UWAGA!

Oddziały wysoko w rankingu

Oddziały: neurologiczny i neurochirurgii elbląskiego szpitala wojewódzkiego znalazły się na wysokich miejscach w rankingu tygodnika Newseek.

W rankingach znalazło się miejsce dla 20 najlepszych - zdaniem jego autorów - oddziałów w obu specjalnościach. Pod uwagę brano m.in. całodobowy dostęp do najnowszych metod diagnostycznych, liczbę lekarzy z najwyższym stopniami specjalizacji, możliwość konsultacji ze specjalistami innych dziedzin i liczbę łóżek przypadających na jednego lekarza i pielęgniarkę.
     Neurologia w szpitalu wojewódzkim znalazła się na miejscu ósmym, neurochirurgia - na dziewiątym. Przed elbląskimi oddziałami są uznane kliniki w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.
     Jak mówi dr Izabela Paprocka, ordynator neurologii, najczęściej hospitalizowani są pacjenci z udarami mózgu (30 procent wszystkich leczonych - przyp. autora), są chorzy na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, Alzheimera ale i na choroby krzyża. Z roku na rok chorych przybywa. W 1999 na oddziale leczonych było 1400 pacjentów, w ubiegłym roku - już 1700.
     - Główną przyczyną jest to, że mieszkańcy naszego regionu są coraz bardziej obciążeni czynnikami ryzyka wynikającymi ze złego stylu życia, stosowania używek, nadciśnienia i braku ruchu - mówi dr Paprocka. - Społeczną chorobą są już kłopoty z kręgosłupem.
     Od 2 lat oddział uczestniczy w Narodowym Programie Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu. Dzięki współpracy z warszawską Kliniką Psychiatrii i Neurologii chorzy badani są w regularnych odstępach czasu i możliwe jest przewidywanie rozwoju choroby.
     Oddział neurochirurgii od 14 lat przyjmuje pacjentów z całej północnej części Polski.
     Ośrodek specjalizuje się w neurospondyliatrii - leczeniu chorób kręgosłupa. Trafiają tu także chorzy na nowotwory mózgu, schorzenia naczyń mózgu, leczony jest ból.
     Dr Stefan Kopczyński, ordynator neurochirurgii:
     - Metody diagnostyczne tak poszły do przodu, że zdarza się, iż wykrywamy schorzenia tak głęboko umiejscowione, mikre, że dotarcie do nich stwarza problemy techniczne - mówi. - To paradoks, że diagnostyka przekracza nasze możliwości leczenia.
     Oba oddziały pełnią całodobowe dyżury; przez 24 godziny lekarze mogą korzystać ze specjalistycznych badań: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i laboratorium. Dzięki konsultacjom innych specjalistów, pacjent może być w ciągu paru godzin zdiagnozowany.
     Jest także szansa na to, że w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym niedługo utworzony zostanie osobny oddział intensywnej opieki nad chorymi po udarach z respiratorami i całodobowym monitoringiem podstawowych czynności życiowych.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • To jest nas najwięcej z udarami mózgu, stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona i Alzheimera ale i chorobami krzyża? Idę pospacerować!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jakobs Krojcfeld(2002-02-25)
 • Nie wiem jak dziś, ale 2 lata temu oddział neurochirurgii, to był jeden wielki skandal. Lekarze i pielęgniarki nie zajmowali się pacjentami, a zamiast tego stale przesiadywali w pokoiku na końcu korytarza gdzie popijali kawę i inne prezenty od rodzin pacjentów. Wiele razy musiałem wywoływać stamtąd pielęgniarkę, aby zajęła się chorym. Aby widzieć z tego pokoju co dzieje się na oddziale, ustawili sobie na korytarzu duże lustro przez które widzieli cały oddział. Jeśli to lustro nadal tam stoi, to proponuję zrobić sobie wycieczkę i zobaczyć jak pracuje wyróżniony oddział neurochirurgii. Na koniec pozdrowienie dla doktora J..., który przyjął wziął ode mnie w łapę.
 • Na końcu takich i podobnych tematów oprócz "Wersja do wydruku", proponuję dodać link "Wyślij do władz olsztyńskich".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  egzegeta(2002-02-27)
 • Lapowkami za zainteresowane dwie strony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  trzeba bylo nie dawac(2002-02-28)
Reklama