: wybierzmy się w podróż nie do czasów Gotów, wikingów, a spójrzmy łaskawym okiem na PRL. Obywatele i obywatelki! 14 maja w Muzeum Archeologiczno-Historycznym zatrzeszczą winyle, światło rzucą projektory do bajek, zawarczy Syrenka, zalśni Junak.
       - Będziecie mogli potańczyć przy dźwiękach utworów z pocztówek muzycznych, a nasi wodzireje postarają się rozruszać nawet największych sztywniaków - zapowiadają muzealnicy. - Koniecznie postarajcie się o przebranie lub stylizację na tą epokę - zachęcają. - Dla przebranych przewidujemy małą niespodziankę. Jeśli dodatkowo odważycie się wystąpić w pokazie mody, macie szansę na atrakcyjne nagrody - oczywiście w klimacie PRL.
       Program elbląskiej Nocy Muzeów przewiduje również: warsztaty wykonywania biżuterii z surowców wtórnych, projekcje filmów archiwalnych oraz bajek z epidiaskopu, plenerową ekspozycję pojazdów z epoki PRL, a także gry i zabawy z PRL. Będzie również spacer śladami PRL z przewodnikiem PTTK oraz prezentacja przedmiotów przekazanych Muzeum przez prywatnych darczyńców.
       - Chociaż na chwilę przypomnicie sobie, że okres PRL to nie tylko samo zło - mówią elbląscy muzealnicy.
       Noc Muzeów zaplanowano na 14 maja, a podróżować w czasie będzie można od godziny 19.

      
       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu

      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • zło to dopiero teraz będzie. .. .to już widać cały ten chłam tekaemowski. .. .. pisowskiej prowiniencji. .. .
 • Na Kubie np. jeżdżą jeszcze naszymi Syrenkami, ,Fiatami
 • Pytanie, jak sie zylo ? Powiem krotko - lepiej !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  4
  123goja(2016-04-04)
 • Gdyby ludzie przewidzieli że tylko garstka sie wzbogaci polaków kosztem. To w zyciu nikt by nie wychylał nosa w sprawie zmiany ustroju. Przeciez każdy głupi widzi co sie stało po 1989 roku. Teraz jeszcze wypłyneły z Panamy paiery kto lody krecił Piskorski, ITI TVN 24 Walter, Profus i inni. Dopiero sie przekonamy kto kasiore trzepał polskim kosztem i nawet podatków nie płacił nad Wisłą. Niebawem sie okaze. Złapac niech płaca fiskusowi. napewno by sie uzbierało kilka miliardów nie zapłaconych wypranych dolarów
 • Do 123goja ... Porypalo? Lepiej?
 • W PRL to było lepiej, bo jak stworzyli samochód, to do tej pory się każdy zachwyca, i każdy umiał młotkiem naprawić, śruby nie do przekręcenia! A teraz, to już po 5 latach samochód ledwo zipie, naprawa-to sama elektronika, a karoseria-brzydka. .. .Kiedyś to była technika- Made in Poland!!!
 • Motoryzacja PRL była 100 lat za murzynami. Już w momencie zjazdu z taśmy pierwszego egzemplarza Fiata 125p, Poloneza czy Malucha były to konstrukcje przestarzałe. Niezbyt wiele dały też wprowadzane naście lub dziesiąt lat później modernizacje tych projektów. Osiągane dziś przez wytwory FSM/FSO absurdalne ceny na rynku wtórnym to jedynie tęsknota za czarem dni minionych i boom na rzekomą "kultowość". Jeszcze kilka lat temu można było kupić je za tyle ile naprawdę są warte, czyli w cenie złomu.
 • Demagogia PiS jest powalająca !!! Takimi samochodami w tym czasie jeździli Szwedzi ( Sabb dwutakt ) i inne kraje w Europie Zachodniej. Telewizory, pralki, rowery, sprzęt AGD były porównywalne, bo taki był wtedy poziom technologiczny!!! Młodzi Polacy !!! Jedyny problem był taki że te produkty nie były tak dostępne, jak w krajach Europy Zach. Dlaczego ? Bo Europa w Jałcie wykluczyła Polskę ze świata cywilizacji na rzecz doktryny komunizmu, żeby nas się pozbyć. .. jako obciążenia dla ich rozwoju !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  Elbingerer(2016-04-04)
 • Żyło się w miarę dobrze dopóki Ronald Reagan nie nałożył embarga na Polskę, wraz z innymi państwami. Przelał miliony tym co strajkowali a później którzy zapomnieli o Narodzie. Za to w drodze solidarności, zakłady pracy pozamykali a samych ich i ich dzieci na emigrację zarobkową wysłali. Teraz, tam rodzi się młode pokolenie Polaków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  pampi-ZAWADA(2016-04-04)
 • Świetny pomysł, na pewno się pojawimy - niech żyje Polska Rzeczpospolita Ludowa, powojenna ojczyzna i matka wszystkich uczciwych, nie-solidaruchowych Polaków :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  inwestycje.Gierka(2016-04-04)
 • Tobie, jakiegos dobrego lekarza potrzeba ? - uderzasz w psychriatrie, zaklady pracy, edukacja, nauka i oswiata, kultura, ( Nie myl pojec, zadTone disco-polo) Kultura, saloniki, - gdze sie to podzialo ???? - NIE MA !!!!
 • apamietacie 30lat tem w grudniu po połudiu
Reklama