UWAGA!

Okno życia będzie przy ul. Bema

 
Elbląg, Nie każdej mamie dane jest cieszyć się nowo narodzonym dzieckiem
Nie każdej mamie dane jest cieszyć się nowo narodzonym dzieckiem (fot. AD)

W piątek (27 marca) o godz. 11 biskup elbląski Jacek Jezierski w obecności władz naszego miasta dokona uroczystego okna życia. Opiekę nad dostępnym całą dobę oknem będą sprawować siostry klaryski.

Jak działa okno życia?
       Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą dalej opiekować się dzieckiem, anonimowe pozostawienie niemowlęcia w tym bezpiecznym miejscu. O pojawieniu się dziecka w oknie powiadomi siostry klaryski specjalny dzwonek. Obowiązkiem sióstr jest powiadomienie i przekazanie dziecka do szpitala.
       Tradycja okien życia wywodzi się ze średniowiecza i praktykowana była niemal we wszystkich krajach chrześcijańskich, gdzie zmuszone przez okoliczności życiowe matki, mogły pozostawić swoje dzieci bez konsekwencji prawnych w wyznaczonych miejscach, przy czym najczęściej były to klasztory. W Polsce tradycja okien życia zaczęła zanikać w okresie PRL. Współcześnie, pierwsze okno życia zostało utworzone 19 marca 2006 roku u sióstr nazaretanek w Krakowie.
       Pierwsze w naszym mieście okno życia, zostanie otwarte w piątek (27 marca) z inicjatywy ks. biskupa Jacka Jezierskiego oraz Duszpasterstwa Rodzin.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A dlaczego tradycja okien życia zaczęla znikać w okresie PRLu. .. ? Bo stać było ludzi na to żeby wychować, troszczyć się i pielęgnować dzieci. Był czas na pracę i na rodzinę. Były pieniądze na wakacje, ferie i pobyty dzieci na koloniach a także wyjazdy do dziadków, wujków i ciotek. Zdecydowanie lepiej tak niż zakopane w ogródku czy zostawione na smietniku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  14
  licadrila(2015-03-26)
 • Super, że powstanie takie okno moze bedzie miej dzieci na smietnikach lub zabitych maja prawo zyc. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  Daria123(2015-03-26)
 • Bardzo dobra wiadomosc dla kobiet które z różnych względów nie moga opiekować sie swoim dzieckiem
 • Teraz zamiast na zakupy to autokar ze wschodu będzie jechał na Bema, hihi
 • A co z ojcami, którzy nie chcą wychowywać dziecka? Dlaczego muszą płacić alimenty?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  14
  aelaee(2015-03-26)
 • Za moich czasów gdy byłam dzieckiem a więc czasy Komuny byłam na koloniach, były paczki na dla dzieci, wczasy pod gruszą, wczasy z dziećmi, żłobki tygodniowe, a moja rodzina nie była bogata, to finansował zakład pracy, a teraz rodziców nie stać jest na to wszystko a zakłady pracy to nie interesuje, można by rzec Komuno wróć !!!! Żąd interesuje się aborcją, ale na by dać na utrzymanie dziecka to nikogo to już nie interesuje i dlatego mamy co mamy, uważam że takie okno życia w Elblągu to doskonała rzecz.
 • Teraz szanowni Państwo nawet jak czlowiek pracuje to nie wie kiedy dostanie wypłate, bo pracodawcy przeciągają jak mogą. A niestety banki nie poczekają na kredyt. Jak żyć skoro czlowiek pracuje i nie wie kiedy dostanie wyplatę. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  pracującyczekającynawyplatę(2015-03-26)
 • Muszą płacić alimenty bo jakby nie patrzeć swoje 50 % dorzucili. Trza było gumki zakładać żeby alimentów nie płacić. A swoją drogą z jednej strony dobrze, że są takie okna życia. Szkoda tylko, że są potrzebne. Przecież matka może się zrzec praw do dziecka i wówczas taki niemowlak nie musi czekać aż przejdzie się całą procedurę w sądzie gdyż oddanie do okna życia nie jest równoznaczne z zrzeczeniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  AnaHana(2015-03-26)
 • No dobrze, takie okno ma sens, gdy tyle się słyszy o porzucaniu, zabijaniu, itp. Tylko dlaczego, skoro dziecko ma zostać natychmiast przekazane do szpitala, nie zrobić takiego okna właśnie w szpitalu? Jaki ma sens stresować dodatkowo dziecko, żeby przez tyle rąk przechodziło, a w dodatku może potrzebować natychmiastowej pomocy. Czasem każda sekunda jest na wagę złota.
 • Do Redakcji. Uciekło Wam jedno słowo w treści: W piątek (27 marca) o godz. 11 biskup elbląski Jacek Jezierski w obecności władz naszego miasta dokona uroczystego. .. .. okna życia. "
 • W szpitalu nie będzie anonimowości i dyskrecji.
 • bo wymowa ma brzmiec jak cud dokonal okno wypelnil swo cel reszta to juz cud kosci zostaly rzucone :) okno zostalo otwarte
Reklama