UWAGA!

Ostatnie pożegnanie Jerzego Wilka. Obecni premier i prezes PiS

 Elbląg, Ostatnie pożegnanie Jerzego Wilka. Obecni premier i prezes PiS
fot. Anna Dembińska

Do Elbląga na uroczystości pogrzebowe Jerzego Wilka przyjechał m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także inni czołowi politycy tej partii. O godz. 13 w katedrze św. Mikołaja rozpoczęła się msza, po której były prezydent Elbląga spoczął na cmentarzu Agrykola. Zobacz zdjęcia.

Do katedry zostały wpuszczone tylko kamery Telewizji Polskiej. Pozostali dziennikarze i fotoreporterzy mogli śledzić przebieg uroczystości na telebimie rozstawionym przed katedrą. Fragmenty mszy, koncelebrowanej przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, transmitowała TVP INFO.

Podczas uroczystości w katedrze odczytano m.in. list prezydenta Andrzeja Dudy, który odznaczył pośmiertnie Jerzego Wilka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz list marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Głos zabrał także Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

- Żegnamy człowieka, który szedł drogą trudną, którą trzeba było iść często pod prąd i nie tylko w czasach komunizmu, ale także w czasach, które nastąpiły po jego upadku. Ta droga zaczęła się w Elblągu 32 lata temu. Jerzy Wilk pracował na rzecz niepełnosprawnych. To była jego wielka misja, był działaczem społecznym, samorządowym, radnym, prezydentem Elbląga - wspominał Jarosław Kaczyński. - Był człowiekiem, który robił, to co zapowiadał. W 2013 roku w pamiętnej kampanii wyborczej zapowiadał, że wiele zmieni i wykonał ten program w 100 procentach, co nieczęsto się to zdarza. Można powiedzieć, że nie zdarza się to prawie nigdy w sferze polityki. A on tego dokonał - mówił prezes PiS. - Był przy tym człowiekiem cichym, spokojnym, można powiedzieć w jakiejś mierze wycofanym .Łączył te cechy z umiejętnością działania, doboru współpracowników, co buduje sukces. Nie ten osobisty, ale zbiorowy - dla Polski, niepodległej i demokratycznej, i dla Elbląga i tego regonu.

Prezes PiS podkreślał zasługi Jerzego Wilka dotyczące rozwoju portu elbląskiego i budowy przekopu przez Mierzeję (Jerzy Wilk był sprawozdawcą specustawy, która umożliwiała inwestycję - red.). - To także były jego wielkie idee. Dożył pierwszej fazy tego ważnego dla tego regionu i Polski zamysłu. Życie Jerzego Wilka miało sens i dlatego zostanie przez nas wszystkich, którzy szli razem z nim tą 32-letnią drogą, zapamiętane na zawsze - dodał Jarosław Kaczyński.

- Żegnamy człowieka otwartego na współpracę i dialog, szukającego kompromisu. Całym sercem związanego z Elblągiem, gdzie się urodził. Wielokrotnie podkreślał, że zawsze najlepiej czuł się w roli samorządowca, ale także w wielkiej polityce odegrał znaczącą rolę. Dziękujemy za służbę na rzecz Powiśla, Warmii i Mazur - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

  Elbląg, Ostatnie pożegnanie Jerzego Wilka. Obecni premier i prezes PiS
fot. Anna Dembińska

W imieniu współpracowników Jerzego Wilka i mieszkańców głos zabrał Marek Pruszak, elbląski radny. - Odszedł przyjaciel, bliski człowiek, pełen uśmiechu, który kochał Boga, Ojczyznę i Elbląg - mówił. - Pracowaliśmy w Radzie od lat 90. Był wzorem radnego, przygotowany do każdej sesji. Gdy wygrał wybory w 2013 roku, miałem zaszczyt być jego zastępcą. Szanował swoich współpracowników i oponentów, rozmawiał i z każdym szukał porozumienia - mówił.

Monika Borzdyńska, rzeczniczka prasowa Jerzego Wilka za czasów jego prezydentury, odczytała bardzo osobisty list od rodziny z podziękowaniem dla wszystkich obecnych na uroczystościach pogrzebowych i z prośbą o modlitwę. - Działałeś dla dobra ogółu za wszelką cenę, a nie wtedy gdy się to opłacało. Przyznam, że poprzeczkę wysoko postawiłeś dla swoich następców. Byłeś niedoścignionym wzorem do naśladowania - m.in. tak napisał syn Jerzego Wilka w przemówieniu odczytanym przez Monikę Borzdyńską.

Jerzy Wilk zmarł w niedzielę, 16 maja, po długotrwałej ciężkiej chorobie. Miał 66 lat...

Pogrzeb miał państwowy charakter z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu, rządu i samorządu (Elbląg reprezentowali m. In. wiceprezydent Janusz Nowak, wiceprezydent Michał Missan i przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk) w asyście m.in. Straży Marszałkowskiej, wojskowej kompanii reprezentacyjnej, orkiestry wojskowej i pocztów sztandarowych.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama