UWAGA!

Opozycja pisze do premiera

 Elbląg, Politycy opozycji prezentują list do premiera
Politycy opozycji prezentują list do premiera (fot. Anna Dembińska)

Województwo warmińsko – mazurskie jest dyskryminowane przez władze centralne – uważają politycy opozycji. Powołali koalicję „Tak dla Warmii i Mazur” i napisali list do premiera. Teraz zachęcają mieszkańców do jego podpisania. Zobacz zdjęcia z konferencji.

- Koalicja „Tak dla Warmii i Mazur” to krzyk rozpaczy. Chcemy pokazać społeczeństwu, że nie jesteśmy traktowani jak inne regiony – mówił senator Jerzy Wcisła. - Elbląg jako jedyne stutysięczne miasto nie jest ujęty w sieci szybkich połączeń kolejowych.

- Przez ostatnie miesiące rząd dyskryminuje, albo wyklucza województwo warmińsko – mazurskie. W przypadku kolejnej „siedmiolatki” funduszy europejskich województwo warmińsko mazurskie ma stracić 29 proc. środków w porównaniu do obecnej. Podobne do naszego pod względem rozwojowym województwo podkarpackie ma dostać z Funduszu Inwestycji Lokalnych 452 mln zł, nasze województwo – 138 mln zł – wymieniał poseł Jacek Protas (Koalicja Obywatelska). - Zabrakło pomocy dla gmin turystycznych.

- Traktowanie samorządu w dzisiejszych czasach jest złe. Sposób podziału środków nie jest transparentny i na to nie ma naszej zgody. Rząd chwali się przekopem, ale zapomina o innych potrzebach Elbląga – dodał prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

- Te pieniądze są po to, żeby czuć się godnie w swoim miejscu życia. Prawo i Sprawiedliwość nie chce tych pieniędzy przekazać wam, mieszkańcom i mieszkankom województwa – dodała posłanka Monika Falej (Lewica).

W związku z taką sytuacją utworzono koalicję „Tak dla Warmii i Mazur”, która ma zwrócić uwagę rządzących na nasze region. Pierwszym działaniem jest list do premiera, który na konferencji prasowej podpisali politycy na niej obecni, jednocześnie zachęcając mieszkańców do jego podpisywania. Politycy opozycji w liście domagają się m.in. wyrównania wsparcia dla województwa w ramach trzeciej transzy Funduszu Inwestycji Lokalnych, wyrównania nakładów finansowych na ochronę zdrowia do średniej krajowej, zwiększenia środków na nowy Regionalny Program Operacyjny (fundusze unijne) o 500 mln zł.

- Nie chcemy jakichś bonusów, specjalnych preferencji w dostępie do środków publicznych. Chcemy być równo traktowani – mówił Jerzy Wcisła.

Politycy opozycji przez dwa – trzy tygodnie będą zbierać podpisy pod listem, następnie przekażą go Mateuszowi Morawieckiemu.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • płaczku od referendum-odezwij się
 • Witam cała totalną opozycje !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53
  11
  Juras Motorofka gdzie twoja ma(2021-02-02)
 • Głupie komuchy niszczą wszystko co polskie i jeszcze chcą kasę. Tylko naiwni podpiszą listę tym nieudanym złodziejom.
 • Sami szkodnicy na zdjęciu. Szkodnicy polski i Elbląga. Trzeba ich jak najszybciej usunąć z życia politycznego jak i społecznego.
 • tak jak pisiorów i ich naczelnego wodza
 • Ciekawe kto poniesie odpowiedzialność za słabe wyniki elbląskich sportowców. .. .wiem wybudujcie drogi dla rowerów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  8
  instruktor sportu(2021-02-02)
 • Nie gryzie się ręki, ktora, karmi. Zwykle bicie piany, normalka u totalnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  83
  18
  Realista1(2021-02-02)
 • Komunistyczni zdrajcy aby dostać coś od polskiego rządu, trzeba być Polakiem, a wy donosicie niemcom, to do nich piszcie petycje o dotacje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  73
  31
  teli(2021-02-02)
 • A gdzie jest robson wszystko wiedzący kolynski ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  4
  Czekamy czerwony Roberciku !!!(2021-02-02)
 • raptus-poluzuj turban
 • RobertKoliński "- Nie chcemy jakiś bonusów, specjalnych preferencji w dostępie do środków publicznych. Chcemy być równo traktowani – mówił Jerzy Wcisła. "No szkoda tylko, że tacy mądrzy i elokwentni nie byli ci neoliberałowie tu zebrani w piątek w elbląskiej Radzie Miasta, gdzie aspołeczna Rada Miejska uchwaliła zapomogę w wys. ok. 2 mln zł dla nielicznej grupki burżujów i wyzyskiwaczy z kasy podatnika (PO-PiS-PSL), którzy akurat na wachę do swoich limuzyn i Porszaków w leasingu będą teraz mieli, i to BEZ JAKIEJKOLWIEK DYSKUSJI PUBLICZNEJ, a także bez wskazania środków na pokrycie tych wydatków, co jest imo złamaniem ustawy o finansach publicznych (ciekawe co miejscy prawnicy na to, swoją drogą?:)Nie bardzo też rozumiem, co w tym gronie robi posłanka Lewicy, która - Lewica, nie posłanka - przedstawiła niedawno dość konkretne propozycje polegające na sprawiedliwym rozdziale środków rządowych do gmin, oparte na cyt. 📌 Zmianie rozporządzenia rządu o pomocy dla gmin i zwiększeniu ogólnej kwoty wsparcia z 1 mld do 4 mld złotych oraz wprowadzeniu prostego kryterium otrzymania pomocy, jeżeli chodzi o kwestie utraconych dochodów z PIT-u i CIT-u za miesiące listopad i grudzień 2020 r. oraz styczeń 2021 r. Tym samym pomoc otrzyma nie 200,ale wszystkie 2499 gmin, bez względu na to jakie są sympatie polityczne mieszkańców danego regionu. [zdj. #NiszczNeoliberalizm] Hashtagi: #TaxTheRich, #PodatekProgresywny, #RasaPanow, #wyzysk
 • Może i by się podpisało ale co tam robi wśród parlamentarzystów pan Pietrulewicz? Że co że jest dyrektorem biura?
Reklama